رسانه ها

«ویروس سیاسی» پومپئو

مایک پوپئو وزیر خارجه آمریکا چندی پیش با انتشار بیانیه ای آغاز دور دوم کار تسای یینگ ون رهبر منطقه تایوان چین را تبریک گفت و در این پیام، او را «رئیس جمهور» خواند و از اصطلاحات روابط مشارکتی«آمریکا و تایوان» سخن گفت. این نخستین بار در دهه‎های گذشته است که وزیر خارجه آمریکا به طور علنی روی کار آمدن رهبر منطقه تایوان را تبریک می‎گوید. اقدام مضحک پومپئو به طور جدی با اصل یک چین واحد و مقررات سه اطلاعیه مشترک چین و آمریکا مغایر است و دخالت شدید در امور داخلی چین و یک اقدام تحریک‎آمیز علیه چین از سوی آمریکا به شمار می‎رود. این اقدام بار دیگر «قمار سیاسی» پومپئو برای رسیدن به منافع شخصی و قرار دادن منافع آمریکا در گرو این قمار را نشان داد.

هدف سیاستبازان آمریکایی به سرکردگی پومپئو در استفاده از بهانه تایوان، انحراف افکار عمومی از مناقشات داخلی آمریکا است تا با اعمال فشار بر چین آرای مثبت را به اردوگاه خود بیاورند و به این ترتیب سرمایه لازم برای جاه طلبی سیاسی خود که روز به روز نیز بیشتر می‎شود تأمین کنند.

روزنامه «واشنگتن پست» چندی پیش نوشت: اقدامات بی‎شرمانه و زشت پومپئو، روز به روز از اعتبار او می‎کاهد. اتهامات بی اساس و مطرح کردن تئوری توطئه باعث شد که پوپئو و آمریکا مایه خنده جامعه جهانی شوند. وی خودخواهانه در تلاش برای بهره‎ برداری سیاسی از دموکراسی است و همین اقدامات نیز باعث شده تا حد ناکارآمدترین وزیر خارجه آمریکا در طول تاریخ این کشور نزول کند.

چندی پیش، استعفای استیو لینیک، رییس کمیته نظارت بر وزارت خارجه آمریکا با واکنش‎های گسترده مواجه شد. پومپئو در یک نشست خبری اعتراف کرد که وی پیشنهاد استعفای لینیک را به رئیس جمهور آمریکا داده است؛ زیرا از عملکرد او راضی نبوده است اما براساس گزارش‎های رسانه های آمریکایی، لینیک پیشتر درباره سوءاستفاده پومپئو از قدرت برای کسب منافع شخصی در حال تحقیق بوده است. حال باید دید که آیا این استعفا نمی‎تواند گواهی بر درستی اتهامات پومپئو باشد؟!

پومپئو سرانجام در برابر دادگاه عدل تاریخ قرار خواهد گرفت و جاه طلبی‎های روزافزون او در نهایت با شکست مواجه خواهد شد.

رادیو بین‌المللی چین