رسانه ها

اسرائیل؟ اردوغان تو خفه شو!

ابراهیم کالین، سخنگوی نهاد ریاست جمهوری ترکیه به‌مناسبت هفتاد و دومین سالروز «نکبت» و فلسطین در بیانیه‌ای اعلام کرد: «نکبت» بیان‌کننده فاجعه عظیمی است که ملت فلسطین دچار آن شده و نام اشغال، بی‌قانونی، ناعدالتی و ظلمی است که به‌مدت 72 سال ادامه دارد.

وی افزود: مردم فلسطین بیش از یک قرن است که در سرزمین خود تبدیل به پاریا (کسانی که از طبقه اجتماعی بسیار پایینی برخوردارند) شده‌اند و هفتاد درصد از جمعیت آنان از خاک خود طرد شده، و 6 میلیون فلسطینی بالاجبار به‌عنوان پناهنده در کشورهای دیگر زندگی می‌کنند.

علی‌رغم قطعنامه‌های سازمان ملل و احکام آشکار حقوق بین‌الملل، اسکان غیرقانونی یهودیان در قدس شرقی و کرانه باختری ادامه داشته و خانواده‌های فلسطینی با زور از خانه‌های خود بیرون رانده می‌شوند.

سخنگوی ریاست جمهوری ترکیه اظهار داشت: جامعه جهانی که قادر به یافتن راه‌حلی برای این بی‌عدالتی و بی‌قانونی نیست، امروز با آزمونی دیگر روبه‌رو است. سیاست اشغال که دهها سال به‌شکلی سازمان‌یافته ادامه داشته، با طرح‌های جدید الحاق به‌دنبال گسترش و تعمیق خود است…..

همه افراد دارای احساس عدالت، وجدان و حقوق را به ایستادگی در برابر وحشیگری مدرن اسرائیل فرامی‌خوانیم. یک بار دیگر تأکید می‌کنیم که سیاست‌های اشغال، انکار و الحاق باعث ایجاد صلح، آرامش و امنیت برای هیچ کسی نخواهد شد.

هرگونه طرح و اقدامی که موجودیت و اراده ملت فلسطین را نادیده بگیرد و به‌دنبال پیشکش کردن خاک فلسطین و قدس باشد، فاقد مشروعیت است و هیچ‌گونه ارزش و اهمیتی ندارد که چه‌کسانی این طرح‌ها را تدوین و حمایت می‌کنند.

ما به‌عنوان جمهوری ترکیه، با رهبری رئیس‌جمهور رجب طیب اردوغان، به حضور کنار ملت فلسطین در این مبارزه بحق ادامه خواهیم داد.

البته دولت اشغالگر ترکیه که هم نژادپرست و هم جنگ افروز و هم مذهبی است توضیح نمی دهد که رفتارهای مشابه اش با اسرائیل از کجا آورده است؟

مشخصه اصلی رژیم اسرائیل اشغالگری و تصرف سرزمین‌های دیگران به بهانه‌های پوچ و ساختگی مانند امنیت داخلی است، آیا ترکیه همین کار را در سوریه و عراق نمی کند؟

مشخصه دیگر اسرائیل سرکوب هویت و حیات اعراب فلسطینی ایت، آیا دقیقا همین کار را ترکیه در مورد کردهای ترکیه و سوریه نمی‌کند؟

آیا زندان‌های ترکیه مملو از زندانیان کرد نیست؟ مانند زندانیان فلسطینی در اسرائیل؟

آیا ترکیه دائما مانند اسرائیل مشغول تجاوز به آسمان سوریه، عراق و دیگر همسایگانش به بهانه دفاع از منافعش نیست؟

آیا ترکیه مانند رژیم یهودی اسرائیل با زور مناطقی را اشغال نکرده و ساکنان کرد و علوی و دروزی را کشته و اخراج نمی کند و بجایش ترک‌ها و ترکمن ها را جایگزین نمی کند؟

اختلاف ترکیه با اسرائیل بر سر منابع نفت و گاز قبرس است، جائی که رژیم اسرائیل تلاش دارد به عنوان طرف قرار داد بر این منابع و در استخراج آن سهیم شود، ترکیه این منابع را مانند اسرائیلی ها مال خودشان می‌دانند، همین!

پس اردوغان خفه شو!