رسانه ها

روسیه: غرب در مورد کرونا فرافکنی می‌کند.

به گزارش خبرگزاری «تاس»، وزارت امور خارجه روسیه با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد که گزارشاتی که در رسانه‌های خارجی درباره «کمتر اعلام شدن» میزان مرگ و میر ناشی از عفونت ویروس کرونا در روسیه منتشر می شود، صرفاً تلاشی برای دور کردن اذهان عمومی از مشکلاتی است که در این رابطه در خود کشورهای غربی وجود دارد.

در این بیانیه آمده است: «به جای تجزیه و تحلیل دقیق و با صراحت واقعیت ، از جمله مطالعه تجربه روسیه در مبارزه با ویروس کرونا، آنچه که روزنامه نگاران تعدادی از نشریات غربی توانائی آن را داشتند ، فقط تلاش دست و پا شکسته و کاملاً مغرضانه برای دور کردن توجه اذهان عمومی از آشفتگی‌های داخلی و انتشار اخبار جعلی ضد روسی است.»

پیش از این ، روزنامه «فایننشال تایمز» مطلبی را منتشر کرده که در آن نوشته شده: «تا پایان ماه آوریل، در مسکو و سن پترزبورگ، موارد مرگ و میر بیشتر از میزانی بود که طی 5 سال گذشته در این دو شهر جان خود را از دست داده‌اند.» این روزنامه مدعی شده که تعداد واقعی مرگ و میر در روسیه، 72 برابر بیشتر از آن چیزی است که بطور رسمی اعلام می شود.

مطالب مشابهی نیز در روزنامه «نیویورک تایمز» به چاپ رسیده است.

«ماریا زاخارووا» سخنگوی رسمی وزارت امور خارجه روسیه نیز شب گذشته اعلام کرد که این وزارت‌خانه نامه‌هایی برای سردبیران روزنامه‌های «فاینشنال تایمز» و «نیویورک تایمز» تهیه کرده و در آنها خواستار تصحیح اطلاعات غلط منتشر شده درباره وضعیت شیوع ویروس کرونا در روسیه شده است.

به گفته وی، این نامه‌ها روز پنج شنبه (14 ماه مه/ 25 اردیبهشت ماه) از طریق نمایندگی‌های دیپلماتیک روسیه در انگلستان و ایالات متحده به سردبیران این روزنامه‌ها تحویل داده می شوند.

کمیسیون امور خارجه دومای دولتی روسیه نیز پس از انتشار مقالاتی درباره کم اعلام شدن موارد مرگ و میر ناشی از بیماری کووید-19 در فدراسیون روسیه ، از وزارت امور خارجه این کشور خواسته است تا اقدامات محدود کننده و تحریم‌هایی برای این دو روزنامه معتبر غربی در نظر گرفته شود.

این کمیسیون در نظر دارد تا منشاء چنین اطلاعات جعلی را مشخص کند و مطالب منتشره را از لحاظ رعایت قوانین روسیه و اخلاق روزنامه نگاری مورد بررسی قرار دهد.

ادعای روزنامه آمریکایی درباره صحت مطالب منتشره درباره روسیه

این در حالی است که روزنامه آمریکایی «نیویورک تایمز» هیچ دلیلی برای بررسی و گفت‌وگو درباره مطالب انتشار یافته در این نشریه مبنی بر عدم گزارش دقیق موارد مرگ و میر ناشی از ویروس کرونا در روسیه نمی بیند.

نائب رئیس شرکت ارتباطاتی «نیویورک تایمز» در نامه‌ای الکترونیکی این مسئله را اعلام کرده و نوشت: «ما به درست بودن مطالب منتشره خود بر اساس اطلاعات رسمی منتشر شده و مصاحبه با کارشناسان موسسات دولتی اطمینان داریم و هیچیک از واقعیت‌های عنوان شده در مقاله ما مورد اختلاف نظر نیست.»

لازم به یادآوری است که روز گذشته «تاتیانا گلیکووا» معاون نخست وزیر روسیه نیز اعلام کرد که میزان مرگ و میر ناشی از ویروس کرونا در این کشور، 7.6 برابر کمتر از این شاخص در کل جهان است.

وی گفت: «بار دیگر تأکید می کنم، همانطور که به اطلاع رئیس جمهور «ولادیمیر پوتین» هم رسانده شده، موارد فوت در اثر بیماری کووید-19 در روسیه 7.6 درصد کمتر از میزان مرگ و میر در سطح جهان است.»

معاون نخست وزیر تأکید کرد که مقامات روسیه هیچ دستکاری در آمار نکرده و به دلایل کاملاً واضحی، موارد دقیق مرگ و میر ناشی از ویروس کرونا را اعلام می‌کنند.