کوبا, رسانه ها

آمریکا کوبا را در فهرست تروریسم قرارداد

دولت آمریکا روز چهارشنبه اعلام کرد که کشور کوبا را به فهرست سیاه کشورهایی افزوده است که در حوزه مقابله با تروریسم بطور کامل همکاری نمی کنند!


دولت ایالات متحده آمریکا روز چهارشنبه اعلام کرد که کشور کوبا را به فهرست سیاه کشورهایی افزوده است که در حوزه مقابله با تروریسم بطور کامل همکاری نمی‌کنند، و حضور چریکهای چپ گرای کلمبیایی را متهم کرد.

بدین ترتیب، کوبا به همراه چهار کشور ایران، سوریه، کره شمالی و ونزوئلا در این فهرست ادعایی دولت آمریکا قرار گرفت. در واقع این نخستین بار است که کوبا از سال ۲۰۱۵ در این فهرست قرار می‌گیرد.

وزارت خارجه آمریکا ضمن اعلام این خبر به حضور مذاکره کنندگانی به نمایندگی از ارتش آزادیبخش ملی کلمبیا (ELN)- چریکهای چپ گرا- اشاره کرد که در سال ۲۰۱۷ برای گفتگو با دولت بوگوتا به هاوانا، پایتخت کوبا سفر کردند اما بازنگشتند.

وزارت خارجه آمریکا در بیانیه منتشره خود ادعا کرد: «خودداری کوبا از مشارکت سازنده با دولت کلمبیا نشان می‌دهد که این کشور در حمایت از تلاش‌های کلمبیا جهت تضمین یک صلح پایدار و منصفانه، امنیت و شکوفایی برای ملت خود با آمریکا همکاری نمی کند».

در واکنش به این ادعای دولت آمریکا، «کارلوس فرناندز دی کاسیو» یک مقام بلندپایه در دولت کوبا ضمن اشاره به حمله‌های شبه نظامیان ضد-کمونیست در دهه‌های گذشته اعلام کرد که کوبا در واقع خود «یک قربانی تروریسم» است.

وی در ادامه افزود: «تاریخچه ای طولانی از اقدامات تروریستی دولت آمریکا علیه کوبا و همچنین همدستی مقامات آمریکا با افراد و سازمانهایی که یک چنین اقدامات [تروریستی] را از خاک آمریکا سازماندهی، تأمین مالی و اجرا کرده اند، وجود دارد».