گوناگون, سرتیتر

چین: فساد کاخ سفید، کرونا را «فاجعه انسانی» کرد.

در حال حاضر تعداد کلی مبتلایان قطعی به ویروس کرونا در آمریکا نزدیک به یک میلیون و 350 هزار نفر و آمار کل مرگ و میر ناشی از کرونا در این کشور به بیش از 80 هزار نفر رسیده است.

در عین حال، ماه گذشته سال جاری میلادی (آوریل)، تعداد استخدام های صورت گرفته در حوزه های غیر کشاورزی در آمریکا 20 میلیون و 500 هزار نفر کاهش داشته است که این امر بدین معناست که تمام فرصتی که آمریکا برای اشتغال زایی در طول 10 سال در اختیار داشت، ظرف یک ماه از بین رفت.

بر اساس گزارش روزنامه آمریکایی «واشنگتن پست»، کاخ سفید با یک بحران اقتصادی بی سابقه در طول 100 سال گذشته روبرو شده و آمریکا به عنوان کشوری که ابرقدرت محسوب می شود و پیشرفته ترین سیستم پزشکی دنیا و قوی ترین اقتصاد جهان را در اختیار دارد، حقیقتا از پا افتاده است.

«جان راس» رئیس پیشین اداره سیاست بازرگانی و اقتصادی لندن تاکید می کند که «عادت مخالفت با چین»، غرب را به سمت اپیدمی و یک رکود فاجعه آمیز سوق خواهد داد که دقیقا ناشی از یک طرز تفکر مربوط به دوران جنگ سرد و محاسبات پیچیده است.

دولت آمریکا از همان ابتدای شیوع اپیدمی کرونا خودپسندی هشدار دهنده ای از خود به نمایش گذاشت و حتی اطلاعات و هشدارهای ارائه شده توسط چین را بی اثر و فلج کرد.

مقامات آمریکایی ضمن اینکه اپیدمی ویروس کرونا را صرفا یک آنفلوآنزا در مقیاس بزرگ برای مردم توصیف کردند و گفتند ضرورتی برای استفاده از ماسک وجود ندارد، با خوشحالی این اپیدمی را فرصتی خوب برای بازگشت مشاغل و شرکت ها به آمریکا قلمداد کردند.

کاخ سفید در بهترین فرصتی که برای پیشگیری و کنترل اپیدمی کرونا در اختیار داشت، هیچ تلاشی برای سرمایه گذاری در بخش دفاع ملی خود علیه این اپیدمی نکرد و در مقابل به

تحقیر و بی اعتبار کردن و حمله به چین پرداخت.

مقامات آمریکایی قوانین قرنطینه و فاصله گذاری اجتماعی چین را بارها و بارها مورد تمسخر قرار دادند و مدعی شدند که دموکراسی به معنای بستن شهر نیست. آمریکایی ها به شیوه ای احمقانه مدعی شدند که این اپیدمی در کشورهای دموکرات غربی شیوع پیدا نخواهد کرد.

«مایک پمپئو» وزیر امور خارجه آمریکا و سایر مقامات این کشور ویروس کرونا را به چین مرتبط کردند و با جار و جنجال به ایراد سخنرانی های نژادپرستانه و تحریک نفرت و دشمنی علیه چین پرداختند و خط قرمز اخلاقی و انسانی را به چالش کشیدند.

منابع بین المللی تاکید کرده اند که جو سیاسی نامناسب و تخریب شده فعلی حاکم در واشنگتن منجر می شود که بلایای طبیعی ناشی از این اپیدمی به شکل فاجعه هایی به مراتب بزرگ تر و انسانی تظاهر پیدا کنند.

«بریتا جوئل» محقق دپارتمان اپیدمیولوژیکی بیماری های عفونی در «امپریال کالج» لندن در مقاله ای در روزنامه آمریکایی «نیویورک تایمز» نوشت اگر دولت واشنگتن از تاریخ 2 مارس تا 16 مارس اقدام به اجرای قانون قرنطینه خانگی می کرد، 90 درصد از مرگ و میرهای فعلی ناشی از کرونا در این کشور مهار می شد و حتی اگر اجرای این قرنطینه یک هفته زودتر از تاریخ فوق عملی می شد، احتمالا منجر به کاهش 60 درصدی مرگ و میر در آمریکا می شد.

«هنری کیسینجر» 96 ساله که سهم مهمی در روابط بین چین و آمریکا داشته، با توجه به شرایط دشواری که آمریکا با آن روبرو است، در پاسخ به سوال خبرنگاری که از او پرسیده است: «آیا آمریکا می تواند از این اپیدمی نجات پیدا کند یا خیر؟»، با ابراز تردید گفته است: «اگر چین کمک کند احتمال امید به نجات آمریکا وجود دارد».

همانطور که کیسینجر به عنوان یک سیاستمدار باهوش و سالمند شاهد آن است، پیشرفت روابط آمریکا و چین در طول بیش از 40 سال این نکته را ثابت می کند که همکاری تنها گزینه درستی است که برای دو طرف وجود دارد. چین و آمریکا در میدان جنگ علیه اپیدمی کرونا، در یک تیم قرار دارند و حریف هم نیستند.

این احتمال وجود دارد که آدم ها در صورتی فراموشی تاریخ، دو بار مرتکب یک اشتباه شوند.

اگر مردم آمریکا در قرن بیست و یکم به این تعداد اندک سیاستمدار ضد چینی در دولتشان اجازه دهند که به روند اتهام زنی به چین بدون ارائه دلیل و مدرک شفاف ادامه دهند، در این صورت این نوع رویکرد نهایتا جان همه مردم را به خطر خواهد انداخت و منجر به اندوه و ناراحتی آمریکا می شود.