رسانه ها

سر به فلک کشیدن آمار جهانی مبتلایان به کرونا به دلیل سوء مدیریت کاخ سفید

«نوام چامسکی» دانشمند معروف آمریکایی در مصاحبه رسانه ای اخیر با محور «رویکرد دولت واشنگتن در قبال ویروس کرونا»، با اشاره به اینکه سران آمریکا نه تنها مسئول مرگ مردم خودشان، بلکه مسئول مرگ مردم کشورهای جهان هستند، تاکید کرد که مقامات کاخ سفید دنبال سپر و بلاگردان هستند تا بر جنایاتشان علیه مردم آمریکا سرپوش بگذارند.

همانطور که این دانشمند آمریکایی از عملکرد دولت کشورش انتقاد کرده است، تصمیم گیرندگان کاخ سفید از همان ابتدای شیوع اپیدمی کرونا و در مواجه با هشدارهای اولیه صادر شده توسط کارشناسان متخصص در زمینه کنترل بیماری آمریکا و سازمان بهداشت جهانی و چین…، بی اعتنایی کردند.

سوء رفتار و محاسبات غلط مقامات دولت واشنگتن و سوء مدیریت آنها منجر شده است که تعداد تشخیص و مرگ ناشی از کرونا سر به فلک بکشد.

زمانی که اوضاع اپیدمی کرونا در آمریکا از کنترل خارج شد، سیاستمداران این کشور هیچ توجهی به مهار این اپیدمی نکردند و در عوض انرژی خود را صرف دروغ گویی و فریب مردم کردند.

در حال حاضر، بیش از 4 میلیون مورد قطعی ابتلا به ویروس کرونا در جهان گزارش شده است و تعداد موارد تشخیصی ابتلا به این ویروس در آمریکا که ابرقدرت جهان محسوب می شود، یک سوم از کل آمار جهان را تشکیل می دهد.

مجله آمریکایی «آتلانتیک» در این باره نوشت: ما (آمریکایی ها) در یک کشور شکست خورده زندگی می کنیم.

شکست دفاع ملی آمریکا در مقابله با اپیدمی کرونا، منجر شده است که این کشور، بزرگ ترین و اصلی ترین عامل ضعف در زنجیره کنترل و مهار اپیدمی این بیماری تلقی شود به طوریکه آمریکا به صادر کننده قدرتمند ویروس کرونا در جهان تبدیل شده است.

روزنامه کانادایی «نشنال پست» اخیرا گزارش داده است که ویروس کرونا از طریق مسافران آمریکایی، وارد کانادا شده است.

نتایج بررسی های انجام شده توسط مؤسسه ملی بیماری های عفونی در ژاپن نیز نشان می دهد که با توجه به تحقیقات صورت گرفته روی نمونه های جهش یافته ویروس کرونا، این احتمال بسیار زیاد است که کرونا از اروپا و آمریکا وارد ژاپن شده باشد.

در شرایط فعلی، آمریکای لاتین نیز در حال تبدیل شدن به منطقه جدیدی از اپیدمی کرونا است و آمریکا صادر کننده این ویروس به آمریکای لاتین محسوب می شود.

بر اساس گزارش های منتشر شده توسط شبکه خبری «سی بی اس»، 20 درصد از موارد ابتلا به کرونا در گواتمالا را مهاجرانی تشکیل می دهند که از آمریکا به گواتمالا بازگردانده شده اند.

بررسی های مختلف نشان می دهد که برخی از سیاستمداران آمریکایی، مانع همکاری های جهانی برای مقابله با اپیدمی کرونا شده اند و به این ترتیب، امنیت بهداشت جهانی را به خطر انداخته اند.

در فیلم آمریکایی «مرد عنکبوتی» یک خط دیالوگ وجود دارد با این مضمون: «هر چه قدرت بیشتر باشد، مسئولیت سنگین تر است». اما امروزه قدرت اول جهان (آمریکا) نه تنها در انجام مسئولیت های خود ناکام مانده است، بلکه یکی از بزرگ ترین عوامل ویران کننده همکاری جهانی علیه اپیدمی کرونا تلقی می شود.

در حال حاضر کل دنیا نگران پیشگیری و کنترل اپیدمی کرونا در آمریکا است و مشخص نیست که چه تعداد از مردم بی گناه جان خود را از دست خواهند داد، اما یک موضوع مشخص وجود دارد و آن این است که تاریخ این سیاستمداران آمریکایی را مسئول می داند.

رادیو بین‌المللی چین