رسانه ها

روسیه و ادعای پیروزی آمریکا و انگلیس بر نازیسم

سخنگوی وزارت خارجه روسیه در واکنش به ادعای کاخ سفید درباره پیروزی آمریکا و انگلیس بر نازیسم، گفت: وقتی کشوری که ادعای «رهبری جهان آزاد» را دارد، چنین تحریفی از یک واقعیت تاریخی کند، نمی‌توان با آن کنار آمد.


به گزارش خبرگزاری «تاس»، «ماریا زاخارووا» سخنگوی رسمی وزارت امور خارجه روسیه اعلام کرد که پس از انتشار بیانیه کاخ سفید درباره «پیروزی ایالات متحده و انگلیس بر نازیسم در تاریخ 8 ماه مه سال 1945″، دیگر نمی توان با تحریف تاریخ کنار آمد.

ماریا زاخارووا تأکید کرد: «این مسئله را هرچه می خواهید بنامید: جعل، تمسخر عقل سلیم، بازنویسی تاریخ. ولی زمانی که چنین اظهارنظر از سوی مقامات رسمی کشوری انجام می شود که خود را «رهبر جهان آزاد» و «مدافع دموکراسی» می‌نامد، چنین جعل واقعیتی غیرقابل قبول است و دیگر نمی توان با این تحریف آشکار در حوادث تاریخی کنار آمد. چنین ادعایی را به هیچ وجه نمی توان با هیچ سند تاریخی اثبات کرد»

به گفته این دیپلمات ، «چنین تصوری در ذهن بوجود می آید که این برخورد تنها با هدف خنثی کردن تأثیر بیانیه مشترک «ولادیمیر پوتین» و «دونالد ترامپ» ، روسای جمهوری روسیه و آمریکا در آستانه پیروزی در جنگ جهانی دوم و تاکید آنها بر نقش سربازان شوروی و ایالات متحده در این پیروزی انجام شده است.

زاخارووا یادآور شد که در این سند بر نقش بسیاری از کشورها و مردمان، فداکاری میلیون‌ها سرباز و غیرنظامی در نبرد با رژیم نازی تأکید شده است.

پیش از این، کاخ سفید تصویری از نهادن گل بر بنای یادبود جنگ جهانی دوم توسط دونالد ترامپ را منتشر کرده که با این پیام همراه شده بود: «در تاریخ 8 مه 1945، ایالات متحده و انگلستان نازیسم را شکست دادند. روحیه آمریکایی همواره پیروز خواهد شد.»

این در حالی است که «بوریس جانسون» نخست وزیر انگلیس در جریان مذاکرات تلفنی جمعه شب خود با «ولادیمیر پوتین» رئیس جمهوری روسیه، هفتاد و پنجمین سالگرد پیروزی بر نازیسم در جنگ جهانی دوم را تبریک گفته و از سهم قاطع ارتش اتحاد جماهیر شوروی در پیروزی بر دشمن مشترک نازیسم قدردانی کرد.