سياسی, سرتیتر

آقا مدارکت را منتشر کن!


روزنامه اینترنتی رأی الیوم با اشاره به اتهامات واشنگتن به پکن در خصوص شیوع کرونا در جهان نوشت: شکست فاحش آمریکا در مقابله با کرونا و تلفات سنگین این کشور و نیز ادامه صعود چین به عنوان ابرقدرت جدید اقتصادی و نظامی جهان به جای آمریکا از علل این اتهام زنی‌ها و خشم دولت آمریکا به خصوص دونالد ترامپ رئیس جمهور و مایک پمپئو وزیر خارجه این کشور از پکن است.
رأی الیوم که از لندن به روز می‌شود، سرمقاله امروز خود را با طرح این پرسش‌ها آغاز کرد که «اگر پمپئو اسناد و مدارک موثقی دارد که تأیید می‌کند ویروس کرونا از چین آمده است، پس چرا به متخصصان ارائه نمی‌کند و سکوت کرده است؟ پاسخ چین به این اتهامات چگونه است؟ چرا به ترامپ اعتماد نداریم و درباره خطرناک بودن مقاصدش هشدار می‌دهیم؟» رای الیوم در ادامه نوشت: فصل‌های تنش آفرینی در جنگ سرد بین آمریکا و چین به خصوص از طرف آمریکا این روز‌ها ادامه دارد. مایک پمپئو وزیر خارجه آمریکا دیروز گفت مدارک موثقی در اختیار دارد که تأیید می‌کند ویروس کرونا از آزمایشگاهی در شهر ووهان چین منتشر شده است. در همین حال دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا، چین را به گمراه سازی جهان و سازمان جهانی بهداشت و پنهان کردن اطلاعات مربوط به شیوع این ویروس متهم کرد.
واشنگتن پس از چند هفته‌ای که از حملات آمریکا علیه چین می‌گذرد، یک بار پکن را به ساختن ویروس کرونا و منتشر کردن آن در جهان، متهم و دیگر بار به برقراری تحریم‌های اقتصادی و کشاندن پکن به دادگاه‌ها برای دریافت غرامت صد‌ها میلیارد دلاری تهدید کرده است.
اگر پمپئو و رئیسش یعنی ترامپ می‌گویند سازمان‌های اطلاعاتی آمریکا در حال پیگیری شواهد و مدارک مهمی هستند که نشان می‌دهد کرونا از یک آزمایشگاه از ووهان چین آمده و این اطلاعات نیز موثق است؛ پس چرا این شواهد و مدارک را به مؤسسات و مراکز تحقیقاتی و دانشمندان ارائه نمی‌کنند تا آن‌ها را بررسی کنند؟
موضوع شک برانگیز آن است که دولت آمریکا، حقیقت یابی در خصوص ویروس کرونا را به جای دانشمندان و مراکز تحقیقاتی به سازمان‌های اطلاعاتی واگذار کرده و همین موضوع به نحوی تأیید کننده مضمون پاسخ مقامات چینی است که می‌گویند دولت آمریکا با متهم کردن چین می‌خواهد نگاه‌ها را از شکستش در مقابله با ویروس کرونا منحرف کند به خصوص آنکه سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا (سیا) هفته گذشته در بیانیه‌ای اعلام کرد ویروس کرونا ساخته انسان نیست.
آمار‌ها دروغ نمی‌گویند و زمانی که آمار‌ها می‌گویند شمار مبتلایان به کرونا در آمریکا از یک میلیون نفر و شمار فوتی‌ها از ۶۵ هزار نفر فراتر رفته است، این موضوع نشان شکست سنگین ترامپ و تیم اوست. ترامپ همان کسی است که ملت آمریکا را گمراه کرد و فریب داد و کرونا را کم خطر دانست و دولت وی پیش از اتخاذ تدابیر لازم زودهنگام برای مقابله با کرونا، بیش از یک ماه تعلل کرد و همین باعث شد هزاران نفر در این کشور قربانی شوند.
شاید اتهام ترامپ به سازمان جهانی بهداشت مبنی بر اینکه با چین همدستی کرده است، نشان میزان سردرگمی و در عین حال دروغ گویی او است. اگر آمریکا سالانه ۴۵۰ میلیون دلار به این سازمان کمک می‌کند که این رقم برای چین, ۳۸ میلیون دلار است، پس چرا سازمان جهانی بهداشت از چین جانبداری می‌کند؟! آیا این سازمان، کمک نیم میلیارد دلاری آمریکا را فدای این جانبداری می‌کند؟!
ما در این روزنامه از چین دفاع نمی‌کنیم بلکه درباره ادعا‌های آمریکا که باعث تشدید تنش و بی ثباتی در همه جهان است، ابراز تردید می‌کنیم، آن هم در حالی که همگان باید همبستگی کنند و همانند ید واحد در برابر این خطری که همه بشریت را تهدید می‌کند، بایستند.
ترامپ یک دروغگوی حرفه‌ای است و مطبوعات آمریکا بیش از ۳۲۰ دروغ بزرگ وی را از زمان روی کار آمدن، به صورت مستند جمع آوری کرده اند. البته این به غیر از مواضع احمقانه او و درخواستش از شهروندان آمریکایی برای نوشیدن یا تزریق مواد ضد عفونی کننده مانند دتول برای کشتن کرونا ظرف یک دقیقه است!
این فرد در حال کشاندن جهان به یک جنگ بزرگ ویرانگر با چین یا روسیه یا هر دو کشور است، به همین سبب باید فوری جلوی او گرفته و به بی باکی اش پایان داده شود که در وهله نخست، مسؤلیت ملت آمریکا و سپس جهانیان است.
آمریکا جنگ روابط عمومی را به نفع چین باخته است، کشوری که با زیرکی تمام و به شیوه‌ای عملی تجارب و تجهیزات خود را به بیش از ۹۰ کشور جهان از جمله کشور‌های اروپایی مانند ایتالیا و اسپانیا ارائه کرده و این در حالی است که آمریکا چیزی به جز زورگویی و اتهامات دروغ ارائه نکرده است.
چین به صعود خود به جایگاه نخست به عنوان یک ابرقدرت اقتصادی و نظامی و به زیر کشیدن آمریکا از این جایگاه ادامه می‌دهد، جایگاهی که از سال ۱۹۴۵ میلادی یعنی پایان جنگ جهانی دوم در اختیار داشت و همه چیز به خصوص برافروختگی ترامپ و گروه همراه وی بیانگر این صعود چین است.


روزنامه دولتی «گلوبال تایمز» چین، امروز (سه‌شنبه) در سرمقاله‌ای، «مایک پامپئو»، وزیر خارجه آمریکا را به دلیل صحبت‌هایی که در مورد منشأ ویروس کرونا کرده بود به دروغ‌گویی متهم کرد.

پامپئو روز یک‌شنبه، اعلام کرده بود که شواهد متعددی وجود دارند که ویروس کرونا از آزمایشگاهی در شهر ووهان چین نشات گرفته است. این روزنامه چینی پامپئو را «آدم گمراه» خواند. سازمان جهانی بهداشت نیز ادعای آمریکا را «گمانه‌پردازی» خوانده و اعلام کرده که این کشور «هیچ شواهد مشخصی» را مشاهده نکرده است.

به نوشته وبگاه «بی‌بی‌سی»، سرمقاله‌هایی که در این روزنامه منتشر می‌شوند اغلب در مورد جهت فکری دولت چین بینش‌هایی ارائه می‌کنند، اما تاکنون هیچ پاسخی رسمی به اظهارت پامپئو در مورد منشأ ویروس کرونا ارائه نشده است.

بی‌بی‌سی در ادامه نوشت، روز دوشنبه (دیروز)، روزنامه گلوبال تایمز، تئوری‌های پامپئو را احمقانه خواند و وی را به کژنمایی حقایق متهم کرد و در روز سه‌شنبه (امروز) حملات و انتقاد‌ات این روزنامه بیشتر شدند.

روزنامه گلوبال تایمز در این سرمقاله نوشت، پامپئو با اظهارات کذب قصد دارد با یک تیر دو نشانه را بزند. اولین هدف او این است که او امید دارد به انتخاب مجدد ترامپ در انتخابات در آبان ماه کمک می‌کند، دومین هدف وی نیز این است که پامپئو از چین سوسیالیست‌ متنفر است و نمی‌تواند پیشرفت چین را قبول کند.

روزنامه گلوبال تایمز در این سرمقاله اذعان می‌کند که در واکنش چین به بیماری کرونا در ابتدا مشکلاتی وجود داشته است، اما در ادامه نوشت، عملکرد کلی (چین)، امید‌بخش بوده و نقص‌ها را پوشش داده است.

این روزنامه چینی در ادامه این سرمقاله نوشت، ممکن است که این ویروس در ابتدا در شهر‌های دیگر غیر از ووهان، افراد را مبتلا کرده باشد.

بی‌بی‌سی در ادامه این خبر نوشت، روزنامه گلوبال تایمز، تنها رسانه چینی نیست که پامپئو و آمریکا را هدف قرار می‌دهد، روزنامه «پیپلز دیلی» در این کشور نیز اعلام کرده که پامپئو هیچ شواهدی در این مورد که منشأ ویروس کرونا در ووهان چین بوده، ندارد. یک رسانه چینی دیگر نیز سیاستمداران آمریکایی را به «طرح‌ریزی نابکارانه» متهم کرد.

بی‌بی‌سی همچنین نوشت، روز دوشنبه، «مایکل رایان» مدیر برنامه‌های اورژانسی در سازمان جهانی بهداشت، اعلام کرد که «هیچ اطلاعات یا شواهد مشخصی» درباره اظهارات آمریکایی‌ها درباره منشأ ویروس کرونا وجود ندارد. وی در صحبت‌های خود گفت: «از منظر ما، این (اظهارات) گمانه‌زنی هستند.»

هفته گذشته، جامعه اطلاعاتی آمریکا تصدیق کرد که ویروس کرونا «ساخت دست بشر نبوده یا از لحاظ ژنتیکی دست‌کاری نشده است.» اما بعد از این اظهارات اعلام کرد که جامعه اطلاعاتی آمریکا بررسی خود برای مشخص کردن منشأ بیماری کرونا را ادامه خواهد داد.

«اسکات موریسون»، نخست‌وزیر استرالیا نیز در صحبت‌های امروز خود منشأ ویروس کرونا را بازار فروش مواد غذایی زنده دانست، اما این نظریه که این ویروس از آزمایشگاه نشئت گرفته را نیز رد نکرد.

بی‌بی‌سی در پایان نوشت، برخی منابع اطلاعاتی غربی به رسانه‌ها اعلام کرده‌اند که هیچ شواهدی برای اینکه نشان دهد ویروس کرونا از آزمایشگاه نشأت گرفته، وجود ندارد.


https://wp.me/p1gf1m-RId