تیتر, سرمقاله, سرتیتر

پیش‌بینی

vorhersage welt .jpg


گاهی پیش‌بینی آینده زیاد مشکل نیست. وقتی مهندسین اجتماعی اشاره می‌کنند که در نظر دارند چه کارهایی انجام دهند، انسان باید گوش‌هایش را خوب باز کند. گاهی از اوقات آن‌چه را که به زودی رخ خواهد داد می‌توان از خلال آن‌چه که برنامه‌ریزان می‌گویند، دریافت. با درنظر گرفتن این امر، چند پیش‌بینی را در مورد این‌که بحران کرونا چگونه ادامه خواهد داشت، مورد بررسی قرار دهیم.


منبع: روبیکون
نويسنده: جیمز کوربت

تارنگاشت عدالت


به نظر روزنامه‌نگار افشاگر، «جیمز کوربت» بحران کورونا چه سوقات دیگری برای ما به ارمغان خواهد آورد.

هرکس که سازوکارهای قدرت را درک می‌کند و تناسب قوای اجتماعی را درست تخمین می‌زند، برایش معمولاً زیاد سخت نیست پیش‌بینی کند که کدام تحمیل اجتماعی و اقتصادی و یا سیاسی در آینده نزدیک از طرف دولت به مردم «روا » داشته خواهد شد. «جیمز کوربت» این شجاعت را به خرج داده است.


گاهی پیش‌بینی آینده زیاد مشکل نیست. وقتی مهندسین اجتماعی اشاره می‌کنند که در نظر دارند چه کارهایی انجام دهند، انسان باید گوش‌هایش را خوب باز کند.

مثلاً وقتی نئوکان‌ها می‌گویند ما به یک «پرل هاربر نوین» نیازمندیم تا تحول در سیاست نظامی آمریکا را توجیه کنیم، می‌توان اطمینان داشت که آن‌ها  هنوز بر سریر قدرت تکیه نزده، با یک «پرل هاربر جدید» روبه‌رو خواهند شد.

و «بیل گیتس» از سال‌ها پیش هشدار می‌دهد که یک پاندمی، جهانی را که می‌شناسیم کاملاً متحول خواهد ساخت و حتا آنقدر جلوتر رفت که دقیقاً سناریویی را که ما در حال حاضر تجربه می‌کنیم، قبل از این‌که آغاز شود، «شبیه‌سازی» کرده بود.

فکر می‌کنم، می‌دانید که منظورم چیست. گاهی از اوقات آن‌چه را که به زودی رخ خواهد داد می‌توان از خلال آن‌چه که برنامه‌ریزان می‌گویند، دریافت. با درنظر گرفتن این امر، چند پیش‌بینی را در مورد این‌که بحران کرونا چگونه ادامه خواهد داشت، مورد بررسی قرار دهیم.

۱. مسؤولیت پیدایش «موج دوم» به گردن  معترضین خواهد افتاد
در هفته‌های آینده موج دومی از کووید۱۹ پدید خواهد آمد. در این مورد نیازی به گمانه‌زنی نیست. ما در ماه‌های اخیر نه تنها از طرف انواع سیاست‌مداران و «شخصیت‌های پزشکی» شنیدیم، بلکه بخش جدايي‌ناپذير از مقاله مؤسسه فن‌آوری ماساچوست زیر نام «ما به حالت عادی بازخواهیم گشت»، بود که مطرح می‌کرد موج‌های ناشی از قفل کردن و تخفیف محدودیت‌ها در آینده ساختار زندگی ما را تغییر داده و ما را به نظم جهانی کرونا عادت خواهد داد.

و اگر بازهم شک و تردیدتان از بین نرفته که این مسأله بخش بسیار مهمی از روایت پاندمی است، «بیل گیتس» به تازگی در مقاله تازه خود در GatesNotes در مورد «نخستين پاندمی مدرن» روی آن تأکید کرده است.

در واقع برنامه‌ریزان پاندمی در این بین آنقدر در مورد موج دوم (سوم و چهارم و پنجم …) به انظار عمومی هشدار داده اند، که ما می‌توانیم عملاً تضمین کنیم که «موج دوم» به وقوع خواهد پیوست.

اما موج دوم بیماری واقعاً می‌تواند پدید آید، حتا اگر به قول دکتر «دان اریکسون» در گزارش وضعیت کووید۱۹، وقتی مردم از انزوای ناشی از Lockdown (قفل کردن) بیرون آیند دارای سیستم دفاعی ضعیف شده‌ خواهند بود و نتیجتاً مستعد ابتلا به بیماری‌های مختلف خواهند بود. ولی این «موج هراسناک دوم» حتماً نباید حقیقتاً پدید آید. می‌توان اطمینان داشت که کلاهبرداران با ترفندهای آماری خود در هر لحظه قادر خواهند بود تصور یک دور دیگر شیوع عفونت را در ضمیر انظار عمومی بیدار سازند. همان‌طور که دولت ژاپن درست همان روزی که بازی‌های المپیک سال ۲۰۲۰ را به تعویق ‌افکند می‌توانست «سیل» عظیمی از عفونت SARS-CoV-2 را حدس بزند (که من قبلاً پیش‌بینی کرده بودم)، می‌توان از این مبدأ حرکت کرد که دولت‌های این جهان می‌توانند فارغ از این‌که چه تعداد از مردم مریضند و یا نه، اسنادی برای تأیید روایت «موج دوم» ارایه کنند.

نکته مهم این است: هر اتفاقی هم که بخواهد رخ دهد، نیروهای محرکه‌ای که در پس دستور کار این پاندمی قرار دارند، موج دوم را به گردن اعتراض کنندگان بدسرشت و موذی که به بازداشت خانگی معترض بودند، خواهند انداخت .

شما می‌دانید. منظور آن قاتلین ترسناک و قسی‌القلب مادربزرگ‌ها هستند که جرأت کردند از دستور تعطیل کار و مشغله خود که بنای آن محتوای اصلی حیات آن‌ها بوده سرپیچی کنند و منظور شایع‌کنندگان نفرت‌انگیز و خوار بیماری که از قبول مطیعانه بیکاری اجباری خود سر باز زدند، می‌باشد.

هم‌اکنون می‌توان خطوط خارجی این روایت در مورد نحوه گزارشدهی در مورد جنبش فزاینده اعتراضی علیه قفل کردن‌ها را مشاهده کرد. مسؤول، این بچه دهاتی‌های احمق و نادان هستند که در خیابان‌ها خواستار باز کردن فروشگاه‌های «فاست فود» زنجیره‌ای هستند که جان قهرمانان شجاع پزشکی و بهداشتی ما را به خطر می‌اندازند و جرأت می‌کنند خواستار احیای حق خود برای شرکت در اجتماعات مسالمت‌آمیز و دریافت غرامت برای درد و رنج خود باشند!

یعنی وقتی که سر آخر وضعیت کمی (و حتا اگر بسیار کمی) آرام‌تر شد، باید منتظر بود که «موج دوم» با قدرت هر چه تمام‌تر خواهد آمد حداقل در رسانه‌ها.

و مسؤولیت مرگ هر فردی در کارنامه روزانه مرگ به گردن کسانی نهاده خواهد شد که در مورد بازداشت خانگی و بیکاری اجباری شکوه و شکایت سر داده بودند .

۲. به رسانه‌های آلترناتیو برای دار زدن خود طناب داده می‌شود

پیش‌بینی بعدی بر پایه برخی از مشاهدات شخصی به دست آمده است:
۱. یک سال پیش یوتیوب سیستم جدیدی برای نمایش تعداد آبونمان‌ها ایجاد کرد که باعث پس‌رفت تعداد آبونمان‌های جدید برای بسیاری از کانال‌های رسانه‌ای قدیمی (از جمله کانال من) شد.

۲. هم‌زمان با آن، تغییراتی در آلگوریتم‌های پیشنهادی انجام گرفت که وظیفه داشت به بیننده حتی‌الامکان «محتوای مضّر» (بخوان: رسانه‌های آلترناتیو!) پیشنهاد نکند.

۳. درست در همان زمان که بحران کرونا شتاب پیدا کرد، به نظر می‌رسید که این محدودیت‌ها لغو شده که مثلاً در کانال من به رشد تعداد آبونمان‌ها و توصیه‌های روتین  برای آثار من به وسيلۀ آلگوریتم‌های یوتیوب انجامید.

البته من هیچ اطلاع دقیق و داخلی در مورد این تغییرات ندارم و تنها می‌توانم با مشاهدات خود کار کنم، که از تجربیات خود به دست آورده ام (همین‌طور برخی از نمایندگان رسانه‌های آلترناتیو که با آن‌ها صحبت کردم). ولی بدون شک بگویم که برخی از فیلترها  که کانال من و محتواهای آلترناتیو رسانه‌ای را مصنوعاً ترمز می‌کردند، برداشته شده اند.

هورا! پیروزی مرحله‌ای رسانه‌های آلترناتیو، و یا؟

خوب بود این‌طور بود. نه! من معتقدم آن‌چه را که ما امروز شاهدیم، عملاً حمایت یوتیوب و دیگر شرکت‌های فن‌آوری است که می‌خواهند با گسترشِ وسیعِ نظراتی که روایتِ کووید۱۹ را زیر سؤال قرار می‌دهند، بهانه‌ای برای عملیات فراروینده پاکسازی آن‌لاین ارایه کنند. احتمالاً در طول موج دوم (و یا سوم و چهارم و پنجم …) بحران.

فرضیه من این است که ما در «موج کُشنده دوم» نه تنها برای روایت «پاندمی ویروسی»، بلکه برای روایت «اینفودمی کُشنده» نیز آماده می‌شویم و این «شکوفایی» ناگهانی فرضیه‌های توطئه اینترنتی بهانه‌ای خواهد بود برای نابودی هر نوع اطلاعاتی که در چارچوب روایت رسمی دولت در رابطه با پاندمی نباشد.

فرض کنید که یک عملیات زیر پرچم دروغین در جنگ اطلاعاتی است: مطرح کردن همه نوع «فرضیه‌ توطئه» از مدلل تا شدیداً بی‌پایه و سخیف، به طوری که به شکل روشنی این فرضیه‌ها در تجربه آن‌لاین مردم از بحران مشهود باشد. سپس هنگامی‌که رنج و مشقت افزایش یافت و همه چیز در حال سقوط بود ممکن خواهد بود فرضیه‌بافان توطئه (همین‌طور مخالفان Lockdown) را متهم کرد که با «اطلاعات غلط» آب را گل‌آلود کرده اند.

ما هم‌اکنون می‌بینیم که چگونه این روایت رفته‌رفته جا می‌افتد:

غول‌های رسانه‌های اجتماعی خود را موظف می‌دانند با «تقلب و اطلاعات غلطی» که به کووید۱۹ مربوط می‌شود مبارزه کنند و مدیرعامل یوتیوب خانم «سوزان وویچیکی» به تازگی رئوس آن‌چه را که «تقلب و اطلاعات غلط» شناخته می‌شود، یعنی هرچه که مغایر بیانیه‌های سازمان بهداشت جهانی است، اعلام کرد .

من شخصاً از این پنجره زمانی کوچک استفاده خواهم کرد، هرگونه که بتوانم مخاطبین بیش‌تری پیدا کنم ولی در دام این رؤیا هم نخواهم افتاد که توسعه و گسترش اطلاعات حقیقت‌محور در پلاتفرم‌های رسانه‌های اجتماعی با تکنیک پیشرفته، مدت زیادی برقرار نخواهد ماند.

همان‌طور که در جهان جدید در سال ۲۰۲۰ پیش‌بینی کرده بودم، این سال احتمالاً سالی خواهد بود که اینترنت، آن‌طور که ما تاکنون می‌شناختیم، به پايآن خود خواهد رسيد