سرتیتر

ویروس سیاسی آمریکای نژادپرست

به گزارش رادیو بین‌المللی چین، استیو بانون راستگرای افراطی آمریکایی چندی پیش هنگام مصاحبه با رسانه‌ها به طرح اتهاماتی درباره مدل مقابله چین با کرونا پرداخت و مدعی شد چین باید مسئولیت اقتصادی همه‌گیری این بیماری را به‌عهده بگیرد. این مخالف تندروی چین حقایق و قانون را نادیده گرفته است و با حرفهای تند و بدون توجه به اخلاقیات قصد دارد به فرافکنی در مورد چین بپردازد و جهان را آشفته کند.

استیو بانون به‌عنوان مشاور ارشد سابق رئیس جمهور آمریکا نظریات سیاسی بسیار افراطی دارد، وی همیشه به جوسازی و تقابل علاقه داشته و اندیشه نژادپرستی و بیگانه‌هراسی را تبلیغ کرده است. پس از اخراج از کاخ سفید در اوت سال 2017 وی همچنان اندیشه جنگ سرد را در پیش گرفته و در همه جا تئوری چین‌هراسی را تبلیغ کرده است و قصد دارد با بیانات حیرت‌انگیز بار دیگر پا بر صحنه سیاسی بگذارد.

به‌دنبال شیوع ویروس کرونا در سراسر جهان، گویا بانون شیوه جدیدی برای پخش ویروس سیاسی پیدا کرده است، او اکنون با بیانات بسیار تند به یکی از شرورترین حمله‌کنندگان آمریکایی به چین تبدیل شده است. وی در مصاحبه اخیر خود حزب حاکم چین را متهم کرد که قصد دارد شیوع ویروس در چین را کاهش دهد اما به انتقال آن در سایر مناطق جهان توجه نمی‌کند. او می‌خواهد با قرار دادن چین و جامعه جهانی در برابر یکدیگر، بهانه‎ای برای باج‌خواهی از چین دست‌وپا کند.

در حقیقت هر بهانه‌ای که بانون برای دروغگویی خود بتراشد، با اصول بین‌المللی منطبق نیست و هیچ استدلال قانونی هم ندارد.

سخنگوی وزارت خارجه چین پیشتر خاطرنشان کرده بود: چه آنفلوآنزای H1N1 که سال 2009 در آمریکا شیوع یافت و به 214 کشور و منطقه سرایت کرد و چه بیماری ایدز که پیش از آن در دهه 1980 در آمریکا شناسایی شد، یا بحران مالی که سال 2008 در آمریکا رخ داد و سراسر جهان گرفتار آن شد هیچ کدام باعث نشد جامعه جهانی از آمریکا غرامت بخواهد اما افرادی مانند بانون به‌چه‌دلیل می‎خواهند از چین غرامت بگیرند؟

در زمان حاضر دانشمندان هنوز در حال تحقیق درباره مسئله منشأ ویروس هستند، همه مردم جهان از این ویروس آسیب دیده‌اند؛ دشمن آمریکا این ویروس است نه چین.

خنده‌دار این است که بانون معلم پیشین کاخ سفید خواستار گروگانگیری جامعه جهانی برای محاکمه چین شده است. این جاه‌طلبی، مضحک‎ترین جوک دنیا به‌شمار می‌رود. تیجانی محمد بنده، رئیس هفتاد و چهارمین مجمع عمومی سازمان ملل در همین رابطه گفت که رهبری و شفافیت چین در جریان پیشگیری و مهار شیوع کرونا یک الگو محسوب می‌شود، کلیفورد لِین، کارشناس بیماری‎های همه گیر در آمریکا گفت، تجربیات و اقدامات چین در زمینه پیشگیری و مهار این بیماری، خلاقانه و آموزنده است و می‎تواند به کشورهای دیگر کمک کند. کوبوس فان اشتادن، کارشناس پژوهشگاه امور بین المللی آفریقای جنوبی اظهار داشت بحران شیوع کرونا موجب شده است همکاری آفریقا با چین نسبت به گذشته نزدیک تر شود.

همه این حقایق ثابت کرده است که چین همراه و شریک سایری کشورهای جهان در پیشگیری و مهار ویروس کرونا بوده است. هیاهوی بانون درباره مقصر شناختن و غرامت گرفتن از چین ، یک بازی سیاسی بیش نیست که تنها هدف آن نیز ایجاد آشوب در جهان است.

در برابر ویروس، چین و آمریکا هر دو سرنشین یک قایق هستند و همکاری تنها گزینۀ صحیح برای آنهاست. مردم آمریکا باید به خوبی بدانند که اگر از تندروهایی مانند بانون پیروی کنند، وضعیت شیوع ویروس کرونا در آمریکا ممکن است بیش از پیش از کنترل خارج شود و آینده آمریکا را با بحرانی بزرگ مواجه کند.


https://wp.me/p1gf1m-RG2