رسانه ها

ونزوئلا، پس از تلاش برای براندازی: رزمایش نظامی!

وزارت دفاع ونزوئلا گفت بعد از حمله روز گذشته (یکشنبه) گروهی از افراد مسلح به این کشور، «نیکلاس مادورو» رئیس‌جمهور ونزوئلا دستور برگزاری مرحله جدیدی از رزمایش نظامی را صادر کرده است.

بنا بر گزارش خبرگزاری روسی «تاس»، روز گذشته، «نستور ریورول» وزیر کشور ونزوئلا اعلام کرد که شبه‌نظامیان کلمبیا اوایل صبح روز گذشته تلاش کردند تا با قایق‌های تندرو به ایالت شمالی «لاگوآیرا» ونزوئلا حمله کنند.

نیروهای امنیتی ونزوئلا نیز با حمله به این گروه مسلح متجاوز، هشت نفر از آنها را کشتند و دو نفر دیگر را نیز دستگیر کردند و آنطور که مقام‌های ونزوئلا اعلام کرده‌اند یکی از جاسوسان اداره مبارزه با مواد مخدر آمریکا نیز در میان دستگیرشدگان است.

علیرغم آنکه رئیس حزب سوسیالیست ونزوئلا تأکید کرد که حمله روز گذشته در واقع توطئه مشترک کلمبیا و آمریکا بوده اما وزارت خارجه کلمبیا هرگونه مشارکت در این حمله را انکار کرد.

وزارت دفاع ونزوئلا روز گذشته از مرحله جدید رزمایش نظامی این کشور خبر داد و گفت: «نیکلاس مادرو دستور مرحله جدیدی از رزمایش «سپر بولیواری» در قلمرو این کشور به ویژه در منطقه ساحلی را به منظور سرکشی به محدوده زمینی، دریایی و هوایی و جستجوی شبکه‌های مخفی که به دنبال نقض صلح هستند، صادر کرد».

اواسط ماه فوریه (اواخر بهمن ماه)، ونزوئلا اولین رزمایش‌های نظامی سال ۲۰۲۰ را بعد از آن آغاز کرد که مادورو گفت که نیروهای امنیت ملی کشورش برای رزمایش‌های از پیش اعلام نشده مبارزه با تروریسم در مواجهه با تهدیدات کلمبیا آماده می‌شوند.

در تاریخ ۹ مارس (۱۱ اسفندماه ۹۸)، مادورو دستور برگزاری رزمایش‌های از پیش اعلام نشده را صادر کرد و چند روز بعد مرحله سوم این رزمایش‌ها را بعنوان رزمایش‌های واکنش به کروناویروس اعلام کرد.

آمریکا در سال ۲۰۱۸، گوایدو را به عنوان رئیس جمهور خودخوانده ونزوئلا به رسمیت شناخت. این درحالیست که مادورو چند ماه قبل از این تصمیم واشنگتن طی برگزاری یک انتخابات قانونی به قدرت رسیده بود.

از آن زمان دولت آمریکا به همراه برخی کشورهای همپیمانش رسما براندازی دولت مادورو را در دستور کار قرار داد. واشنگتن علاوه بر تحریم گسترده و حمایت از چند تلاش برای انجام کودتا در ونزوئلا، کاراکاس را به اقدام نظامی نیز تهدید کرده است.

ونزوئلا، مقام‌های کلمبیا را به حمایت از شبه‌نظامیان ضددولتی متهم می‌کند و روابط میان دو کشور بعد از آن رو به تیرگی رفت که کلمبیا نیز پیرو آمریکا، در ژانویه ۲۰۱۹، گوایدو را بعنوان رئیس‌جمهور ونزوئلا به رسمیت شناخت.


به دنبال خنثی سازی یک عملیات تروریستی علیه ونزوئلا که عوامل وابسته به حکومت کلمبیا از طریق دریا قصد انجام آن را داشتند، ارتش ونزوئلا روز یک شنبه به بالاترین سطح آماده باش درآمد.

براساس گزارش خبرگزاری اسپوتنیک، وزارت دفاع ونزوئلا طی بیانیه‌ای اعلام کرد که همه واحدهای مختلف ارتش در سراسر کشور به حالت آماده باش جنگی برای مقابله با هرگونه تهدید نظامی درآمده است.

در این بیانیه تاکید شده است که ارتش وفاداری مجدد خود را به «نیکلاس مادورو» رئیس جمهور ونزوئلا اعلام می‌کند.

«نسترو ریورول» وزیر امنیت داخلی ونزوئلا روز یکشنبه تشریح کرد که مهاجمان قصد داشتند با استفاده از قایقهای تندرو به مناطق شمالی ایالت «لا گوئیرا» حمله کنند. در درگیری با مهاجمان 8 شبه نظامی کشته و 2 نفر نیز اسیر شدند. یکی از دستگیر شدگان از عوامل سازمان مواد مخدر ایالات متحده است.

ریورول تاکید کرد که هدف این گروه تروریستی ترور مقامات دولت و همچنین ترویج خشونت در کشور بود.

وزارت دفاع ونزوئلا همچنین گفته در این عملیات سلاحهایی کشف کرده است که از نوع سلاحهایی است که در کودتای نافرجام 30 آوریل به دست آمده بود. ارتش ونزوئلا همچنین گفته که سلاحهای دیگری نیز در ساحل در نزدیکی یک قایق کشف کرده است.

نیکلاس مادور رئیس جمهورونزوئلا همواره کلمبیا و آمریکا را به حمایت از گروههای شورشی و شبه نظامی برای بی ثبات سازی کشورش از طریق اقدامات خشونت آمیز متهم کرده است.

ماه گذشته ونزوئلا جابجاییهای مرزی در واحدهای توپخانه‌ای این کشور برای محافظت از کشور در برابر تهاجم عوامل خارجی انجام داد.

ونزوئلا دخالتهای دولت آمریکا را سبب بروز مشکلات در کشور خود میداند و بارها واشنگتن را به حمایت و تجهیز گروه های تروریستی محکوم کرده است. «خورخه آریزا» وزیر خارجه ونزوئلا در روزهای گذشته در واکنش به اظهارنظر وزیر خارجه آمریکا درباره صحبت‌های اخیرش با «خوان گوایدو» رئیس‌جمهور خودخوانده ونزوئلا از پامپئو خواست به جای دخالت در امور داخلی ونزوئلا کاری برای حل بحران کرونا در آمریکا انجام دهد.