کوبا, رسانه ها

افشای جزئیات کودتای نافرجام دیروز آمریکا علیه ونزوئلا

پایگاه اینترنتی نشریه استارز اند استرایپس نوشت : یکی از اعضای سابق کلاه سبزهای آمریکا مسئولیت آنچه را که وی حمله نافرجام روز یکشنبه گذشته برای سرنگونی رژیم نیکولاس مادورو رئیس جمهور ونزوئلا نامید – بر عهده داشته است.

دولت ونزوئلا اعلام کرد این عملیات کاملا شکست خورد و هشت کشته بر جای گذاشته است .
به موجب این گزارش این مامور سابق کلاه سبز به نام جردن گودرائو Jordan Goudreau در مصاحبه با یک روزنامه نگار ونزوئلایی تبعیدی، به حمله ای آبی- خاکی پیش از طلوع آفتاب در منطقه ای در مجاورت جنوب کاراکاس پایتخت ونزوئلا اشاره کرده است.
تحقیقات خبرگزاری آسوشتدپرس درباره این اظهارات که روز جمعه منتشر شد نشان می دهد این افسر کلاه سبز سابق با یک ژنرال بازنشسته ارتش ونزوئلا که هم اکنون با اتهامی از سوی آمریکا مبنی بر قاچاق مواد مخدر برای آموزش دهها سرباز فراری ونزوئلا در اردوگاه های مخفی در داخل خاک کشور همسایه کلمبیا روبروست، همدست بوده است. هدف آنها اجرای یک حمله از آن سوی مرز کلمبیا بود که در نهایت قرار بود به بازداشت مادورو بینجامد.
اما شکست این عملیات از همان آغاز به علت کمبود بودجه و عدم پشتیبانی مستقیم دولت آمریکا در برابر نیروهای مسلح تحت امر مادورو مشهود بود. همچنین به نظر می رسید شبکه اطلاعاتی گسترده مادورو که از تجربیات کوبا استفاده می کند، در صفوف این گروه رخنه کرده است.
گودرائو و این ژنرال ونزوئلایی به نام خاویر نیتو روز یکشنبه با انتشار تصاویری ویدیویی از مکانی نامعلوم از آغاز این حمله ضد مادورو موسوم به » عملیات گیدون » خبر داده بودند. گفته می شود هر دوی آنها در فلوریدا زندگی می کنند.
گودرائو در این فیلم ویدیویی در حالی که کنار نیتو نشسته است می گوید: عملیات شجاعانه ای از مرز کلمبیا به عمق قلب کاراکاس انجام شد. یگانهای ما در نواحی جنوب، غرب و شرق ونزوئلا فعال شده بودند.
گودرائو افزود هسته هایی از نیروهای وی هنوز در منطقه مستقر و داخل ونزوئلا مشغول فعالیت هستند و برخی از آنها تحت فرماندهی آنتونیو سیکویا فرماندهی گارد ملی نزوئلا به مبارزه ادامه می دهند. وی ابراز امیدواری کرد شورشیان و نیز مردم !!و نیروهای مسلح مادورو به آنها بپیوندند.

افشای تخصیص ۲۱۳ میلیون دلار برای این عملیات نظامی علیه دولت قانونی ونزوئلا

گودرائو به این خبرنگار متن قراردادی هشت صفحه‌ای را به ارزش ۲۱۳ میلیون دلار نشان داد که به گفته وی در ماه اکتبر توسط گوایدو و دو مشاور سیاسی در میامی امضا شده بود، ولی در این قرارداد ادعایی تحت عنوان» خدمات عمومی» اشاره نشده بود شرکت وی موسوم به » سیلورکورپ یو اس ای» قرار است چه خدماتی به طرف مقابل ارائه دهد.
وی همچنین متن یک مکالمه ضبط شده چهار دقیقه‌ای را از یک تلفن همراه پخش کرد که ادعا می‌کرد در زمان عقد قرارداد با حضور خوان گوایدو از طریق ویدیو کنفرانس ضبط شده بود. در این مکالمه ضبط شده صحبت‌های شخصی شنیده می‌شود که گودرائو ادعا می‌کرد گوایدو است، ولی درباره طرح‌های نظامی صحبتی به میان نمی‌آید.
واکنش گوایدو و آمریکا به انتشار مدارک این عملیات
گوایدو درباره اظهارات این افسر سابق کلاه سبز آمریکایی و این گزارش هنوز هیچ اظهار نظری نکرده است. وی اعلام کرده بود هیچ قراردادی در باب رخنه نظامی امضا نکرده است.
کشف اسنادی به زبان پرویی، سلاحهای کالیبر بالا تلفنهای ماهواره ای ، اونیفورم و کلاه هایی با پرچم آمریکا خبر داده اند.
مقامات آمریکایی و کلمبیایی این اتهامات را رد کرده اند.

افشای جزئیات ماموریت نافرجام آمریکا علیه مادوروکاراکاس «تهاجم دریایی» با هدف کودتایی جدید را در ونزوئلا محکوم کرد
نستور رورول Nestor Reverol وزیر کشور ونزوئلا یکشنبه اعلام کرد تلاشی برای تهاجم دریایی از سوی مزدوران تروریست کلمبیایی در ایالت لا گویرا La Guaira با هدف بی ثبات کردن ونزوئلا صورت گرفت.
به گزارش خبرگزاری شین هوا از کاراکاس، وی خاطر نشان کرد هدف از این حمله تقویت بالا گرفتن خشونت و ایجاد هرج و مرج و سردرگمی در بین مردم به منظور زمینه سازی تلاشی جدید برای کودتا بوده است.
تروریست هایی که رورول آنها را محکوم کرد به گفته مقامات ونزوئلا تلاش کردند با قایق های تندرو در امتداد سواحل ایالت لا گویرا به خاک ونزوئلا نفوذ کنند اما حمله آنها با مقاومت نیروهای مسلح ملی ونزوئلا و نیروی اقدام سریع پلیس ملی بولیواری روبرو شده است.
وزیر کشور ونزوئلا گفت: «در این تلاش برای سرنگونی دولت نیکولاس مادورو رئیس جمهوری، برخی از این تروریست ها کشته و برخی دیگر دستگیر شدند.»
وی افزود: «عملیات ادامه دارد و احتمال دستگیری های جدید منتفی نیست.»
پس از این حمله، رورول از مردم ونزوئلا خواست در مقابل هرگونه تهدید بالقوه هوشیار باشند.
وی خاطر نشان کرد: «ما با قدرت به اقدامات این گروه های تروریستی پاسخ خواهیم داد.
این نخستین بار نیست که ونزوئلا از تلاش برای کودتا خبر می دهد. سال گذشته، مقامات حمله به یک پایگاه نظامی را که به ادعای آنها با حمایت مخالفان صورت گرفته بود، خنثی کرده بودند.
به تازگی، مقامات همچنین در مورد احتمال عملیاتی از سوی مخالفان ونزوئلایی به منظور بی ثبات کردن کشور با مجوز دادن به ورود گروه های شبه نظامی کلمبیایی از مرز زمینی هشدار داده بودند.