رسانه ها

زندگی آسانژ در زندان لندن در خطر است

«استلا موریس» نامزد و از اعضای گروه وکلای مدافع «جولیان آسانژ» بنیانگذار ویکی‌‌لیکس روز گذشته (جمعه) تصریح کرد که در شرایط فعلی قرنطینه مرتبط با شیوع کرونا، زندگی آسانژ در زندان لندن در معرض خطر قرار دارد.

بنا به گزارش خبرگزاری رویترز، استلا موریس که دو فرزند از آسانژ دارد در بیانیه‌ای گفت: «زندگی شریک من، جولیان آسانژ در معرض خطر شدید است. او در زندان بلمارش محبوس است و کووید-19 در حال شیوع در سلول‌های زندان است».

وی ادامه داد: «جولیان بخاطر خودش، خانواده ما و جامعه‌ای که همگی ما می‌خواهیم فرزندان خود را در آن بزرگ کنیم، باید هم‌اکنون آزاد شود».

موریس که یک وکیل مدافع است، ماه گذشته اعلام کرد که در سال 2011 در سفارت اکوادور در لندن با جولیان آسانژ ملاقات کرده است و در سال ۲۰۱۷ با آسانژ نامزد کرده است. آنها دو فرزند پسر گابریل سه ساله و ماکس دو ساله دارند.

آسانژ که به دلیل افشای هزاران سند محرمانه مربوط به جنگ آمریکا و بریتانیا در عراق و افغانستان در معرض خطر دستگیر شدن قرار داشت، به مدت هفت سال در سفارت اکوادور در لندن بعنوان پناهنده به سر می‌برد و در نهایت اواخر فروردین ماه سال ۹۸ دولت اکوادور پناهندگی سیاسی او را لغو کرد و از پلیس انگلس خواست تا با ورود به سفارت، بنیانگذار ویکی‌لیکس را دستگیر کند.

بنیانگذار ویکی‌لیکس حدود یک دهه پیش، هزاران سند محرمانه‌ای از کشتار غیرنظامیان عراقی توسط بالگردهای ارتش آمریکا و همچنین اسنادی درباره جنگ آمریکا در افغانستان را فاش کرد و همین مسئله خشم آمریکا را برانگیخت و مقام‌های آمریکایی می‌گویند که باید در دادگاهی در آمریکا محاکمه شود و خواستار استرداد آسانژ به اتهام توطئه شده‌اند و هم‌اکنون دولت بریتانیا باید درباره استرداد وی به آمریکا تصمیم‌گیری کند.

با اینحال، گزارشگران بدون مرز هشدار داد که دولت بریتانیا باید در مقابل استرداد جولیان آسانژ به آمریکا مقاومت کند چرا که چنین کاری می‌تواند در آینده برای همه خبرنگاران،‌ افشاکنندگان و سایر منابع خبری، سنت خطرناکی باشد.