رسانه ها

چین از روسیه بجای عربستان نفت می‌خرد!

مجله هفته، بر اساس گزارش خبرگزاری رویترز، واردات نفتی جمهوری خلق چین از فدراسیون روسیه در ماه مارس گذشته ۳۰ درصد افزایش نشان میدهد، این در حالی است که واردات نفتی جمهوری خلق چین از رژیم عربستان سعودی در همین ماه به شدت کاهش یافته است.
عدم وجود تقاضا برای خرید نفت خام و محدودیت امکان نگهداری آن موجب سقوط شدید قیمت نفت در بازار جهانی شده است. چین از این فرصت سقوط تاریخی قیمت نفت برای افزایش ذخایر نفتی خود استفاده می کند. اما شیوع ویروس کرونا تقاضای نفت چین را بسیار کاهش داده بود، با وجود این جمهوری خلق چین در ماه مارس نزدیک به ۹,۶۸ میلیون بشکه نفت روزانه خریداری کرده است که این نسبت به ماه مارس در سال ۲۰۱۹ افزایشی در حدود چهار و نیم درصد را نشان می دهد.

روسیه و عربستان سعودی در ماه گذشته (هر کشور) تقریباً ۷ میلیون تن نفت روزانه به جمهوری خلق چین صادر کردند. آمار اداره گمرک چین اما نشان می دهد که واردات نفت از روسیه نسبت به گذشته ۳۱ درصد افزایش یافته این در حالی است که واردات نفت از عربستان نزدیک به دو درصد هم کاهش از خود نشان میدهد.
بالا رفتن مقدار واردات نفت از روسیه در وهله اول به تغییر وضعیت شرکت های تولیدی در جمهوری خلق چین ارتباط دارد، شرکت های چینی پس از هفته های طولانی حکه در شرایط قرنطینه بسر میبردند، به آهستگی به اوضاع قبل از شیوع کرونا باز می گردند.جمهوری خلق چین اولین کشوری بود که مورد حمله ویروس کرونا قرار گرفت.
شیوع پاندمی کرونا در سرتاسر جهان موجب سقوط درخواست خرید نفت در بازارهای بین المللی شده است بنابر ارزیابی متخصصان تقاضای نفت در بازارهای بین‌المللی می‌تواند تا ۳۰ درصد سقوط کند.
یکی دیگر از دلایل سقوط قیمت نفت مسئله نگهداری ذخیره های نفتی است. بنابر ارزیابی شرکتهای تولید کننده مواد نفتی انبارهای پالایشگاه های جهان گنجایش بیشتری برای ذخیره نفت ندارند.
برای مقابله با سقوط قیمت نفت در بازارهای بین المللی کشورهای تولید کننده نفت اوپک و روسیه تصمیم گرفتند که مقدار استخراج و تولید روزانه نفت خود را به شکل جدی کاهش دهند. از ماه مه ۲۰۲۰ بنابر تصمیم کشورهای عضو اوپک پلاس قرار است مقدار تولید روزانه را تا ۹,۷ میلیون بارل کاهش دهند، اما بسیاری از صاحبنظران معتقدند این کاهش به تنهائی قادر به بهبود بازار و بالا رفتن قیمت نفت خام شود.