گوناگون, سرتیتر

ایران و محدودیت خرید تسلیحات نظامی – مهدی ضمیری

Rostam_sohrab_div


mehdizدیروز دوباره جناب پمپیو وزیر امور خارجه آمریکا ایران را تهدید کرد اجازه نخواهد داد پس از پایان تحریم تسلیحاتی سلاح بخرد . بنا به توافق هسته ای ایران با شش کشور قدرتمند جهانی که در سال ۲۰۱۵امضا شده بود از اکتبر ۲۰۲۰یعنی شش ماه دیگر تحریم تسلیحاتی ایران لغو شده و ایران میتواند از کشورهای دیگر سلاح متعارف خریداری کند پمپیو یکی از راست ترین شخصیت بشدت مذهبی آمریکاست که دست همه محافظه کاران را از پشت بسته و بشدت طرفدار ابر قدرتی آمریکا در جهان با نیروی نظامی است و برای همین بیش از هفتصد پادگان ثابت و سیارآمریکا درجهان فعال است و حالا با بحران کمر شکن کرونا که هزینه فراوان دارد باید بین هزینه مبارزه با ویروس و‌تاکید بر میلیتاریزه شدن یکی را انتخاب بکند.

این است که برسر دوراهی بعد از جنگ جهانی دوم قرار گرفته است آمریکا به تنهایی معادل ۷۰ درصد بودجه نظامی جهان را بخود اختصاص داده است که البته هزینه سنگینی است و با شرایط فعلی باید بین تمرکز بر روی نظامی گری و مبارزه با کرونا و بحران بیکاری داخلی یکی را انتخاب بکند آنهم در شرایط فعلی که انتخابات نزدیک است و معلوم نیست بتواند هزینه مبارزه با کرونا را تامین کند.

این کشور معادل دوسوم در آمد ناخالص کشور فقط به چین بدهکار است و تمامی کشورهای عضو ناتو‌را تحت فشار قرار داده تا دو درصد بودجه بیشتر برای پیمان‌ نظامی ناتو در نظر بگیرند.

که اکثر قریب به اتفاق کشورهای غربی بودجه لازم برای رتق و‌فتق امور خود را ندارند چگونه میتوانند‌هنوز بر روی میلیتاریزه شدن بیشتر سرمایه گذاری کنند.

این روزها در ایران تب سرمایه گذاری حسابی بالا گرفته و بسیاری از سرمایه گذاران‌ متوسط و‌کوچک‌ راه بورس را در پیش گرفته اند که‌ نشانه خرید و فروش اوراق بها دار است که در شرایط فعلی اقتصادی ایران‌ ازریسک بالایی بر خوردار است خرید و فروش اوراق بها دار مراحلی دارد که عبارت است از پیش گشایش که تغییر ویا حذف سفارش وجود دارد.

– در مرحله دوم معاملات بر اساس حراج ‌ناپیوسته با نوسانات روزانه قیمت صورت میگیرد

مرحله بعدی مرحله حراج پیوسته است که در معاملات روزانه صورت میگیرد که در مرحله پیوسته‌ داد و‌ستدها شکل میگیرد

پیوسته حراج عادی و خرید و فروش سهام بورس است

در حراج نا پیوسته که همان حراج تک نرخی هست که ارزش سهام را نشان میدهد پیچ و خمهای ارزش سهام شرکتها آنقدر خرید و فروش‌ دارند که داد و ستد پیوستگی حراج حفظ میشود

سازمان بین المللی کار هشدار داده که شیوع ویروس کرونا میتواند معیشت تقریبا نصف نیروی کار یعنی یک و نیم میلیارد نفری در جهان را به خطر اندازد

و‌در مجلس هم بحث این است که این مراحل‌ میتواند موجب بیکار شدن شش و نیم میلیون نفر در کشور شود.

روز جمعه روز جهانی کارگران است علاوه بر بیکاری ناشی از بحران کرونا امسال حد اقل دست مزد کارگران تنها با نظر نمایندگان کار فرمایان و دولت و بدو‌ن موافقت کارگران به تصویب دولت رسید که خود نشانه بی اعتبار بودن این مراحل است.

موضوع کره شمالی هم یکی از خبرهای مهم امسال جهان است رهبر کره شمالی مدتی است در انظار عمومی دیده نشده و این فرصتی برای ضد کمونیست ها فراهم کرد تا با تمام قوا برعلیه کره شمال داستان سرایی کنند.

در عین حال که ‌بسیاری از رهبران‌ جهان‌ و کشورها برای کیم‌ از جمله دونالد ترامپ پوتین رییس جمهور روسیه و شی جی پینگ رهبر چین برای کیم جوان آرزوی سلامتی میکنند نیروهای بشدت مذهبی و ضد کمونیست کره جنوبی که اکثرا مذهب محورند مثل همیشه سرو صدا بلند کرده اند که گویا‌ کیم در گذشته جالب است که ترامپ آرزوی بهبودی برای کیم اون کرده و با مقامات کره شمالی‌ در تماس‌ بوده تا در جریان اوضاع قرار گیرد.

کره شمالی کشوریست که سیاست آن بر محور استقلال ملی‌ و‌خوکفایی قرار دارد و در همسایگی روسیه ‌و‌چین قرار‌دارد که ‌پیوند دیرینه با هم دارند و در کنار هم فاشیسم ژاپن را شکست داده و در سالهای 1950 تا 1953 ارتش دست نخورده آمریکا

را در بخش خاک کره شمالی شکست سختی داده و مجبور به فرار و‌تن دادن به‌توافق پیشنهادی سازمان ملل تازه تاسیس شده کردند .کره شمالی از نظر نظامی یک قدرت جهانی است و مسلح به سلاح اتمی و هیدروژنی است و موشکهای آن قادرند هر نقطه آمریکا و پادگانهای آنر در منطقه هدف قرار دهند و پس از پایان جنگ جهانی‌ دوم‌ آمریکا را در جنوب شرقی آسیا میخکوب کرده و هزینه گزافی روی دوش آن گذاشته و ژاپن و کره جنوبی هم موظف به تامین‌هزینه نظامی ‌آمریکا در منطقه هستند.

تقریبا همه روسای جمهور و وزرای خارجه آمریکا از پیونگ ‌یانگ‌ پایتخت کره شمالی‌ دیده کرده اند کره شمالی به بهشت کودکان معروف است همینقدر بس که ترامپ سه بار باکیم ملاقات داشته که یکبار آن در داخل خاک کره شمالی‌ و‌در مرز مشترک بین دو‌کره بوده است.

ساختار حکومتی کره شمالی برمبنای رفاه اجتماعی شکل گرفته و با سیاست اتکا به خود در برابر غول نظامی آمریکا همچنان پا برجا ایستاده‌ و بر خلاف کره جنوبی بدهکار نیست و دوبرابر کره جنوبی وسعت و کل کشور سرسبز و‌جنگلی‌ هست‌ در این کشور تحصیلات از کودکستان تا پایان دانشگاه رایگان است و دولت موظف به تامین مسکن ،‌بیمه درمانی و ایجاد کار برای همه‌کسانی‌ است که شرایط کار کردن دارند سیاست کلی ایجاد رفاه اجتماعی همگانی است .

کره شمالی همسایه دو‌قدرت جهانی روسیه و چین است که در جنگ بر علیه فاشیسم ژاپن و هیتلر آلمان موفق به شکست آنها شده و پیوند دفاعی بسیار محکمی هم با هم دارند میشود گفت امنیت هرسه آنها تضمین شده است‌ که زمینه ساز اتحاد‌ دوکره هم هست کره جنوبی مجبور است هزینه نظامی آمریکا در کشور خود را تامین کند که بار بسیار سنگینی بر دوش‌این کشورکوچک است.

تمام روسای جمهور کره جنوبی‌ از پیونگ یانگ دیدن کرده اند روابط بین دوکره و همکاری آنها بجز امور دفاعی تقریبا عادی است ولی راست های‌ افراطی در کره جنوبی و‌مسیونرهای‌ مذهبی‌ ضد‌کمونیست که اکثرا از آمریکا می آیند برای کره جنوبی مشکل ساز شده اند که سعی دارند مردم کره‌ جنوبی را بقول خودشان مسیحی کنند کره ای ها در مجموع کنفوسیوس این فیلسوف برجسته تاریخ بشر را قبول دارند این است که مذاهب ارسالی از آمریکا بجز تخریب موفقیت ‌چندانی نداشته اند چون مردم دو‌کره شمالی‌ و‌جنوبی خواهان اتحاد دوکره هستند بنظر نمی‌آید که هیچ قدرتی بتواند از اتحاد دو‌کره جلو‌گیری کند مخصوصا که آمریکا به علت هزینه فراوان‌ مجبور به تعطیلی بیشتر پادگان های خود از منطقه جنوب شرقی آسیا شده است

ضمیری برلن (30.04.20200)


https://wp.me/p1gf1m-RCe