رسانه ها

شوخی تاریخ: مشاور بایدن با انصاف‌تر از اپوزیسیون مزدور ایرانی

مشاور «جو بایدن»، نامزد بالقوه حزب دموکرات در انتخابات ریاست‌جمهوری آمریکا تلاش دولت این کشور برای تمدید تحریم‌های تسلیحاتی سازمان ملل علیه ایران را مورد انتقاد قرار داد.

به نوشته المانیتور، «تونی بلینکن» مشاور ارشد سیاست خارجی ستاد انتخاباتی بایدن گفت: «دشوار می‌توان دورویی محض موجود در اقدام این دولت (ترامپ) را تحسین نکرد که می‌خواهد دیگر کشورها در شورای امنیت را اجبار کند تا راهی برای تمدید تحریم‌های تسلیحاتی علیه ایران بیابند.»

بلینکن که در دولت پیشین آمریکا در مذاکرات منتهی به برجام نقش داشت مدعی شد که واشنگتن در زمان حضور او در دولت باراک اوباما توانسته به عنوان بخشی از برجام تحریم‌های تسلیحاتی علیه ایران را تمدید کند.

او همچنین در دفاع از توافق هسته‌ای برجام که دولت ترامپ از آن خارج شد، گفت که دولت ترامپ همچنان تهدید می‌کند که از یکی از مکانیسم‌های موجود در این توافق برای بازگرداندن تحریم‌ها علیه ایران استفاده خواهد کرد.

بلینکن گفت: «چیزی که ما در توافق هسته‌ای (برجام) طراحی کردیم اینگونه است که اگر شما در شورای امنیت دارای حق وتو باشید، می‌توانید به صورت یکجانبه مکانیسم ماشه را فعال کنید و دولت ترامپ قصد دارد از این بندهای قطعنامه برای اطمینان از تمدید تحریم‌های هسته‌ای استفاده کند.»

وی در عین حال تاکید کرد: «اما مشکل اینجا است که ما (آمریکا) دیگر جزو طرف‌های این توافق نیستیم.»

دیپلمات‌های غربی پیش از این گفته‌اند در صورتی که ایالات متحده بخواهد از تهدید به بازگرداندن همه تحریم‌های سازمان ملل علیه ایران به‌عنوان اهرم فشار به‌روی ‍15 عضو شورای امنیت جهت تمدید تحریم‌های تسلیحاتی ایران استفاده کند با جدالی سخت و طاقت‌فرسا روبه‌رو خواهد شد.

منابع آگاه، از جمله یک مقام آمریکایی روز سه‌شنبه در گفت‌وگو با خبرگزاری رویترز مدعی شده‌اند واشنگتن راهبردش را با بریتانیا، فرانسه و آلمان که از یک طرف اعضای شورای امنیت سازمان ملل و از طرف دیگر اعضای اروپایی توافق هسته‌ای با ایران هستند در میان گذاشته است.

طبق مفاد توافق هسته‌ای «برجام» تحریم‌های تسلیحاتی علیه ایران اکتبر سال جاری میلادی به پایان خواهد رسید. آمریکا، پیش‌نویس قطعنامه‌ای را در اختیار نمایندگان بریتانیا، فرانسه و آلمان قرار داده که خواستار تمدید این تحریم‌ها است. دیپلمات‌های سازمان ملل می‌گویند آمریکا این پیش‌نویس را در اختیار 11 عضو دیگر شورا از جمله روسیه و چین قرار نداده است.

یک دیپلمات در شورای امنیت در گفت‌وگو با رویترز سرنوشت این پیش‌نویس را این‌طور پیش‌بینی کرد: «[این قطعنامه] به‌محض آمدن [به شورای امنیت] کارش تمام خواهد شد.»

تصویب یک قطعنامه در شورای امنیت منوط به کسب 9 رأی موافق از سوی اعضا است، ضمن آنکه این پیش‌نویس نباید توسط اعضای دائم شامل روسیه، چین، ایالات متحده، بریتانیا یا فرانسه وتو شود. دیپلمات‌ها می‌گویند آمریکا احتمالاً برای جلب نظر موافق روسیه و چین با قطعنامه تمدید تحریم تسلیحاتی علیه ایران تلاش خواهد کرد.

در صورتی که آمریکا در این تلاش برای تمدید تحریم‌‌های تسلیحاتی موفق نشود گام بعدی تلاش برای بازگرداندن همه تحریم‌های سازمان ملل متحد علیه ایران از طریق بندهای توافق هسته‌ای برجام است.

مقام‌های آمریکایی در روزهای گذشته گفته‌اند قصد دارند از سازوکار حل‌وفصل اختلافات در برجام (معروف به «مکانیسم ماشه») برای بازگرداندن تحریم‌های سازمان ملل علیه ایران استفاده کنند.

دولت آمریکا اردیبهشت‌ماه سال 1397 از توافق هسته‌ای برجام خارج شده اما مقام‌های این کشور در تلاش هستند اثبات کنند که هنوز طبق تعاریف مندرج در قطعنامه 2231 شورای امنیت جزو مشارکت‌کنندگان این توافق چندجانبه محسوب می‌شوند.

یک دیپلمات اروپایی درباره این تلاش آمریکا گفت: «بسیار دشوار خواهد بود شما بخواهید خودتان را ناظر پایبندی دیگران به توافقی جا بزنید که خودتان از آن خارج شده‌اید.»

خبرگزاری رویترز چندی پیش گزارش داده بود دولت آمریکا در حال تدوین این استدلال‌های حقوقی است که طبق مفاد قطعنامه 2231 هنوز هم طرف برجام است و می‌تواند با استفاده از مفاد این توافق، ایران را به نقض برجام متهم و تحریم‌های سازمان ملل علیه این کشور را احیا کند.

برخی از دیپلمات‌های سازمان ملل گفته‌اند با آنکه درباره متقن بودن این استدلال حقوقی ایالات اختلاف نظر وجود دارد در نهایت این اعضای شورای امنیت هستند که باید درباره پذیرش یا عدم‌پذیرش شکایت آمریکا از ایران بابت «عدم‌پایبندی اساسی» به مفاد توافق هسته‌ای تصمیم بگیرند و این مسئله‌ای است که احتمالاً به چالش کشیده خواهد شد.

یک دیپلمات اروپایی گفت: «صرف‌نظر از اینکه انگلیس، فرانسه و آلمان چه نظری دارند این موضعی بسیار ناجور در شورای امنیت خواهد بود، چون روسیه و چین با این استدلال حقوقی مخالف خواهند بود.»

این در حالیست که اپوزیسیون مزدور ایرانی مانند سه حزب اصلی اپوزیسیون یعنی: بی بی سی فارسی- عربستان ایران نشنال – من و تو و بقیه مخلفات سلطنت طلبان، مجاهدین خلق، لیبرال‌های سبز، مزدوران به تقصیر فعال در شبکه‌های اجتماعی و تجزیه طلبان یک صدا شلیک ماهواره ایران را نقض توافق برجام خوانده و با داغ کردن دروغین ماجرا زمینه را برای تحریم‌های بیشتر ایران فراهم آورده‌اند.