پرش به محتوا

چین: پومپئو وچهار خطای نابخشودنی

پومپئو و خروج از حیطۀ انسانیت با چهار خطای نابخشودنی

رادیو بین‌المللی چین گزارش می‌دهد، در تاریخ آمریکا هیچ وزیرخارجه‌ای بدتر از مایک پومپئو نمی‎توان یافت، وی به روال سابق کارش در سازمان سیا، از دروغگویی، فریبکاری و دزدی در امور دیپلماتیت باعث بدنامی آمریکا شده است. پس از شیوع کرونا پومپئو به شکلی دیوانه وارتر و با ارتکاب به چهار اشتباه به آخر خط انسانیت رسیده است.

نخستین اشتباه نابخشودنی وی این بود که باعث قطع کمک مالی آمریکا به سازمان بهداشت جهانی شد. این اقدام برای مقابله جهان با کرونا و به خصوص در کشورهای توسعه نیافته و اقشار ضعیف بسیار مضر بوده است. مجله پزشکی معتبر لانست روز شنبه 25 آوریل نوشت، قطع کمک مالی آمریکا به سازمان بهداشت جهانی در شرایط فعلی جنایت ضد انسانی به شمار می‌رود.

دومین خطای نابخشودنی پومپئو این بود که به منظور پنهان کردن ناکارآمدی دولت آمریکا در مقابله با کرونا پیوسته به فرافکنی علیه چین پرداخت و از طریق نفرت‎پراکنی کوشید تا تلاش‎های بین المللی برای پیشگیری و مهار شیوع کرونا را تخریب کند. چندی پیش سوزان رایس مشاور اسبق امنیت ملی آمریکا در یک برنامه تلویزیونی ضمن انتقاد شدید از پومپئو، سخنان او از جمله استفاده از عبارت ویروس ووهان را ننگی بزرگ برای آمریکا خواند و گفت که « مقام مهمی مثل وزیر خارجه نباید چنین رفتار کند.»

سومین اشتباه نابخشودنی پومپئو پافشاری بر اعمال تحریم‎های یکجانبه آمریکا بود. در حالی که شیوع ویروس کرونا جان همه انسان‎ها را به خطر انداخته است، دولت آمریکا با رهبری افرادی نظیر پومپئو همچنان فشار حداکثری علیه کشورهایی مانند ایران و کوبا را ادامه می‎دهد که ممکن است منجر به یک فاجعه انسانی شود.

چندی پیش 24 تن از مقامات سیاسی پیشین اروپا و آمریکا از جمله مادلین آلبرایت وزیر خارجه اسبق آمریکا و هارلم بروندلند مدیر کل اسبق سازمان بهداشت جهانی در یک بیانیه مشترک خاطر نشان کردند، فشار حداکثری آمریکا علیه ایران بر مقابله نظام پزشکی و درمانی این کشور با ویروس کرونا تاثیر گذاشته است. روزنامه واشنگتن پست نیز در تفسیری صریحاً نوشت، در شرایطی که 80 میلیون ایرانی برای دریافت کمک‎های پزشکی دچار مشکل شده‎اند، سیاستبازانی مانند مایک پومپئو فراخوان کشورهای غربی مانند انگلستان را برای کاهش تحریم‎ها نادیده می‎گیرند و حتی شیوع کرونا را به عنوان ابزاری برای اعمال فشار حداکثری تلقی می کنند که این اقدام ممکن است منجر به جان باختن تعداد زیادی از مردم بی گناه شود.

چهارمین خطای نابخشودنی پومپئو این بود که بدون اهمیت دادن به جان آمریکایی ها در برابر تهدیدی مثل شیوع کرونا تنها به دنبال منافع سیاسی شخصی خود بود. همان گونه که واشنگتن پست اشاره کرده است، پومپئو در مسئله ویروس کرونا تبدیل به یک مرد نامرئی شده و یکی از ضعیف ترین وزرای خارجه در تاریخ آمریکا محسوب می شود. وقتی که آمریکا با کمبود لوازم پزشکی مواجه است، مردم آمریکا تقریباً هیچ گونه تلاشی از سوی پومئو برای هماهنگی با جامعه جهانی و تامین لوازم پزشکی برای آنان مشاهده نمی‎کنند.

اقدامات پومپئو باعث شده اطمینان مردم آمریکا از او سلب شود و اعتبار دیپلماتیک آمریکا تا جایی از بین برود که امروز تبدیل به یک لکه ننگ و رسوایی برای این کشور تبدیل شود. پومپئو نمی‎تواند از زیر بار مسئولیت این جرائم شانه خالی کند و باید توسط مردم آمریکا و جامعه جهانی محاکمه شود.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: