رسانه ها

پخش «ویروس سیاسی» از سوی پومپئو

چندی پیش سایت خبری آمریکایی «Politico» با انتقاد از مایک پومپئو وزیر خارجه آن کشور نوشت: پومپئو نه تنها هیچ نشانی از یک رهبر ندارد بلکه با سوءاستفاده از ویروس کووید 19 به رقبای آمریکا به ویژه چین و ایران حمله می‎کند که باعث کاهش قابل توجه همکاری جهانی برای مقابله با کرونا شده است.

چنین انتقاداتی در آمریکا بسیار زیاد دیده می شود؛ برای مثال، روزنامه «واشنگتن پست» چندی پیش با انتشار مقاله‎ای وی را بدترین وزیر خارجه آمریکا در تاریخ این کشور خواند.

برای اینکه ببینیم چرا پومپئو این چنین محکوم می‎شود بیاید مروری کنیم بر اقدامات او:

پس از شیوع کروناویروس جدید، پمپئو به عنوان وزیر خارجه آمریکا در زمینه پیشگیری و مهار ویروس مثل یک مرد نامرئی هیچ کاری انجام نداد و بر عکس ، همواره در حال سیاهنمایی علیه چین بوده و آن را به عنوان یک «تکلیف روزانه» انجام داده است. او بارها به طور علنی ویروس کووید 19 را «ویروس وو هان» نامید و ادعا کرد که چین به موقع درباره شیوع ویروس کرونا گزارش نداد و حتی خواستار دریافت خسارات از چین شد.

به علاوه، پمپئو همچنین گفت که آمریکا احتمالا برای همیشه کمک هزینه خود به سازمان جهانی بهداشت را قطع می کند. او به طور علنی در مقابل منافع بهداشت عمومی جهانی ایستاده و چهره زشت استیلاجویی خود را نشان داده که مورد محکومیت شدید کشورهای مختلف از جمله همپیمانان آمریکا قرار گرفته است.

پومپئو برای رسیدن به اهداف خود شایعه پراکنی را به اوج رسانده و این شایعات اینقدر ضد عقل و ضد انسانی است که مردم گمان می کنند که آیا پمپئو دیوانه شده است؟!

مساله یافتن منشا ویروس یک مساله علمی است و نه سیاسی. اواسط ماه فوریه، 27 کارشناس برجسته بهداشت عمومی جهان با انتشار بیانیه ای در مجله پزشکی «لنس» ادعای غیرطبیعی بودن منشا ویروس کرونای جدید را رد کردند و گفتند که چنین ادعاهایی به غیر از ایجاد ترس، شایعه، تبعیض و ضرر رساندن به روند پیشگیری و مهار ویروس هیچ فایده ای دیگر ندارد. پومپئو با بدخواهی ویروس را به شهر ووهان ربط می‌‎دهد و هدف او سوءاستفاده از روش‎های نژادپرستانه و سیاه‎نمایی علیه تلاشهای چین برای پیشگیری و مهار کرونا در راستای انحراف افکار عمومی و فرافکنی است.

از سوی دیگر، اتهامات پومپئو به چین برای پنهان‎کاری در مورد ویروس کرونای جدید بی اساس است. در پی شیوع ویروس کرونای جدید، چین فوراً شیوع آن را به اطلاع سازمان جهانی بهداشت رساند و به سرعت اطلاعت مربوط به توالی ژنوم این ویروس را با کشورهای به اشتراک گذاشت و همکاری با جامعه جهانی برای پیشگیری و مهار ویروس را آغاز کرد. چین همچنین بارها بر اساس یک جدول زمانی مشخصاطلاعات مربوط به ویروس و همکاری بین المللی را منتشر کرده است اما پومپئو با بدخواهی همه این حقایق را نادیده گرفته و دست به «شایعه‎سازی» و متهم کردن دیگران می‎زند.

اما در آخر باید گفت که درخواست دریافت خسارات از چین یک ادعای غیر منطقی است. ویروس هیچ مرز و نژادی را نمی‎شناسد. چین نیز در کنار سایر کشورهای جهان از این ویروس آسیب دیده است و اگر کسی باید پاسخگو باشد، این شخص خود پومپئو است. او به عنوان وزیر خارجه آمریکا، در مقابل بحران به هیچ وجه حرفه ای عمل نکرده بلکه پیوسته در حال انتشار ویروس سیاسی بود و با تفرقه افکنی و زیر پا گذاشتن اخلاق، مانع از همکاری و همبستگی جهان برای مقابله با ویروس می‎شود و در واقع به کمک کرونا شتافته است.

اگر پومپئو همچنان با خودخواهی، منافع سیاسی و شخصی خود را بالاتر از منافع عمومی قرار دهد، حتما توسط مردم آمریکا طرد خواهد شد و بدنامی ابدی را برای خود در تاریخ آمریکا باقی خواهد گذاشت.

رادیو بین‌المللی چین