رسانه ها

۵۰ میلیون آمریکایی توان خرید غذا ندارند

رئیس مؤسسه «آمریکای عاری از گرسنگی» در مصاحبه با شبکه تلویزیونی راشا تودی گفت در حال حاضر بیش از ۵۰ میلیون آمریکایی توان خرید غذای روزمره خود را ندارند.
ابتدا مجری گفت: در سراسر آمریکا، صف‌های طولانی در مقابل بانک‌های غذا در حال شکل گیری است. بسیاری از ایالت‌ها فشار بیکاری ناشی از ویروس همه گیر کرونا را احساس می‌کنند. خانواده‌های نیازمند نیز چشم به کمک دولت فدرال دارند. بر اساس گزارش سازمان غذا و داروی آمریکا، ثبت نام برای دریافت غذا از ماه مارس تا کنون ۴۰ درصد افزایش یافته است. کشاورزان تا همین حالا هم بیش از ۴۵۰ تُن غذا به بانک‌های غذا کمک کرده اند. کشاورزان از دولت فدرال خواسته اند محصولاتشان را خریداری کرده و میان نیازمندان توزیع کند.

در ادامه مجری راشاتودی با جول برگ، مدیر ارشد اجرایی مؤسسه «آمریکای عاری از گرسنگی» گفتگو کرد. او ابتدا پرسید: لایحه کمک ۵۰۰ میلیارد دلاری کنگره که امروز تصویب شد کوپن غذا را افزایش می‌دهد. چرا دولت به برنامه‌های غذایی خود پول تزریق می‌کند، بویژه اینکه دفتر بودجه کنگره اعلام کرد کوپن غذا یکی از مؤثرترین راه‌های حمایت از اقتصاد در زمان رکود است؟

جول برگ گفت: از اینکه روی این مسئله مهم تمرکز کرده اید متشکرم. نکته مهمی که باید خاطرنشان شود این است که در حالی که بانک‌های غذا و مراکز توزیع غذا حیاتی هستند، اما این برنامه‌ها تنها یک دهم غذایی است که «برنامه کمک تغذیه فدرال» توزیع می‌کند. چرا این پول در لایحه کنگره در نظر گرفته نشده است؟ جواب ساده است: «جمهوریخواهان» ما یک سازمان غیرجناحی هستیم، اما این بدان معنا نیست که واقعیت را نادیده می‌گیریم. واقعیت این است که نانسی پلوسی و چاک شومر سعی داشتند میزان کوپن‌های غذایی را در این لایحه افزایش دهند، ولی کاخ سفید و جمهوریخواهان آن را وتو کردند. میانگین هر کوپن غذایی «برنامه کمک تغذیه فدرال» حدود یک دلار و چهل و چهار سنت است.

مجری در ادامه پرسید: نگرانی‌هایی نه تنها در مورد این لایحه مطرح شده بلکه در مورد زنجیره تأمین غذا نیز پرسش‌هایی وجود دارد. این مسئله مطرح است که ممکن است آمریکا منابع غذایی خود را تمام کند که یکی از دلایل آن، قفسه‌های خالی فروشگاه هاست. اما شیوع کرونا در برخی کارخانه‌های تولید غذا نظیر شرکت اسمیت فیلد در داکوتای جنوبی نیز یک عامل است. ما شاهد هستیم که کشاورزان محصولات خود به ارزش بیش از میلیارد‌ها دلار را از بین می‌برند. دامداران هم میلیون‌ها لیتر شیر خود را بیرون می‌ریزند. تخم مرغ‌هایی که هنوز جوجه نشده اند نیز معدوم می‌شوند و هتل‌ها و رستوران‌ها تعطیل هستند. زنجیره تأمین غذا اکنون در چه وضعی قرار دارد؟ آیا توزیع این مواد غذایی می‌تواند بر گرسنگان آمریکایی تأثیر بگذارد؟

جول برگ گفت: من فکر می‌کنم در مجموع زنجیره تأمین غذا دست نخورده باقی می‌ماند. من فکر نمی‌کنم افرادی که پول داشته باشند در آینده نزدیک با کمبود مواد غذایی روبرو نمی‌شوند. شاید گوشت تمام شود، زیرا کارخانه‌های فراوری گوشت به کانون شیوع کرونا تبدیل شده اند. بنابراین، در توزیع گوشت و تخم مرغ ممکن است اخلال ایجاد شود، اما علی رغم اینکه کشاورزان تولیدات مازاد خود را دور می‌ریزند، تأمین غذای اصلی در آمریکا همچنان ادامه خواهد یافت. فقط افرادی که پول ندارند نمی‌توانند غذا به دست آورند. قبل از این بحران، ۳۷ میلیون آمریکایی توان خرید مواد غذایی کافی را نداشتند. احتمالاً این آمار اکنون دست کم ۵۰ میلیون یا بیشتر است. بنابراین، مشکل اصلی پول خرید غذاست.

مجری پرسید: بله، تعداد افرادی که توان خرید غذا را ندارند بیشتر هم خواهد شد، زیرا آمار بیکاران در حال عبور از تعداد بیکاران دوران رکود بزرگ آمریکاست. نظرسنجی اخیر مؤسسه شما یعنی «آمریکای عاری از گرسنگی» نشان می‌دهد که میزان گرسنگی در میان کودکان پنج برابر افزایش یافته است. بر اساس این نظرسنجی، ۳۷ درصد والدین حجم وعده غذایی را کم کرده یا به طور کامل از وعده غذایی برای کودکانشان صرفنظر کرده اند. آیا دلیل این مسئله افزایش میزان بیکاری است یا عوامل دیگری در کار است؟
جول برگ گفت: طی چند هفته گذشته، دو دلیل اصلی برای افزایش میزان گرسنگی در آمریکا وجود داشته است. یکی، از بین رفتن مشاغل. آمار بیکاری در حال حاضر به اندازه میزان بیکاری در اوج رکود است. در دوران رکود، ۴ سال طول کشید تا این اندازه آدم بیکار ایجاد شود، اما اکنون ظرف چند هفته این تعداد بیکار شده اند. دلیل دوم این است که ما در آمریکا برنامه غذا در مدارس داریم. ۲۹ میلیون کودک در مدارس خود ناهار کامل می‌خورند. بسیاری از این کودکان از خانواده‌های کم درآمد و یا متوسط رو به پایین هستند. اما در حال حاضر این وعده‌های غذایی تقریباً از بین رفته است، زیرا بیشتر مدارس تعطیل هستند.
مجری پرسید: ما چگونه می‌توانیم کمک کنیم؟
جول برگ گفت: شما می‌توانید به مؤسسه «آمریکای عاری از گرسنگی» کمک مالی کنید. شما می‌توانید از طریق پایگاه اینترنتی ما داوطلب شوید.