رسانه ها

رقابت در خریت!


ایرنا: مراسم رونمایی از دستاورد جدید تشخیص کرونا

دستگاه تشخیص نقطه آلوده به کرونا در ۵ ثانیه


فرمانده کل سپاه : امروز با کمک بسیجیان و دانشمندان با اخلاص توانستیم دستگاهی را رونمایی کنیم که در شعاع ۱۰۰ متری و در ۵ ثانیه؛ نقطه آلوده به ویروس کرونا را مشخص می‌کند.

بدستگاه تشخیص نقطه آلوده به کرونا در ۵ ثانیه؛ منحصر بفرد استه گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما سردار سرلشکر حسین سلامی در مراسم رونمایی از دستاورد جدید تشخیص کرونا گفت: این دستگاه یک دستاورد و پدیده علمی فناوری نوظهور و منحصر به فردی است که بعد از شیوع بیماری کرونا در کشور با تلاش بخشی از بسیجیان دانشمند و با اخلاص این پدیده توسعه پیدا کرده است.
وی ادامه داد: این دستگاه با استفاده از مدار مغناطیسی یعنی استفاده از ویروس دو قطبی که داخل این دستگاه تعبیه می‌شود، هر نقطه‌ای از محیط که در شعاع ۱۰۰ متری آلوده باشد، آنتن این دستگاه درست در مقابل آن نقطه قرار می‌گیرد و در ۵ ثانیه نقطه آلوده راکشف می‌کند.
سرلشکر سلامی تصریح کرد: برتری این دستگاه این است که نیاز به خون گیری ندارد و از راه دور انجام می‌شود و هوشمندانه عمل می‌کند و در غربالگری انبوه‏، تشخیص سطوح آلوده به ویروس کرونا، تشخیص افراد آلوده و ضدعفونی هوشمند (که نقاط غیر آلوده ضدعفونی نشود) کاربرد دارد.
وی ادامه داد: این دستگاه یک پدیده شگفت انگیز علمی است که در بیمارستان‌های مختلف آزمایش شده و ۸۰ درصد صحت و دقت عمل خود را پاسخ داده است و می‌تواند منبع دقت خوبی برای تشخیص هر نوع ویروسی اعم از کرونا و غیرکرونا باشد.


ترامپ پیشنهاد داد برای درمان کرونا به بیماران «ضدعفونی ‌کننده» تزریق شود


‌دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری ایالات متحده پیشنهاد کرد که شاید بتوان به افراد مبتلا به کووید-۱۹ داروی ضدعفونی‌کننده تزریق کرد تا ریه‌هایشان تمیز شود.

در جلسهٔ توجیهی بامداد جمعه، بیل برایان،‌ مدیر بخش علوم و فناوری وزارت کشور آمریکا نتایج پژوهش اخیر تیم خود را اعلام کرد؛ تأثیر ضدعفونی‌کننده‌ها و نیز «دمای بالا و محیط مرطوب» در تسریع از میان رفتن ویروس جدید کرونا بخشی از این پژوهش بود. وی گفت: «این ویروس در نور خورشید سریعتر می‌میرد.»

اشاره به این نکات سبب شد تا آقای ترامپ که بعد از بیل برایان سخن می‌گفت، راه ‌حل‌های تازه‌ای را که به‌ذهنش می‌رسید، به‌شکل پیشنهاد و پرسش مطرح کند.

آقای ترامپ که از تأثیر دمای بالا در روند از میان رفتن ویروس شنیده بود کنجکاو شد که اگر نوری قوی را به درون بدن بیمار بتابانند چه تأثیری خواهد داشت وی گفت:‌ «حالا فرض کنید نور شدیدی به تن بیمار بدهیم، حالا چه فرابنفش چه هر نور خیلی قوی دیگری، فکر کنم گفتید که هنوز این کار را امتحان نکرده‌اید» و افزود: ‌«فرض کنید این نور را ببرید داخل بدن،‌ حالا یا از پوست یا از یک راه‌ دیگر، و فکر می‌کنم گفتید که این را هم امتحان می‌کنید.»

رئیس جمهوری آمریکا همچنین ادامه داد: «ضد‌عفونی‌کننده‌ای را دیده‌ام که ظرف یک دقیقه کارش را می‌سازد. حالا آیا راهی دارد که بشود مثلا همین را تزریق کرد، مثل تمیزکاری؟» وی افزود: «خب این ویروس می‌رود داخل ریه، تعدادش در ریه فوق‌العاده زیاد می‌شود، پس امتحان کردن این کار جالب است.»

کارشناسان پزشکی به‌سرعت به این پیشنهادها واکنش نشان دادند. دکتر وین گوپتا، متخصص ریه، و کارشناس سیاست‌های بهداشت عمومی در آمریکا، اظهارات فوق را «پیام‌های بهداشتی ناشایست» خواند.

وی گفت:‌ «اشاره به تزریق هرگونه ضدعفونی‌کننده به بدن یا خوردن آن غیرمسئولانه و خطرناک است. این کار شیوهٔ مرسومی است که افراد وقت خودکشی از آن استفاده می‌کنند.»

دونالد ترامپ پیش از این نیز توصیه‌های پزشکی از این دست کرده بود و آخرین مورد آن «مهم» خواندن داروی هیدروکسی کلوروکین برای درمان کرونا بود، که مقامات پزشکی آمریکا علیه آن توصیه نیز هشدار دادند.