چین: تهدید جنگی؛ ترفند جدید ترامپ برای شانه خالی کردن از بار مسؤولیت کرونا

رادیو بین‌المللی چین: دونالد در دوره کلیدی مقابله با کرونا به ایران هشدار جنگ داد. او چهارشنبه در توییتی نوشت به نیروی دریایی آمریکا دستور داده است به «مزاحمت» قایقهای سپاه پاسداران ایران پاسخ دهند و به آنها شلیک کنند.

رسانه ها معتقدند ترامپ این هشدار جنگ را به دو دلیل داده است: یک، ادعای نیروی دریایی آمریکا در مورد «مزاحمت» 11 قایق تندروی سپاه پاسداران ایران برای یک ناوگان آمریکایی در هفته گذشته و دو، پرتاب نخستین ماهواره نظامی ایران در 3 اردیبهشت.

دولت آمریکا با توجه به وضعیت انفجار کرونا در کشور و ناتوانی از مهار آن، پیوسته از حیله ها و ترفندهای گوناگون برای شانه‎خالی کردن از زیر بار مسؤولیت استفاده کرده و تلاش می کند تقصیر را به گردن عواملی نظیر چین، سازمان بهداشت جهانی، حزب دمکرات، اوباما، رسانه ها و فرمانداران ایالات بیاندازد.

ایران هدف جدید ترامپ برای مسوولیت گریزی است. برخی تحلیلگران برآنند بهترین راه برای منحرف کردن افکار عمومی از مشکلات داخلی آغاز یک جنگ است. به عقیده برخی از کاربران شبکه های اجتماعی اکنون ترامپ بیش از هر زمان دیگری به یک جنگ نیاز دارد و بهترین گزینه آغاز جنگ برای او نیز هیچ کشوری نمی تواند باشد به جز ایران.

اما آیا ترامپ واقعا به دنبال آغاز یک جنگ است؟ خیر. او تاجر است و جنگ به خاطر هزینه و تلفات جانی تجارت خوبی برای او نیست.

مثال می زنیم؛ او در حالیکه هیچ آمادگی وجود نداشت، عجولانه با طالبان توافقنامه آتش بس امضا کرد و اصلا نظریات دولت افغانستان را نادید گرفت. همچنین در ابتدای سال جاری میلادی، ارتش آمریکا سردار سلمانی فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران را ترور کرد که عواقب خطرناکی داشت و جنگ بزرگی عنقریب بود به راه بیفتد که به نظر می آمد ترامپ از آن هم هراس دارد.

اما دستور ترامپ نیروی دریایی آمریکا را سرگردان کرده است. اگر آنها به قایقهای ایرانی شلیک کنند، ایران حتما واکنش نشان خواهد داد که حتما منجر به جنگ می شود اما حمله نکردن نیز به معنای رد دستور رئیس جمهور است که تمسخر ایرانیها را به دنبال خواهد داشت.

نیروی دریایی آمریکا این گونه دستور ترامپ را تعبیر کرده اند که ترامپ به ایران هشدار داده است اما به دنبال تغییر شرایط فعلی برای آغاز یک جنگ نیست. به عبارت دیگر، رئیس جمهور فقط هشدار داده است و نیروی دریایی هچنان به کار خودش ادامه می دهد.

در سوی دیگر ایران نیز این فرمان ترامپ را جدی نگرفته است. نیروی دریایی سپاه پاسداران اتهامات آمریکا را سناریو هالیوودی دانسته است.

ابوالفضل شکارچی، سخنگوی ستاد کل نیروهای مسلح جمهوری اسلامی، می گوید: «اگر آمریکاییها خیلی هنر و عرضه دارند نیروهای خود را در منطقه غرب آسیا از کرونا نجات دهند».او گفته که ایالات متحده نیروهای نظامی خود را «مانند بسیجیان و نیروهای مسلح ایران که امروز به کمک مردم خود شتافته اند به آمریکا ببرد تا مردم شان را از از بحران عظیمی که برای این کشور ایجاد شده نجات دهند».

معلوم است ایران قصد ندارد وارد دامی که ترامپ پهن کرده بشود و واکنش خویشتندارانه و مسوولانه ای به فرمان او نشان داده است.

در حال حاضر ویروس کرونا دشمن مشترک انسان است و ارتش هم باید در مقابله با کرنا و امدادرسانی شرکت کند. باید گفت واکنش نیروهای مسلح ایران خونسرد و مسؤولانه بوده است.

گر چه هنوز سایه جنگ دیده نمی شود، اما رییس جمهور آمریکا به هدف اولیه خود رسیده است که تاثیر بر بازار سرمایه بود. قیمت نفت خام بر اثر توییت او در افت تاریخی خود مهار شد و حتی بالا رفت؛ قیمت نفت خام آمریکا 40 درصد افزایش یافت و به دنبال تثبیت بازار نفت خام، بازار سهام آمریکا نیز طی سه روز گذشته اولین بار بالا رفت.

انحراف توجه افکار عمومی، شانه خالی کردن از بار مسؤولیت، نجات قیمت نفت خام و رونق دادن به بازار سهام …. شاید اینها هدف حقیقی دونالد ترامپ به عنوان رییس جمهور تاجر پیشه امریکا در تهدید جنگی علیه ایران باشد.