رسانه ها

گانگسترهای آمریکائی بدنبال پول زور

رادیو بین‌المللی چین: رئیس جمهور آمریکا چندی پیش در نشست خبری کاخ سفید مکرراً چین را متهم کرد که شمار قربانیان ناشی از ویروس کرونا را دستکم گرفته است. وی حتی در جدولی میزان مرگ و میر در هر صد هزار نفر در 10 کشور را مقایسه و تاکید کرد، شاخص آمریکا 11.24 درصد است که در مقایسه با اسپانیا، فرانسه و ایتالیا کمتر است؛ وی شاخص چین را 0.33 در صد هزار نفر و ان را غیر ممکن دانست. او پیشتر در توئیتی به دروغ گفت که «تعداد فوتیهای چین از آمریکا بسیار بالاتر است.»

انسان فقط یک بار زندگی می کند و مرگ هر فرد از این بیماری حادثه ای تأسفبار و غم انگیز است. زمانیکه سیاستبازان امریکا بر احترام به زندگی و دفاع از جان مردم چشم می پوشند و جان انسانها را تنها اعدادی صرف و بیروح و ابزاری سیاسی تلقی می کنند، این رفتار عبور از خط پایان اخلاق و انسانیت به شمار می رود. از همین رو اتهامهای بی پایه رهبر آمریکا مورد انتقاد کاربران این کشور قرار گرفته و می گویند: «این مسابقه مرگ و میر نیست؛ آدمها جان می دهند.»

سیاستبازان آمریکا، فوتی های بیماری همه گیر را ابزاری سیاسی تلقی کرده و دروغهایی مانند بالا بودن تعداد فوتی های چین نسبت به آمریکا جعل می کنند که نشان می دهد در برابر افزایش فشارهای داخلی و در کار مقصر شمردن دیگران دچار جنون شده اند. همانطور که روزنامه نیویورک تایمز نوشت: جمهوریخواهان بیش از پیش معتقد می شوند که معرفی چین به عنوان مجرم اصلی شیوع ویروس ممکن است بهترین شیوه برای پیروزی در یک انتخابات سخت باشد.

برای چین نجات جان انسانها همیشه اولین معیار بود. بر اساس احترام و ارزش زندگی انسانها بود که وو هان 17 آوریل آمار موارد قطعی ابتلا به ویروس کرونا و فوتیهای آن را اصلاح کرد و تعداد فوتیها از 2579 مورد به 4632 نفر اصلاح و 1290 به رقم قبلی اضافه شد.

همانطور که سخنگوی وزارت خارجه چین خاطر نشان کرد، اصلاح داده های بیماری واگیر یک روال عادی بین المللی است. در اوایل همه گیری به دلیل کمبود توانایی پذیرش و درمان، ضعف در اطلاع رسانی اندک نهادهای پزشکی به نظام اطلاعات مهار بیماری و عوامل دیگر، وجود پدیده هایی مانند گزارش دیر یا اشتباه امری عینی است، اما به هیچ وجه پنهانکاری عمدی نیست. این پدیده تائید همه اعضاء جامعه جهانی را دارد.

سیاستبازانی که دست از سر چین بر نمی دارند، باید بیشتر به وضعیت شیوع ویروس در کشورهای متبوعشان توجه کنند. طبق داده های دانشگاه جان هاپکینز تا ساعت 6 دوشنبه 1 اردیبهشت به وقت پکن موارد قطعی ابتلا در مریکا از 750 هزار و فوتیها از 40 هزار فراتر رفته است. در روزهای اخیر ناکارآمدی دولت آمریکا بارها مورد انتقاد و سرزنش رسانه های این کشور قرار گرفته، فرمانداران ایالتها و شهرداران نیز یکی پس از دیگری شکایت و گله کرده اند. بیل د بلازیو شهردار نیویورک 31 فروردین گفت که بارها از دولت فدرال کمک خواسته، اما جوابی از رییس جمهور و معاونش دریافت نکرده است. وی گفت« اصلا باورکردنی نیست، مگر رییس جمهور به اظهارنظر در هر امری علاقه نداشت؟ چرا حالا هیچ حرفی نمی زند؟

در مسائل کلیدی مربوط به جان مردم سکوت کرده و بی تفاوت نشسته اند، اما با تمام نیرو به اتهام افکنی و مقصر شمردن دیگران می پردازند؛ شاید علت اصلی ناکامی آمریکا در مقابله با ویروس کرونا همین باشد. اگر همچنان شیوع بیماری را سیاسی کنند و حتی شمار و آمار فوتیها را به ابراز سیاسی تبدیل کنند، بزرگترین تراژدی برای مردم آمریکا رقم خواهد خورد.

سیاستبازان آمریکا قصد دارند با دروغگویی از بحران بگذرند، در حالیکه این کار آنها را در نهایت درگیر بحران بزرگتری خواهد کرد.