کوبا, تیتر, سرمقاله, سرتیتر

چرا آمریکا دوباره ونزوئلا را هدف قرار داده است – گرانما

venezuela_09


منتشر شده در گرانما ارگان کمیته مرکزی حزب کمونیست کوبا

ترجمه آزاد از امیرحسین پازوکی


نام جمهوری بولیواری ونزوئلا در حالی که این کشور شدیداً درگیر مقابله با شیوع بیماری ویروسی کرونا میباشد، در راهروهای کاخ سفید واشنگتن بیشتر از هر کشور دیگری شنیده می شود.

این امر ملت‌های ما را ملزم می کند که تمام تلاش خود را به کار ببندند تا مانع تجاوز به این کشور آمریکای لاتین شوند.

اقدامات اخیر امپریالیستی آمریکا بر علیه رئیس جمهور مادرو و ۱۳ تن از مقامات رسمی ونزوئلا مبنی بر بستن اتهامات واهی و بی‌پایه قاچاق رسمی مواد مخدر، قاچاق اسلحه، فساد و در کنار آن افزودن بر تلاش های مداخله جویانه یا آنچه آمریکا «انتقال دموکراتیک قدرت» می‌نامد با استفاده از نفوذ مالی این کشور در میان اپوزیسیون خودفروخته ونزوئلا و تنگ تر کردن حلقه محاصره اقتصادی و نظامی و به ویژه تقویت نیروی دریایی و هوایی خود در منطقه کارائیب تهدید مستقیمی بر علیه استقلال حاکمیت این کشور می باشد.

چه چیزی ایالات متحده را ترغیب می کند که بر شدت اقداماتش بیفزاید؟ چرا دولت دونالد ترامپ هنوز چنین وسواسی در مورد ونزوئلا از خود نشان میدهد؟ بگذارید به سه عامل مهمی که واشنگتن را به گرفتن چنین تصمیماتی مجاب می کند بپردازیم.

kuba_venezuelacol

۱-قدرت ژئواستراتژیک آن

این ملت و کشور آمریکای لاتینی از منابع طبیعی بسیار مهمی از جمله نفت برخوردار است و همین امر اشتهای امپریالیستی امریکا را تحریک میکند ونزوئلا تقریباً ۹۵۳ میلیون بشکه نفت در اختیار دارد بر اساس آمار شرکت ملی نفت ونزوئلا این کشور با در اختیار داشتن ۲۰ درصد از کل ذخایر نفت جهان بیشترین منابع نفتی جهان را در اختیار خود دارد.

ونزوئلا در لیست ده کشور پر آب جهان قرار دارد و همچنین دارای ذخایر بسیار مهمی در این زمینه معادن بوکسیت، نیکل و آهن می‌باشد موقعیت این کشور در میان کشورهای دریای کارائیب بسیار سوق‌الجیشی و ممتاز است و تمامی این امتیازها آمریکا را تحریک می کند تا هر چه سریعتر وارد یک ماجراجوئی خطرناک برای سلطه بر این کشور شود.

سیاست‌های دولت بولیواری در ونزوئلا پروژه هایی را در بر می‌گیرد که به نفع مردم و به ویژه زحمتکشان این کشور است به لحاظ بین المللی ونزوئلا همکاری گسترده‌ای با جمهوری خلق چین و روسیه داشته که خود این همکاری‌ها از دید آمریکا مانعی برای سلطه طلبی این کشور در منطقه کارائیب است، سیاست سلطه طلبانه ایالات متحده آمریکا بر اساس احیای دکترین مونرو در حیاط خلوت این کشور در آمریکای لاتین استوار است و مقاومت دولت ونزوئلا در مقابل اجرای این سیاست های امپریالیستی مشکلی بزرگ برای دولت ترامپ محسوب می شود.

۲-راهی برای خروج از بحران ویروسی و اقتصادی ناشی از آن

ایالات متحده آمریکا بر اساس آمار رسمی جهانی بالاترین تعداد مبتلایان به ویروس کرونا را دارد و احتمالاً به زودی رکورد بالاترین تعداد قربانیان این ویروس را هم خواهد شکست، سیستم پزشکی و مراقبتهای بهداشتی آمریکا در امتحان کرونا به شکل کاملا مفتضحانه‌ای رفوزه شده است و دولت ترامپ در میان آحاد مردم از هیچ اعتباری در زمینه مقابله با پاندمی کرونا برخوردار نمی باشد.

مدیریت بحران کرونا از سوی دولت ترامپ بسیار غیر حرفه ای و عکس العمل این دولت نسبت به شروع و گسترش این ویروس بسیار آهسته و بی برنامه بوده است.

این ناتوانی و بی برنامه گی در معرض دید همگان قرار گرفته است، آمریکا معمولاً در مواجهه با چنین بحران‌هایی ترجیح می دهد می دهد که جنگ جدیدی را آغاز کند. راه اندازی یک جنگ جدید پاسخی است به نیاز اقتصادی ایالات متحده آمریکا این به معنی راه‌اندازی یک تجارت سودآور است که بتواند منافع جناح‌های مختلف جنگ افروز این کشور را تامین کند.

از سوی دیگر واشنگتن می تواند برای پیشبرد این سیاست فرمول مضر همیشگی کشورهای سرمایه داری را به کار ببندد که محتوایش تزریق پول از جیب مالیات دهندگان برای پیروزی بر بحرانی است سرمایه داران ایجاد کرده‌اند.

در ضمن تجاوز نظامی به ونزوئلا با شعارهای میهن پرستانه و ناسیونالیستی می تواند افکار عمومی آمریکا را از اخبار وضعیت ناگوار مقابله با ویروس کرونا منحرف سازد.

۳-فرصتی برای موفقیت دوباره در انتخابات

رئیس جمهور آمریکا قطعاً به عنوان فرمانده کل نظامی این جنگ خود را مطرح خواهد ساخت و با استفاده از شعارهای وطن پرستانه و ملی گرایانه تلاش خواهد کرد که به پروپاگاندای گسترده‌ای دست زده و از این دروغپردازی‌ها برای موفقیت در انتخابات آتی به نفع خود استفاده کند.

دونالد ترامپ از این واقعیت که مدیریت نادرست او در ایالت فلوریدا موجب گسترش و شروع شدید ویروس کرونا گشته است آگاه است ایالتی که در انتخاب آتی وی نقش بسیار تاثیرگذار و اساسی خواهد داشت راه‌اندازی جنگ علیه ونزوئلا در ایالتی که تعداد زیادی از رای دهندگان منشا آمریکای لاتینی دارند و از ارتجاعی ترین و راست گرا یانه ترین گرایشات سیاسی درآمریکا برخوردارند می‌تواند برای او تعیین کننده باشد.

علاوه بر این ایجاد درگیری با یک کشور نفت خیز مهم مانند ونزوئلا می تواند موجب رونق صنعت نفت تگزاس شود که با ۳۸ رای از جایگاه ارزشمندی پس از کالیفرنیا که معمولاً مخالفت ترامپ است، برای انتخاب رئیس جمهور بعدی برخوردار است.

این فقط سه جانبه از محاسباتی است که زمامداران واشنگتن برای این ماجرا جویی نظامی روی آن تمرکز کرده اند.

این ملاحظات ما را ملزم می کند که بر هوشیاری خود بیافزائیم تا بتوانیم مانع این ماجراجویی نظامی فاجعه‌بار در منطقه آمریکای لاتین شویم.


https://wp.me/p1gf1m-Rn1

۱ دیدگاه

 1. ناظر says

  قصد جدل نیست و من اصلاً چنین کاری که پیشنهاد شده نمی کنم. فقط توضیح یک مفهوم بود. اگر مفهوم بار منفی ندارد به استفاد از آن ادامه بدهید.

  لایک

  • معمولاً استفاده از واژه ترجمه آزاد در کار ترجمه به معنی رساندن اصل و پیام مطلب است بدون آنکه تمام متن در هنگام ترجمه مورد توجه قرار بگیرد و در عین حال بکار بردن این واژه یک هشدار به خوانندگان است که این متن میتواند معادل کاملی برای متن اصلی نباشد و قطعا نباید تحریف متن اصلی باشد مهم این است پیام مطلب اصلی را قلب ماهیت نکند، در غیر اینصورت ترجمه آزاد اگر این اصول را رعایت کند قابل قبول و انتشار است، طبعا از نقد و روشنگری در شما در مورد کار مترجمان استقبال میشود و به آنها در بهتر کردن تلاششان کمک میکند.

   لایک

  • در ضمن قبلاً هم در مورد ترجمه برخی از مترجمان انتقاداتی شده بود که البته این انتقادات بروی محتوی متن تمرکز نداشت بلکه ترجمه اشکالات دستور زبانی داشت که برای آنها ارسال شد و آنان سعی کردند و دارند آنرا برطرف کنند.

   لایک

 2. ناظر says

  امید می‌رود دوستان حوصله و وقت بیش‌تری به خرج بدهند و حتی الامکان از ترجمه‌های آزاد پرهیز کنند. ترجمه آزاد کمی شبیه دانشگاه آزاد، بازار آزاد و دیگر چیزی‌های آزاد است. ترجمه آزاد یعنی اینکه مترجم تعهد نمی‌دهد که عمداً یا سهواً تحریفی در ترجمه از متن اصلی صورت نگرفته است. «ترجمه آزاد بیش از حد بر موضوع متن اصلی می¬افزاید که گاهی موجب تحریف متن مبدأ می¬شود.»

  لایک

  • با عرض سلام ، بسیار مفید خواهد بود اگر شما آن بخش هایی را که مترجمان به نظرتان در آن اغراق کرده‌اند و محتوای واقعی مطلب را تغییر داده‌اند به آنان گوشزد کنید . در غیر این صورت اصل نظر دهی به مرز جدل
   شبکه های اجتماعی سقوط میکند.
   با تشکر از نظرات شما

   لایک

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.