گوناگون, سرتیتر

فرونتکس


فرونتکس که از کلمه فرانسوی Frontieres exterieures (مرز خارجی) مشتق می‌شود پس از انجام مقدمات چندماهه روز ۱ ماه مه ۲۰۰۵ کار خود را آغاز کرد. «آژانس اروپایی برای کنترل مرزها و سواحل خارجی» اولین فعالیت‌های خود را روی مهاجرین از شمال آفریقا که از طریق دریای مدیترانه و یا غرب آفریقا که از طریق جزایر قناری وارد خاک اتحادیه می‌شدند، متمرکز کرد. آژانس قرار است در سال آینده قریب ۱٫۶ میلیارد یورو دریافت کند که در بودجه بعدی اتحادیه اروپايی حتا بازهم بیش‌تر خواهد بود.


منبع: دنیای جوان
تارنگاشت عدالت


 سال‌ها پیش تظاهرکنندگان خشمگین مقامات فرونتکسِ اتحادیه اروپايی را «آژانس شکار مهاجرین» می‌نامیدند و حق نیز با آن‌ها بود، زیرا در حالی‌که اتحادیه اروپايی در درون خود را با تکبر و نخوت قدرتی انسان‌دوست، بامدارا و پرسخاوت معرفی می‌کند، دور خود پیله می‌تند و طبق میل حکام اروپایی بهتر است کسانی که به خاطر چپاول و تاراج کشورشان به وسيلۀ شرکت‌های اروپایی و یا حتا به خاطر جنگ‌هایی که با شرکت کشورهای اروپایی در کشورهایشان بر پا شده مجبور به فرار شده اند، بیرون دروازه‌های اروپا بمانند.

از آنجا که برای کشورهای اروپایی در حاشیه که مرزهای خارجی اتحادیه را تشکیل می‌دهند اجرای مسؤولیت محوله بسیار سخت شده، بروکسل در روز ۲۶ اکتبر ۲۰۰۴ دستگاهی به نام «فرونتکس» برای تعقیب و شکار مهاجرین ناخوانده ایجاد کرد.

فرونتکس که از کلمه فرانسوی Frontieres exterieures (مرز خارجی) مشتق می‌شود پس از انجام مقدمات چندماهه روز ۱ ماه مه ۲۰۰۵ کار خود را آغاز کرد. «آژانس اروپایی برای کنترل مرزها و سواحل خارجی» اولین فعالیت‌های خود را روی مهاجرین از شمال آفریقا که از طریق دریای مدیترانه و یا غرب آفریقا که از طریق جزایر قناری وارد خاک اتحادیه می‌شدند، متمرکز کرد. به غیر از کارمندان رسمی در مرکز فرونتکس در ورشو، بقیه پرسنل و تجهیزات از جمله کشتی‌ها تا امروز از سوی کشورهای اتحادیه تضمین می‌شوند. آژانس نامبرده از ابتدا از هر حرکت بزرگ فراریان (از ورود فزاینده فراریان از طریق مرزهای ترکیهیونان پس از تشدید جنگ در سوریه تا فرار بزرگ توده‌ای به اروپا در سال ۲۰۱۵) استفاده کرد تا خود را در بروکسل مطرح نشان دهد و خواستار توسعه آژانس و افزایش تعداد کارمندان و گسترش توانایی‌های آژانس گردد. که البته موفق هم بود: بنا بر گزارشات آژانس هم‌اکنون در ورشو ۷۰۰ کارمند به کار اشتغال دارند که به طور متوسط ۱۵۰۰ کارمند به مأموریت‌ اعزام می‌دارد و برای آن‌ها خودرو و پهپاد و لوازم دیگر خریداری و یا اجاره می‌کنند. بودجه آژانس از ۶ میلیون یورو در سال ۲۰۰۵ به ۳۲۰ میلیون یورو در سال ۲۰۱۸ افزایش یافته است.

مقامات اتحادیه اروپايی دارای ید طولایی در ایجاد رسوایی و فضاحت اند. در سال ۲۰۱۳ تحقیقات سازمان مهاجرین «Pro Asyl» افشاء کرد که فرونتکس در چارچوب حمایت از مرزبانان یونانی در مسدود کردن مرز یونانترکیه در بیرون راندن‌های غیرقانونی فراریان بدون مشخص کردن وضعیت پناهندگی آنان که مغایر قوانین بین‌الملل بود، شرکت داشتند. در سال ۲۰۱۹ روزنامه‌نگاران، از جمله رزونامه‌نگاران برنامه تلویزیونی «راپورت از مونیخ» ثابت کردند که در مقابل چشمان پرسنل فرونتکس قوانین حقوق بشر نقض شده بود، مثلاً در مرز مجارستان / صربستان جایی که مأمورین مرزی مجارستان همراه کارمندان فرونتکس دیده‌بانی می‌کردند، فراریان از طرف مأمورین مرزی مجارستان با اسپری‌های فلفل مورد حمله قرار گرفتند، مضروب شدند و سگ به سوی آن‌ها رها شد. از آن گذشته 

فرونتکس با اجازه کشورهای عضو اتحادیه اروپايی از اخراج‌های گروهی و انتقال مهاجرین از جمله به افغانستان حمایت می‌کند.

در حال حاضر دور بعدی توسعه و گسترش این آژانس در دستور روز قرار دارد. آژانس قرار است در سال آینده قریب ۱٫۶ میلیارد یورو دریافت کند که در بودجه بعدی اتحادیه اروپايی حتا بازهم بیش‌تر خواهد بود. علاوه برآن، نیروهای ضربتی آن باید به شدت افزایش یابد: حداکثر تا سال ۲۰۲۷ باید قریب ۱۰ هزار پرسنل و همین‌طور تجهیزات لازم در اختیار داشته باشد. فرونتکس هم‌اکنون نيز مأموریت‌های گسترده‌ای خارج از اتحادیه اروپايی انجام می‌دهد. آژانس اولین مأموریت خود خارج از اتحادیه روپا را در ماه مه ۲۰۱۹ در آلبانی آغاز کرد که به کشور ترانزیت برای فراریان به اروپا تبدیل شده است. هدف این اقدام مبارزه رسمی علیه «قاچاق مهاجرین» ولی در واقع  «شکار مهاجرین» بود.