سرتیتر

شیلی: چپگرایان زندانی، جانیان پینوشه آزاد!

zendani


دولت نولیبرال شیلی، به بهانه کرونا جنایتکاران دوران پینوشه را آزادی می‌کند.

درحالیکه زندانیان سیاسی چپ آزاد نمی‌شوند، جنایتکاران پینوشه بخشوده می‌شوند.
دیوید روهااس-کینزل
آمریكا ۲۱

ترجمه آزاد مهری شیبانی


زندان‌های پر ازدحام و سلولهای مملو از زندانی، این تصویر آشنای زندان‌های شیلی است، زندان هایی که در آن حتی آب آشامیدنی هم به سختی پیدا میشود.
زمامداران در سانتیاگو پس از یک بحث طولانی آنچه که به عنوان «قانون انسان» دوستانه در شیلی معروف شده است را تصویب کردند.
بر اساس این قانون زندانیان مسن، مردان بالای ۶۵ سال و زنان بالای ۵۵ سال به شرطی که حداقل نیمی از دوران حبس خود را گذرانده باشند به دلیل شیوع ویروس کرونا از زندان آزاد می شوند. شروط فوق در مورد زندانیانی که ۷۵ سال باشد صدق نمی کنند و آنها همه آزاد خواهند شد.
برخلاف تصویر رایج در زندان های پر ازدحام غیربهداشتی شیلی که معمولاً حتی آب آشامیدنی هم در آن را پیدا نمی شود زندانیان در زندان لوکس«پوئنتا پوئکو» از زندگی راحت و بی دردسری برخوردار بوده و حتی در سلول‌های زندان از تخت های دونفره استفاده می شود و سلامتی و بهداشت آنها تحت نظارت پزشکان نظامی تامین می شود، در نتیجه زندگی آنها در سلول های لوکس این زندان که محل امنی برای آنها است از طرف شیوع ویروس کووید- ۱۹ تهدید نمی‌شود و بعکس خروج آنها از زندان می تواند آنها را خطر بیندازد.
اما باید به این نکته اشاره کرد که زندانیان این زندان لوکس در واقع نباید تحت بخشودگی و عفو «قانون بشردوستانه» قرار بگیرند، مجرمین ای که در دادگاه های شیلی به جرم نقض حقوق بشر یا جنایت علیه بشریت، از جمله جنایت علیه قربانیان دیکتاتوری ، قتل والدین ، قتل عام ، قتل عمد ، تجاوز جنسی ، جرائم جنسی علیه افراد زیر سن قانونی ، قاچاق انسان با مهاجران یا جرائم خشونت خانگی محکوم شده‌اند شامل این بخشودگی نمی شوند.
جالب توجه این است که این قانون در اواخر سال ۲۰۱۸ میلادی یعنی خیلی پیشتر از آن که ویروس کرونا شیوع پیدا کند به تصویب رسیده است،آلیشیا لیرا ، رئیس گروه AFEP ، اتهامات جدیدی را علیه دولت وارد می‌کند. او معتقد است که دولت دست راستی شیلی تلاش دارد در بحبوحه بحران شیوع ویروس کرونا و در حالی که جامعه سرگرم مشکلات دیگری است از این وضعیت به نفع آزاد کردن جنایتکاران علیه بشریت استفاده کرده و کسانی را که محبوس کردن آنها کوچک ترین خطری برای خودشان ندارد را به بهانه ویروس کرونا بخشیده و از زندان آزاد کند. این در حالی است که همین دولت برای جان هزاران نفر که در همین زندانها جانشان به خطر افتاده است ذره‌ای ارزش قائل نیست.
او در ادامه تاکید می‌کند که رئیس جمهور سباستین پینرا ۱۷ نفر از جانیان علیه بشریت را عفو کرده و آمادگی دارد که به زودی شش نفر دیگر را هم از زندان آزاد کند.
بسیار بعید به نظر می رسد که اوضاع در زندان های شیلی در نتیجه اقداماتی مانند بخشودگی و آزادی این زندانیان بهبود یابد.
به خصوص که تظاهرکنندگان دستگیر شده که معمولاً جوانان، زحمتکشان و چپگرایان می‌باشند در زندان سانتیاگو در وضعیت بسیار نامناسبی زندانی بوده و حتی برای اعتراض به این وضعیت از ۶ آپریل تاکنون دست به اعتصاب غذا زده‌اند.
آنها در اطلاعیه ای که منتشر کرده‌اند خواستار ارسال تجهیزات اساسی برای جلوگیری از شیوع این بیماری ویروسی خطرناک در زندان و مقابله با آلودگی شده‌اند، چراکه ازدحام بیش از حد زندانیان سیاسی در سلولها وضعیت را برای زندانیان بسیار نگران کننده کرده است.