رسانه ها

پیام حزب‌الله لبنان به اسرائیل

رأی الیوم نوشت: برچیده شدن فنس‌ها در مرز‌های لبنان و اسرائیل، به منزله ارسال پیامی به رژیم اسرائیل است؛ مبنی بر اینکه پاسخ به هر نوع عملیات ترور احتمالی این رژیم فقط با استفاده از موشک‌ها و پهپاد‌ها نخواهد بود؛ بلکه اگر در چارچوب طرحی برای نفوذ به الجلیل الاعلی و آزادسازی آن نباشد، در چارچوب نفوذ به این منطقه و گروگان گرفتن شهرک نشینان انجام خواهد شد.


روزنامه اینترنتی رأی الیوم در سرمقاله خود نوشت: اگر برچیدن فنس‌ها در حد فاصل مرزی لبنان و اسرائیل این همه ترس و وحشت را در میان نیرو‌های اسرائیلی ایجاد کرد و فرماندهی آن را به اعلام حالت فوق العاده سوق داد و منجر به آغاز تحقیقات گسترده شد،

اگر برچیدن فنس‌ها در حد فاصل مرزی لبنان و اسرائیل این همه ترس و وحشت را در میان نیرو‌های اسرائیلی ایجاد کرد و فرماندهی آن را به اعلام حالت فوق العاده سوق داد و منجر به آغاز تحقیقات گسترده شد، در صورت عبور نیرو‌های حزب الله از حد فاصل مرزی، ورود به عمق اسرائیل و تسلط بر شهرک‌های مرزی، چه اتفاقی می‌افتاد؟
بدون تردید، کادر رهبری حزب الله از این نفوذ امنیتی مهم و بی سابقه طی ماه‌های اخیر آگاهی داشته است، زیرا «پرنده» بدون آگاهی و اجازه وی نمی‌تواند به مرز‌ها نزدیک شود. چه رسد به اینکه که با نفوذ به حد فاصل مرزی، فنس‌ها را برچینند؛ محلی که در آن جلوی این نوع اقدامات گرفته می‌شود و گشتی‌های نظامی اسرائیلی از نزدیک و ۲۴ ساعته در حال نظارت بر این منطقه هستند.
اکنون در محافل فرماندهی نظامی شمال اسرائیل که به سبب «شوکه شدن»، نشست‌های فوق العاده برگزار می‌شود، این سوال مطرح می‌شود که چه عللی کادر رهبری حزب الله را به اتخاذ چنین اقدامی سوق داد؟ آن هم در حالی که اسرائیل به شیوع ویروس کرونا و بحران وخیم کابینه سرگرم است.
با توجه به چهار نکته می‌توان به این موضوع پاسخ داد:
نخست، اینکه عملیات در پاسخ به تلاش ناکام اسرائیل برای هدف قرار دادن خودروی حامل چهار تن از فرماندهان میدانی حزب الله در مرز‌های لبنان و سوریه با استفاده از پهپاد اسرائیلی، انجام شد؛ عملیاتی که فرماندهان حزب الله از آن نجات پیدا کردند.
دوم، تاکید کادر رهبری حزب الله به اسرائیلی‌ها مبنی بر اینکه انهدام تونل‌های ادعایی در مرز‌های لبنان و فلسطین اشغالی، همان انهدام نمایشی تونل‌های قدیمی که با موج گسترده‌ای از تبلیغات نتانیاهو و اسرائیل صورت گرفت، بدین معنا نیست که هسته‌های حزب الله نمی‌توانند در هر زمانی که بخواهند روی زمین در مرز‌ها نفوذ کنند و به اهداف خود دست یابند. وحشت بی سابقه اسرائیلی‌ها از اقدام حزب الله لبنان
سوم، اقدامات حزب الله در سه منطقه مرزی متفاوت و موفقیت عاملان آن‌ها در بازگشت به عمق خاک لبنان بدون آنکه هیچ کس آن‌ها را شناسایی کند، اقدامی بسیار «نمادین» است و بازتاب دهنده نفوذ اطلاعاتی و موید سطح بالای قدرت عملیاتی آنهاست.
چهارم، این اقدام به منزله ارسال پیامی غیر مستقیم به مسئولان اسرائیل است؛ مبنی بر اینکه هسته‌های حزب الله برای هر نوع احتمالی آمادگی دارند و مهم‌ترین آن‌ها پاسخ به هر نوع عملیات ترور احتمالی است و چه بسا، پاسخ به هر نوع عملیات احتمالی، اگر طرحی برای باقی ماندن در منطقه و آزادسازی آن نباشد، نفوذ به منطقه الجلیل الاعلی و گروگان گرفتن شهرک نشینان خواهد بود یا اینکه اجرای هر نوع عملیات انتقام جویانه فقط با استفاده از موشک‌ها و پهپاد‌ها و حتی تونل‌ها نخواهد بود، بلکه از طریق حد فاصل مرزی بسیار مستحکم هم عملیات انجام خواهد شد. تأثیر روانی نفوذ نیرو‌های حزب الله وسکوت کادر رهبری این حزب نشان می‌دهد که به رغم مشغول بودن حزب الله به بحران داخلی لبنان اعم از اقتصادی و سیاسی، شیوع کرونا، همچنان رویارویی با اسرائیل اشغالگر و آمادگی همه جانبه برای آن، اولویت حزب الله است.

تأثیر روانی نفوذ نیرو‌های حزب الله و سکوت کادر رهبری این حزب نشان می‌دهد که به رغم مشغول بودن حزب الله به بحران داخلی لبنان اعم از اقتصادی و سیاسی، شیوع کرونا، همچنان رویارویی با اسرائیل اشغالگر و آمادگی همه جانبه برای آن، اولویت حزب الله است.

فرماندهی حزب الله اعم از شاخه‌های سیاسی و نظامی آن هرگز به خواب نخواهند رفت. آن‌ها حتی در خواب هم مانند فردی هستند که یک چشمش باز و چشم دیگرش بسته است. چشم فرماندهی حزب الله به سمت مرز‌های جنوب است. این مسائل حاکی از ترس روزافزون اسرائیل است.