رسانه ها

علت پایین بودن قربانیان کرونا در روسیه

به نقل از خبرگزاری «نووستی»، بر اساس اطلاعات منتشره از سوی سازمان بهداشت جهانی در روز شنبه، روسیه از لحاظ تعداد موارد آلودگی به عفونت ویروس جدید کرونا جزو ده کشور برتر در جهان شناخته شده است.

بدین ترتیب، روسیه با ثبت بیش از 36 هزار و 793 مورد از این بیماری، در رتبه دهم این فهرست جای گرفته است.

ترکیه با داشتن بیش از 75 هزار مورد آلودگی، یک رتبه جلوتر از روسیه قرار دارد. بعد از آن کشورهای ایران (با بیشتر از 79 هزار مورد) ، چین (بیش از 84 هزار) ، فرانسه ( بیش از 108 هزار) ، انگلیس (نزدیک به 109 هزار) و آلمان (بیش از 137 هزار) نفر قرار دارند.

در صدر کشورهای دارای بیشترین تعداد افراد مبتلا به ویروس کرونا هم کشورهای ایالات متحده ( بیش از 665 هزار نفر) ، اسپانیا (188 هزار) و ایتالیا (بیش از 172 هزار نفر) دیده می شوند.

ستاد عملیاتی پیشگیری و کنترل ویروس کرونا در روسیه روز شنبه گزارش داد که در این کشور تنها طی 24 ساعت گذشته، 4 هزار و 785 مورد جدید از عفونت کرونا کشف شد، در کل دوره 3 هزار و 057 بیمار بهبود یافته و 313 نفر فوت کرده‌اند.

تعداد موارد مرگ و میر ناشی از بیماری کرونا در روسیه همچنان پایین است

در این رابطه روزنامه «ایزوستیا»، چاپ مسکو هم با اشاره به این مسئله نوشته است : با وجود این واقعیت که شمار مبتلایان به کرونا در روسیه به بیش از 36 هزار و 700 نفر رسیده و روزانه تعداد موارد آلودگی به این ویروس هزاران نفر افزایش می یابد ، ولی خوشبختانه میزان مرگ و میر ناشی از این بیماری هنوز در روسیه بسیار پایین بوده و تنها حدود 0.7 الی 0.8 درصد است که در مقایسه با کشورهای کوچکی مانند ایتالیا و اسپانیا با همان تعداد موارد، بسیار کم است.

کارشناسانی که در این رابطه با این روزنامه گفتگو کرده، یادآور شده‌اند که افزایش روزانه شیوع بیماری کرونا در روسیه طی روزهای اخیر تقریباً 15 درصد در روز بوده است.

به گفته «الکساندر لوکاشییف» مدیر موسسه پزشکی انگل شناسی و بیماری‌های گرمسیری دانشگاه سیچنوفسکی ، در پایتخت روسیه، چنین پویایی برای 10 الی 12 روز دیگر ادامه خواهد یافت.

وی افزود: «البته نباید روی تعداد موارد بیماری کرونا تمرکز زیادی کرد ، برای اینکه در روسیه تست‌های تشخیص ویروس کرونا فعالانه مورد استفاده قرار می گیرند و بدین ترتیب کوچکترین علائم فوراً تشخیص و مورد درمان قرار می گیرد. در حالیکه تشخیص تعداد کم این بیماری در سایر کشورهای جهان نشانه عدم وجود بیماران نیست، بلکه این بیماری دیرتر شناسایی می شود.

این پزشک روس ابراز اطمینان کرد که مهمترین و مثبت‌ترین نکته این واقعیت است که آمار موارد شدید بیماری و میزان مرگ و میر در روسیه، در مقایسه با جمعیت این کشور بسیار کم است.

به عقیده وی ، این شاخص‌ها را همچنان می توان در سطح بسیار پایینی نگه داشت. در حال حاضر موارد مرگ ناشی از کرونا در روسیه بین حدود 0.7 الی 0.8 درصد است که این امر به لطف تشخیص به موقع موارد خفیف این بیماری و آمادگی خوب امکانات پزشکی برای درمان افراد مبتلا امکان پذیر شده است.

به طور کلی ، کارشناسان اطمینان دارند که اقدامات در نظر گرفته شده در روسیه برای مقابله با ویروس کرونا کافی است. البته هر چه رژیم خود انزوایی (قرنطینه خانگی) در کشور محکمتر رعایت شود، وضعیت این بیماری در کشور سریعتر به سمت بهبود پیش خواهد رفت.

پیش از این ، «ولادیمیر پوتین» رئیس جمهوری روسیه و مقامات مسئول در مسکو هشدار داده‌اند که گسترش بیماری کرونا هنوز به اوج خود نرسیده و افزایش روزانه این آلودگی تا دو الی سه هفته همچنان سیر صعودی خواهد داشت.

«سرگئی سوبیانین» شهردار مسکو ، روز جمعه هشدار داد که مقامات پایتخت انتظار دارند تعداد موارد آلودگی تا پایان هفته سه تا چهار برابر افزایش یابد.

«آناستازیا راکووا» معاون توسعه شهرداری پایتخت روسیه نیز گفته است که اوج بیماری کرونا در مسکو، طی دو تا سه هفته آینده خواهد بود.