رسانه ها

حزب کمونیست ویتنام پیرامون کرونا

vietnam


منبع: شبکه همبستگی
نویسنده: هوآنگ بینه کوآن، عضو کمیتۀ مرکزی حزب کمونیست ویتنام

تارنگاشت عدالت


تقویت همبستگی و همکاری برای جلوگیری و سرکوب همه‌گیری کووید۱۹

جهان در تقریباً همه کشورها، قلمروها، و در همه قاره‌ها در مبارزه علیه شیوع همه‌گیری کووید۱۹، که آسیب‌های جدی به سلامت و فعالیت‌های مردم وارد آورده و تأثیرات منفی بر اقتصاد جهان و هم‌چنین بر همه جوانب حیات سیاسی و اجتماعی داشته، درگیر بوده است. تحولات اخیر در همه‌گیری یک وضعیت طولانی و پرمخاطره را با شماری پی‌آمدهای منفی پیش رو قرار می‌دهد.

این بحران بهداشتی در مقیاس جهانی و در شدت پیچیدگی بیماری چالش‌های بزرگی را برای کشورها، قاره‌ها و کل بشریت پیش آورده است، چالش‌هایی که با هیج تلاش واحدی نمی‌توان با آن‌ها مقابله نمود.

وضعیت می‌طلبد که همه کشورها و همه احزاب سیاسی همکاری را در سطوح گوناگون با استفاده از سازوکارهای گوناگون تقویت نمایند. نخست، با روحیه شفاف و باز، ما به همکاری نیرومند در سیاست‌گذاری، مبادله به موقع و منظم اطلاعات و تجربه و کمک تکنیکی و منابع نیاز داریم. دوم، مردم باید در صدر اولویت‌ها باشند؛ بنابراین، ما باید ایمنی شهروندان در مناطق تحت تأثیر را تضمین کنیم، مبتلایان را با روحیه انسان‌دوستی درمان کنیم، تضمین کنیم که شهروندان دور از وطن اطلاعات کافی درباره عادات ایمنی بهداشتی کافی و درمان در صورت ابتلا، دریافت نمایند. سوم، برای تضمین این‌که شیوع کووید۱۹ به جدایی، طرد و تبعیض در میان کشورها و خلق‌ها نیانجامد، باید اقدامات هماهنگ در پیش گرفته شود. چهارم، نقش مؤسسات چندجانبه در ارتقای تلاش‌های مشترک برای مقابله به همه‌گيری باید برجسته شود.

vietnam_commou_par

ویتنام یکی از نخستین کشورهایی بود که کووید۱۹ به آن برخورد نمود، حزب کمونیست و دولت ویتنام پیشگیرانه و فوری استراتژی‌های قاطع و منسجمی را به اجرا نهادند و کل نظام سیاسی و جامعه را برای برخورد با بیماری، تضمین بهداشت و جان مردم از جمله با کنترل و جدا کردن منابع انتقال بیماری، تشخیص به موقع ابتلا، آزمایش و جدا کردن شهروندان با سخت‌گیری و کارآیی؛ در پیش گرفتن اقدامات فاصله‌گذاری سخت‌گیرانه برای حداقل نمودن ابتلا؛ تعیین سریع رژیم درمانی برای کووید۱۹ و بسیج کارکنان پزشکی و بهترین منابع پزشکی موجود برای درمان موارد ابتلا، چه ویتنامی یا غیرویتنامی؛ بسیج کل جامعه برای مشارکت در نبرد تحت رهیری حزب کمونیست ویتنام؛ اجرای شماری از اقدامات اطلاعاتیآموزشیارتباطاتی به شیوه‌ای به موقع، سریع، کارآمد و شفاف برای بالا بردن آگاهی مردم پیرامون حفاظت از خود و حفاظت از جامعه، بسیح نمودند.

علی‌رغم دشواری‌ها و چالش‌های گوناگون، تلاش‌های هماهنگ کل نظام سیاسی و مردم، با اراده و وحدت نیرومند، به ویتنام کمک کرده است بیماری را کنترل کند، موضوعی که مورد توجه بالای سازمان بهداشت جهانی و جامعه بین‌المللی قرار گرفته است.

تا ۱۳ آوریل ۲۰۲۰، هشتاد و دو روز پس از تأیید نخستین مورد ابتلا، کووید۱۹ در ویتنام با ۲۶۲ مورد ابتلا، که بیش از نیمی از آن‌ها (۱۴۴ مورد) بهبود یافته اند و بدون مرگ، تحت کنترل است. در مرحله بعد، با اصابت مدام و شدیدتر بیماری به جهان، حزب و دولت ویتنام شدیداً بر کنترل سرایت، احتراز از احساس کاذب موفقیت و از دست دادن کنترل متمرکز است، و نتیجتاً در ارتباط با کنترل همه‌گیری در همه سطوح برنامه‌‌‌هایی دارد. حزب و دولت ویتنام وظیفه مضاعف کنترل بیماری و مدیریت ثبات اجتماعیاقتصادی را پیش می‌برند{/styleboxjp}.

حزب کمونیست و دولت ویتنام تعیین کرد که آماده است برای حمایت از بهداشت و جان مردم رکود اقتصادی کوتاه‌مدت را بپذیرد و به تازگی بسته‌های اقتصادی و مالی را برای این‌که کسی پشت سر نماند، در حمایت راسخ از گروه‌های آسیب‌پذیر، به ویژه کارگران فقیر و محروم به اجرا گذاشت.

جدای از تلاش‌های جاری داخلی، ویتنام با دیگر کشورها اطلاعات مبادله نمود و تجریه در میان گذاشت، برای مقابله با همه‌گیری دست در دست خلق‌های سراسر جهان و جامعه بین‌المللی نهاد. علی‌رغم دشواری‌های گوناگون داخلی، تأثیرات جاری همه‌گیری، و منابع پزشکی محدود، ویتنام در حد توانایی خود منابع خویش را با دیگران در میان گذاشت، مواد و تجهیزات پزشکی از جمله ماسک، پوشش حفاظتی ویژه، وسايل تشخیص را در اختیار کشورهای دیگر قرار داد و به دولت‌های آن‌ها برای حفاظت از جان مردم و خلق‌هایشان در این دوره دشوار تجهیزات داد.

ویتنام هم‌چنین فعالانه از شهروندان کشورهای دیگر در ویتنام حمایت و مبتلایان به کووید۱۹ را درمان کرد.

با امتنان، ویتنام نیز از کشورهای دیگر و از جامعه بین‌المللی تشویق، حمایت و کمک ارزشمند دریافت نمود. ما باور راسخ داریم که همبستگی و همکاری بین احزاب سیاسی و ملت‌ها تلاش‌ها برای مقابله و سرکوب همه‌گیری کووید۱۹ را تقویت خواهد کرد.

با همبستگی، ما پیروز خواهیم شد!


https://wp.me/p1gf1m-Rlq