سرتیتر

در مبارزه با کرونا، از ونزوئلا بیاموزیم.

venezuela_corona

venezuela_fanb_coronaکاراکاس از ۱۷ مارس به دلیل شیوع ویروس کووید ۱۹ یا کرونای جدید، تصمیم گرفت قوانین منع‌ آمد و رفت عمومی را به مورد اجرا گذارد، بر اساس این تصمیم، تمامی فروشگاهها به استثنای فروشگاه موادغذایی و داروخانه‌ها تعطیل شدند.
برای کاهش عواقب اجتماعی قرنطینه بر مردم، دولت پرداخت اجاره‌ها را تعلیق کرد و کمک ویژه‌ی برای پرداخت دستمزدها را نیز تصویب کرد، به موازات این تصمیمات دولت اعلام كرد كه پرداخت دستمزد شركت های كوچك و متوسط را تا ماه سپتامبر به عهده می‌گیرد. از طرف دیگر اخراج کارگران ممنوع شد.
همزمان با آغاز قرنطینه، دولت دستور استفاده از ماسک محافظتی در خارج از منزل را صادر کرد، به منظور تأمین منابع کافی برای تولید ماسک و جلوگیری از احتکار و بازار سیاه، اقداماتی پیشگیرانه صورت گرفت، به عنوان مثال ، یک کارخانه نساجی نیروهای مسلح به تولید ماسک های محافظ و سایر منسوجات ضروری برای استفاده در بیمارستان ها پرداخت.venezuela_corona_gesundheitsversorgung_altos_de_lidice
یا شاغلان در برنامه تحصیلی دانش‌آموزان دوره متوسطه بجای بیکاری مشغول به تولید هزاران ماسک شدند که در مراکز تحصیلی و دانشگاه‌ها پخش و مورد استفاده قرار گرفتند.
شوراها و کمون های شهر ، سازمان های مردمی در سطح منطقه ، دهستان و سطح شهر نیز در تولید ماسک سهیم هستند. نه فقط کمون‌ها و شهرداری های مختلف در پایتخت کاراکاس ، بلکه همچنین در سایر مناطق کشور ، ظرف چند هفته گذشته ظرفیت های تولیدی ایجاد شده است ، همانطور که تلویزیون دولتی VTV گزارش داد. در برخی مناطق ، بیش از ده‌هزار ماسک از طریق تولید و توزیع شورائی و محلی در بین آحاد مردم توزیع شده است.venezuela_el_panal_versorgung_kantine_corona
روش درگیر کردن فعالانه مردم در سیستم تولید با ساختارهای خودگردانی موجب توزیع همگانی ماسک‌های محافظتی که بر طبق توصیه های سازمان بهداشت جهانی (WHO) تولید شده گردید و فعال بودن توده‌ها در تولید و توزیع مانع احتکار و گران‌فروشی وسایل ضروری بهداشتی شده است.

در این شرایط استثنایی که فعلا با آن درگیریم ، فعالیت کمون ها در همه جا از اهمیت بالایی برخوردار است. به عنوان مثال ، کمون‌های «ال پانال ۲۰۲۱» در منطقه ۲۳ در کاراکاس هر روز دو وعده غذای گرم و مقوی در اختیار صدها کودک ، سالمند و افراد آسیب پذیر قرار میدهند. فعالین کمون‌ها و شوراهای مردمی در ۲ سال گذشته وظیفه غذارسانی به نیازمندان را در هر شرایطی به انجام رسانده و تجارب پر ارزشی در این زمینه کسب کرده‌اند. به گفته آنا مارین ، سخنگوی سازمان ولسوالی، برنامه ی آموزش و نگهداری برای کودکانی که بدلیل خطر شیوع کرونا مدارسشان تعطیل شده‌ ایت، راه‌اندازی شده.
همانطور که یک پزشک از کمون «Altos de Lídice» در غرب کاراکاس به پورتال venezuelanalysis.com گزارش می دهد ، سازمان های مردمی مهمترین نقش را در اجرای منع رفت و آمد و اجرای واقعی قرنطینه ایفا می‌کنند و همین شوراهای مردمی‌ وظیفه جستجو و شناسایی ساكنان آسیب پذیر و تشخیص نیازهای آنان را در مناطقشان به عهده دارند.venezuela_altos_de_lidice_versorgung
دکتر گوتیرز ادامه می دهد، با این روش ما توانسته‌ایم افراد مسن یا بیمار را که دارای مشکلات تنفسی می‌باشند را شناسائی کنیم و برای حفاظت از آنها به ویزیت خانگی آنها می‌رویم تا آنها را تحت مراقبت های پزشکی قرار دهیم و سلامتی و خورد و خوراکشان را تامین کنیم.
تا شنبه گذشته ۱۸۹ نفر در ونزوئلا به ویروس کرونا مبتلا بودند که هشت نفر نیز جان خود را از دست داده‌اند، نیکلاس مادورو رئیس جمهور ونزوئلا ممنوعیت رفت و آمد و قرنطینه را برای یکماه دیگر تمدید کرد.

منبع آمریکا ۲۱ ترجمه امیر حسین پازوکی


https://wp.me/p1gf1m-RiI