کوبا, تیتر, سياسی, سرتیتر

سوء استفاده از بیماری جهانگیر

venezuela_corona


German-Foreign-Policy.com

حميد بهشتي – تلاکسکالا


اتحادیه اروپا بیماری جهانگیر کوید 19 را وسیله فشار علیه ونزوئلا ساخته است. دبیرکل سازمان ملل متحد: قدرت های غربی می بایست تحریم ها را متوقف سازند.

برلین/ واشنگتن/ کاراکاس (گزارش ویژه)- اتحادیه اروپا بیماری جهانگیر کوید 19 را وسیله فشار علیه حکومت ونزوئلا ساخته است. اینکار مبتنی بر تحریم های آمریکاست، به اقتصاد ونزوئلا خسران بسیار وارد ساخته و مبارزه این کشور با کوید 19 را بشدت مشکل نموده است. واشنگتن فقط در صورتی حاضر به کنار نهادن تحریم ها می باشد که دولت کاراکاس استعفا دهد. وبه قضاوت اتحادیه اروپا اگر کاراکاس خواهان آن است که از آثار خانمانسوز این بیماری بر مردم خویش جلوگیری نماید، می باید به خواسته های آمریکا تن دهد. بروگسل نیز حاضر نیست به تحریم های خویش علیه ونزوئلا پایان دهد، علی رغم اینکه دبیرکل سازمان ملل متحد، آنتونیو گوترش، به صراحت خواستار آن گشته است که به خاطر جلوگیری از گسترش این بیماری جهانگیر، اقدامات تحمیلی متوقف گردند. اکثر کشورها از خواست وی حمایت نموده اند، به جز کشورهای عضو اتحادیه اروپا و آمریکای شمالی. علاوه بر آن در این که صندوق بین المللی پول از رساندن کمک های ضروری به کاراکاس ممانعت می کند، آلمان بی تقصیر نیست. علت آن نیز اینست که برخی از کشورهای غرب با برسمیت شناختن دولت ونزوئلا مخالفت ورزیده و یک کودتاگر را بعنوان رئیس جمهور قانونی این کشور اعلام نموده اند.

پنتاگونِ اقتصادی

آمریکا تحریم های خویش علیه ونزوئلا را آخرین بار در ماه فوریه تشدید نمود. البته پیش از آن نیز آمریکا اقدامات تحمیلی را علیه کاراکاس مقرر نموده بود که بیش از همه صنعت نفت، استخراج طلا و بخش بانکی را هدف قرار داده بود. اقدامات مزبور اصولا بصورت تحریم های فرامرزی بوده،  شهروندان سایر کشورها را که با ونزوئلا روابط تجاری دارند نیز شامل می گردد. در ماه فوریه واشنگتن تحریم های بیشتری را مقرر نمود، از جمله در مورد هواپیمائی دولتی «کُنویازا«. تمامی کسانی که با آن سر و کار دارند مشمول این تحریم می گردند، بطوری که نه تنها شرکت های بیمه یا شرکت هایی که هواپیماها را تعمیر یا پشتیبانی نموده و بدانها بنزین می رسانند، بلکه حتا مسافران معمولی را نیز که بلیط های آن را ابتیاع می نمایند. [1] همچنین در ماه فوریه با تکیه بر تحمیل های دیگری که مشخصا فعالیت های اقتصادی شرکت «روس نفت«را هدف قرار داده اند، اُلتیماتوم دادند که شرکت مزبور باید عرض سه ماه به تمام فعالیت های خویش در ونزوئلا پایان دهد. [2] به دنبال آن روس نفت مجبور گشت برای پیشگیری از عواقب آن التیماتوم تمامی معاملات خود با ونزوئلا را به یک شرکت دولتی گمنام روسی بفروشد. به گفته وزیر امور خارجه ونزوئلا «خورگه آرِیزا» وزارت دارائی آمریکا نقش وزارت دفاع اقتصادی آن کشور را عهده دار گشته است.[3]

مطالبه تمکین

واشنگتن در مقابل فزونی انتقادات وارده به سیاست تحریمی خویش، در آغاز ماه جاری عکس العمل از خود بروز داد: دولت ترامپ اکنون مدعی گشته است که تحت شرایطی حاضر به برکناری تحمیل ها خواهد بود. البته در صورتی که کاراکاس لیست طویلی از شرایط آمریکا را برآورده سازد. از جمله استعفای رئیس جمهور» نیکولاس مادورو«، ایجاد شورای موقت برای اداره امور کشور، آزادسازی «زندانیان سیاسی«، انجام انتخابات و نیز قطع هر گونه نفوذ کشورهایی که خوش آیند آمریکا نیستد، به ویژه روسیه و کوبا.[4] به اینگونه مطالبات هیچ کشورِ متکی بر حاکمیت ملی نمی تواند تمکین نماید. از تمامی این خواسته های متکبرانه آمریکا اتحادیه اروپا حمایت نموده و از بیماری جهانگیر کوید 19 برای افزایش فشار بر کاراکاس استفاده می نماید. در بیانیه ای که اتحادیه اروپا در سوم آوریل صادر نمود گفته شده است که در حال حاضر ونزوئلا در قبال بیماری جهانگیر ویروس کرونا با مشکلات فوق العاده ای مواجه است که تأثیرات خانمانسوزی برای مردم می تواند به بار آورد، آنهم در کشوری که با مشکلات جدی اقتصادی، اجتماعی و انسانی دست به گریبان است. اتحادیه اروپا که با توجه به آثار بیماری جهانگیر کوید 19 با قطع تحریم ها فرسنگ ها فاصله دارد به نوبه خود نیز اقداماتی تحمیلی علیه ونزوئلا اعمال نموده و خواهان این گشته است که دولت کاراکاس نسبت به مطالبات آمریکا تمکین نماید. [5]

عدم حمایت صندوق بین المللی پول

سیاست سرنگون سازی کشورهای مجاور اقیانوس اطلس برای ونزوئلا در تلاشی که برای غلبه بر بیماری جهانگیر می کند از یک جهت دیگر نیز مشکل ساز بوده، موجب می گردد که کاراکاس قرضه ای را که به شدت بدان نیاز دارد از صندوق بین المللی پول دریافت ننماید. خانم رئیس صندوق مزبور «کریستالینا گئورگیوا» در اواسط ماه مارس اعلام نمود بنیاد مزبور حاضر است تمام توان مالی خویش را برای اعطای قرضه به کشورهایی که در مبارزه با تأثیرات اقتصادی و انسانی بیماری جهانگیر کوید 19 نیازمند یاری می باشند بسیج نماید.[6] به همین جهت نیز ونزوئلا از بنیاد مزبور درخواست حمایت نمود. اواسط ماه مارس اولین مبتلایان به بیماری واگیر کوید 19 در این کشور تأیید گشتند. همان زمان روشن بود که دامنه فعالیت دولت در این زمینه محدود است: این کشور در عرض سال های گذشته به علت تحریم های دول غرب به لحاظ اقتصادی تضعیف گشته و فزون بر آن افت بهای نفت در بازار جهانی درآمد ونزوئلا را به شکست کشانده بود. بهمین جهت کاراکاس مجبور بود برای مبارزه با این بیماری جهانگیر از صندوق بین المللی پول تقاضای کمک نماید. اما صندوق بین المللی پول از انجام اینکار امتناع نمود. با این استدلال که «در مقطع فعلی وضعیت رسمی بودن دولت ونزوئلا در نزد جامعه جهانی روشن نیست«.[7] زیربنای تشخیص مزبور این بود که بسیاری از کشورهای اروپا و آمریکای شمالی و نیز دول دست راستی آمریکای لاتین خودسرانه کودتاگر ناموفق، «خوان گوایدو» را به عنوان رئیس جمهور ونزوئلا به رسمیت شناخته اند، از جمله دولت آلمان.[8]

سیاست کشتی جنگی

مبارزه با بیماری جهانگیر کوید 19 را سیاست کشتی جنگی ایالات متحده آمریکا و نیز مانور یک کشتی آلمانی مشکل تر نمود. هفته گذشته دولت آمریکا پس از آنکه در یک عملکرد ابدائی، 15 میلیون دلار جایزه برای سر رئیس جمهور ونزوئلا گذارده بود، اعلان نمود چندین کشتی جنگی را برای مبارزه ادعایی با قاچاق مواد مخدر به سواحل ونزوئلا ارسال خواهد نمود. سخن از این بود که یکی از بزرک ترین عملیات های ایالات متحده آمریکا در دهه های گذشته صورت می گیرد» رئیس جمهور آمریکا، دونالد ترامپ، قریب به یکسال پیش، از حمله نظامی آمریکا به ونزوئلا سخنانی مطرح ساخته بود.[9] اقدامات مزبور، دولت ونزوئلا را همانگونه تحت فشار می نهد که یک کشتی جنگی آلمان در پایان ماه مارس در نزدیکی ساحل جزیره ای متعلق به ونزوئلا موسوم به «تورتوگا» موجب گشت. رسانه های آلمان مدعی گشتند که کشتی مزبور توسط یک قایق پاسگرد ساحلی ونزوئلا هدف تیراندازی گشته است.[10] تصاویر رادار، ارتباطات صوتی و ویدیوهایی که بدنبال آن از جانب نیروی دریائی ونزوئلا انتشار یافتند تصویر دیگری را بدست می دهند. بر مبنای این مدارک کشتی جنگی آلمانی بدون کسب اجازه به مرزهای دریایی ونزوئلا تجاور نموده و پرسنل آن از قبول دستورات پاسداران ساحلی ونزوئلا سرپیچی نمودند. پس از آنکه پاسداران ساحلی تیراندازی اخطاری معمول را انجام داده بودند، کشتی آلمانی به قایق پاسدار ساحلی کوبیده،  آن را غرق و بدون آنکه نفرات آن را نجات دهد، در حالیکه بر خلاف مقررات، قابلیت شناساتی مکانی خویش را قطع کرده بود محل را ترک نمود.[11]

در ضدیت با 80 درصد مردم دنیا

در حالیکه قدرت های مجاور اقیانوس اطلس علی رغم بیماری جهانگیر کوید 19 تجاوزات خویش به ونزوئلا را گسترش می دهند، اعتراضات جهانی به سیاست تحریمی غرب اوج می گیرند. در 24 مارس دبیرکل سازمان ملل متحد، آنتونیو گوترش، کشورهای عضو جی 20 را به توقف کلیه اقدامات اقتصادی تحمیلی علیه سایر کشورها «بخاطر تأمین دسترسی به مواد غذایی، لوازم حفظ سلامت و داروهای مقابله با کوید 19″ فرا خواند: وی اعلام نمود: «اکنون زمان، زمان همبستگی است، نه زمان حذف» [12] فراخوان وی نقش بر آب گشت. آمریکا، اتحادیه اروپا، انگلستا، اوکرائین و گرجستان در 2 آوریل مشترکا موفق گشتند از موفقیت قطعنامه ای که روسیه به مجمع عمومی عرضه نموده، فراخوان گوترش را تأیید و بخاطر مبارزه با بیماری جهانگیر خواهان توقف تحریم ها گشته بود، جلوگیری نمودند.[13] اما در جمعه گذشته (3 آوریل 2020) گروه 77 با همکاری چین بیانیه ای را تصویب نمودند حاوی اقدامت سریع و مؤثر «برای ممنوع نمودن اقدامات تحمیلی اقتصادی علیه کشورهای در حال توسعه – زیرا این تحریم ها کشورهای مزبور را از اینکه با گسترش ویروس کوید 19 مقابله مؤثر نمایند باز می دارند. [14] گروه 77 که به هنگام تأسیس خود در سال 1968 شامل بر 77 کشور بود، امروزه شامل بر 134 کشور در حال توسعه یا در محور توسعه می باشد. بنابراین قدرت های مجاور اقیانوس اطلس که شامل آلمان نیز می باشند، علی رغم این بیماری جهانگیر، با پافشاری بر تحریم ها، علیه دو سوم تمامی کشورهای جهان که 80 درصد جمعیت کره ارض را شامل می گردند، عمل می نمایند.


پاورقی ها

1] Paul Dobson: Neue US-Sanktionen gegen Venezuela, Drohungen gegen Russland und Ölkonzerne. amerika21.de 12.02.2020.

[2], [3] Marta Andujo: Nächste US-Sanktionen gegen Venezuela sollen «Lebensader von Maduro abschneiden». amerika21.de 20.02.2020.

[4] Amerika fordert Maduros Abtritt. Frankfurter Allgemeine Zeitung 02.04.2020.

[5] Declaration by the High Representative on behalf of the European Union on Venezuela. consilium.europa.eu 03.04.2020.

[6], [7] Julieta Daza: IWF lässt Venezuela im Stich. jungewelt.de 19.03.2020.

[8] S. dazu Die Weltenherrscher (II) und Aufforderung zum Putsch.

[9] Christoph Gurk: Kriegsschiffe vor Venezuela. sueddeutsche.de 02.04.2020.

[10] Marineboot rammt deutsches Kreuzfahrtschiff – und sinkt. spiegel.de 03.04.2020.

[11] Statement by the Group of 77 and China on the Covid-19 Pandemic. New York, 03.04.2020.

[12] Funding the fight against COVID-19 in the world’s poorest countries. un.org 25.03.2020.

[13] UN Adopts Resolution Urging Global Cooperation on COVID-19. nytimes.com 02.04.2020.

[14] Dario Azzellini: Venezolanische Küstenwache rammt grundlos deutsches Kreuzfahrtschiff in internationalen Gewässern? amerika21.de 06.04.2020.


https://wp.me/p1gf1m-Rif