کوبا, سرتیتر

کوبا نجات میدهد، آمریکا میکشد!


گرانما ارگان کمیته مرکزی حزب کمونیست کوبا

ترجمه امیرحسین پازوکی


بیماری همه گیر کرونا تفاوتی بین مناطق مختلف جهان قائل نیست، این هجومی بی رحمانه به ملل جهان اعم از فقیر یا غنی است. از شرق تا غرب و شمال تا جنوب جهان. این وضعیت دنیا را به سمت بحرانی سوق میدهد که ابعاد ویرانگری آنرا با بحران جنگ جهانی دوم میتوان مقایسه کرد.در حالیکه بعضی از ابر قدرت‌ها در حال برپائی، حصار و مانعند، کوبا با استقرار تیپ‌های پزشکی و کمک رسانی در حال ساختن پل برای کمک‌رسانی به ملل نیازمند است.
از مجموعه بین‌المللی تیم‌های پزشکی کوبا، یکشنبه گذشته تیم‌های جدیدی راهی ایتالیا و جمهوری توگو در قاره آفریقا شدند. این دو هواپیما ، که در آن ده ها تن از کارکنان بهداشت و درمان از این جزیره کوچک کارائیب نشسته بودند ، در جهت های مخالف به پرواز درآمدند.
یکی از تیم‌های پزشکی ارسالی راهی منطقه ی تورین ، پیمونت ، ایتالیا شده است، یکی از ثروتمندترین مناطق کشور اروپایی که به سختی در معرض هجوم این بیماری همه گیر قرار دارد ، آن هم در یک کشور اروپایی که به زودی مرز ۲۰ هزار کشته و یکصد و پنجاه هزار مبتلا را پشت سر می نهد.
این دومین تیپی است که به این کشور مدیترانه ای ارسال میشود. اولین تیم کار خود را از اواسط ماه مارس در منطقه لومباردی ، یکی از مناطقی که شدیداً مورد هجوم این بیماری واگیردار قرار دارد مستقر است.
تیپ دیگر بزودی به یک نقطه فراموش شده در جغرافیای آفریقا ، یعنی توگو ، که یکی از فقیرترین کشورهای این قاره است خواهد رسید. این کشور مانند ایتالیا شدیدا مورد هجوم ویروس کرونای جدید قرار دارد.
لئاندرو گریل ، روزنامه نگار اروگوئه ای در حساب توییتر خود می‌نویسد. «کوبا زیباترین اتفاقی است که امروز در در این شرایط سخت رخ میدهد، شاید خیلی ها از این حرکت انتقاد کنند، واقعیت این است که همه به اروپا می روند، هیچ‌کس پایش را به توگو نمی‌گذارد، این فقط کوبا است که همیشه در کنار نیازمندان است»
انجمن ملی دوستی ایتالیا-کوبا از «مردم و دولت کوبا بخاطر این حرکت
همبستگی بزرگ انسانی و نوع دوستانه و آن هم در بحبوحه یک فوریت پزشکی که خود این جزیره نیز درگیر آن است، تشکر می‌کند »
پاپ فرانسیس امروز یکشنبه ما را به فکر کوبا انداخت. وی در دعای خود «اوربی و اوربی» در سنت پیتر به‌خاطر مجاهدت‌های کوبایی ها خواستار برداشتن تمامی تحریم ها از روی کشورهای جهان در این موقعیت حساس شد.
«در حالی که ایالت متحده آمریکا بر سخت تر کردن تحریم ها علیه جزیره کوبا و دیگر کشورها از جمله ونزوئلا اصرار می ورزد پزشکان و پرستاران کوبایی جان خود را برای نجات دیکران و بهبود وضعیت سلامتی نیازمندان به خطر می‌اندازند».