گوناگون, سرتیتر

دارو سازی «سود محور» تسلیم شبیخون «کرونا» شد!


یونگه ولت – ترجمه رضا نافعی

آینده ما


با توجه به ویروس همه گیر کرونا باید سخنی هم در باره صنایع داروئی سود محور گفته شود. گفتگو با ماریوس اشتلسمان، مدیر سازمان » هماهنگی علیه خطرات – بایر

پرسش- کنسرن بایر، مستقر در لورکوزن – آلمان روز دوشنبه اعلام کرد که 140 نفر از همکاران کنسرن در عرصه پزشکی را با ادامه دریاقت حقوق مقرر از کار معمولی خود معاف می کند تا به مبارزان دیگر برای مقابله با ویروس سهیم گردند. آیا این تصمیم حاکی از گشاده دستی نیست؟
پاسخ- بله، حرکتی است مطلوب و قطعا مفید. با این حال باید دانست کنسرن ها تحقیق در باره واکسن ها را مدت هاست که به کنار نهاده اند. اگر بودجه دولتی در میان باشد یا تقاضا برای واکسن تقاضای روز باشد واکنش صنایع داروسازی هم مثبت است.
ولی بحران کرونا ناگهان از آسمان نازل نشده است. این بحران مقدمه ای هم دارد که با صنایع داروسازی سودمحور در ارتباط است. «ما باید از تولید خود پول دربیاوریم. یعنی ما باید داروئی تولید کنیم که به آن نیاز داریم» این سخن «مارجین دکرز» مدیر عامل پیشین کنسرن بایر است. روزنامه نگاری از «واسانت ناراسیمهان» مدیر عامل کنسرن » نوارتیس آگ» پرسید چرا برای پیشگیری از بیماری های همه گیر تلاشی برای تولید واکسن صورت نگرفته است؟ پاسخ او این بود:
«وقتی بیماری همه‌گیری بروز می کند علاقه برای دست یافتن به واکسن زیاد است ولی پس از آن دیگر کسی خریدار واکسن نیست درنتیجه سرمایه گذاران هم خود را کنار می کشند».

پرسش: آیا واکنش کنونی بایر متناسب است؟
پاسخ: تکرار می کنم، فقط واکنش کوتاه مدت، یعنی واکنش پس از بروز بیماری همه گیر و گسترش آن کافی نیست. این پرسش که آیا واکنش کنونی متناسب هست یا نه، ناشی از این واقعیت است که پیش از آن، یعنی در سالهای از دست رفته کاری صورت نگرفته است. ویروس کرونا ویروس مجاری تنفسی است.
بایر در ابتدای دهه 2000 بخش مورد نظر را به منظور تمرکز بیشتر روی پروژه های سودآور تعطیل کرد. از آنجا که تحقیقات اولیه دارویی حتی زودتر از آن متوقف شده بود ، ما مدتی طولانی را که می توانست صرف تدارک مقدمات کار شود از دست دادیم. بنا به گزارش ZDF ، (تلویزیون دوم آلمان)ویروس شناسان انستیتوی رابرت کخ براساس صورت جلسه بوندستاگ( مجلس آلمان) ، سناریوی بروز چنین بیماری همه گیری را در سال 2012 اعلام کرد و هشدار داد.
درسال 2013 نیز در مورد میزان عرضه و تقا ضا هشدار داده شد که : چون صنایع مورد نظر قادر به تامین کامل نیاز ها نخواهد » تنگناهائی در عرضه تامین تجهیزات پزشکی برای موارد عادی بوجود خواهد آمد.
اینک دولت فدرال برای مقابله با این بحران مقادیر زیادی پول پمپاژ می کند. در صورت پیشگیری مناسب هیچ یک از تنگنا ها پدید نمی آمد. بایر و شرکاء در ایجاد این وضع نقش چشمگیری دارند.

پرسش: آیا رفتار این گروه متناسب با مراقبتهای پزشکی و مقابله با بحران های مربوط به آن نیست؟
پاسخ: تامین داروئی گسترده داروئی دیگر وجود ندارد. ازجمله به این دلیل که کنسرن های داروئی در پی دست یافتن به نتایج خیره کننده هستند ما برای روبرو شدن با بیماری های همه گیراآمادگی نداریم.

پرسش: کنسرن بایر برای مقررات زدائی و خصوصی سازی تا چه حد از نفوذ خود استفاده کرده است.
پاسخ: بایر برای اینکه بتواند داروها را با قیمت بالا و در مقیاس گسترده به بازار عرضه کند ، تلاش فراوان برای حذف بسیاری از داروها ازکاتالوگ بیمه درمانی که بیمه حاضر به پرداخت بهای آن هست بکاربرده است تا مردم مجبور شوند به صورت خصوصی بهای داروها را بپردازند. مانفرد اشنایدر رئیس سابق بایر می گفت: »ما نمی توانیم سیستم درمانی را به این صورت ادامه دهیم . همه حاضرند برای اتوموبیل خود پرداخت بخشی از هزینه بیمه را بعهده بگیرند پرسش من این است که چرا نباید این کار را در مورد نظام بهداشتی انجام داد؟

پرسش: پس از بحران چه خواهد شد؟
پاسخ: نخست آن که بایر جلسه عمومی سهامداران را از طریق آنلاین برگذار کرد، که ممکن است عمومیت یابد. کنسرن ها علاقه مند هستند که اعتراضات را از سر راه خود بر دارند ، که با روش هایی که اکنون استفاده می شود بسیار خوب عمل می کند. دوم ، این همه گیری کنونی سومین هشدار دهنده ویروس کرونا برای دنیائ «جهانی» شده است: در سال 2003 SARS ، 2012 MERS ، و حالا هم SARS-Covid-19. : وقتی بحران برطرف می شود توجه بسوی موضعات دیگری معطوف می شود. حاصل این شد که این بار که ما را گرفت برای مقابله اماده نبودیم. صنعت داروسازی که بر محور سود جوئی می گردد باید تحت کنترل اجتماعی قرار گیرد و بخاطر حفظ منافع مشترک عمومی باید بودجه لازم برای مراقبت های بهداشتی افزایش یابد: پرستاران و شاغلین امور بهداشتی در بیمارستان ها از دستمزد بهتر و شرایط کار مناسب تر برخوردار شوند. ما نیز از خواست های شما حمایت می کنیم.


https://wp.me/p1gf1m-Rgm