کوبا, رسانه ها

کرونا: کوبا نجات میدهد اسرائیل اشغال‌می‌کند

چگونه اسرائیل در سایه ویروس کرونا ویروس خوره‌ی سرزمینهای فلسطینی را گسترش میدهد

مسئولان دولت فلسطینی می گویند رژیم اسرائیل از سرگرم شدن جهان به ویروس کرونا و همچنین حالت فوق العاده ای که این رژیم در اسرائیل اعلام کرد برای تشدید فعالیتهای شهرک سازی سوء استفاده کرده است.
به گفته ولید عساف رئیس هیئت مقاومت در برابر دیوار و شهرک سازی وابسته به سازمان آزادیبخش فلسطین(ساف)، طی هفته های اخیر، شهرک نشینان اسرائیلی چهار مجتمع شهرک نشینی جدید را در کرانه باختری احداث کردند.
عساف به خبرگزاری آناتولی گفته است حکومت اشغالگر اسرائیل و بازوی اشغالگران در کرانه باختری موسوم به اداره شهری از شرایط اضطراری که جهان به سبب شیوع ویروس کرونا با آن روبرو است، سوء استفاده می کنند.
وی افزود شاهد تسریع در عملیات تخریب منازل فلسطینیان و همچنین اخطاریه علیه شهروندان به بهانه ساخت بدون مجوز و دست اندازی دولت اسرائیل و شهرک نشینان بر اراضی فلسطینیان و غصب آن هستیم.
عساف اضافه کرد چهار کانون شهرک نشینی که طی هفته های اخیر احداث شد، شامل یک کانون شهرک نشینی در استان بیت لحم در جنوب کرانه باختری، یک کانون در دره اردن در شمال شرقی و دو کانون شهرک نشینی در نزدیکی شهرک المغیر در شرق رام الله است. منظور از کانون یک شهرک کوچک است که شهرک نشینان اسرائیلی بدون دریافت مجوز رژیم اسرائیلی، آن را احداث می کنند.
به گفته عساف،شهرک نشینان اسرائیل بخشهای وسیعی از اراضی فلسطینیان را در دره اردن غصب کرده و با حمایت ارتش رژیم اسرائیل اقدام به کاشت محصولات کشاورزی در اراضی غصب شده کرده اند.
وی افزود عملیات ساخت و ساز همچنان در تمام شهرک های اسرائیلی نشین ادامه دارد.
این مسئول تشکیلات خودگردان خاطر نشان کرد اسرائیل از حالت اضطراری و شیوع ویروس کرونا و مشغول بودن جهان به آن با هدف تحمیل خواسته های خود و ایجاد واقعیتهای میدانی جدید و الحاق کرانه باختری بر اساس نقشه دولت اسرائیل و طرح معامله قرن آمریکا سوء استفاده می کند.
در فوریه گذشته یک تیم آمریکایی اسرائیلی ی کار نقشه برداری دقیق برای الحاق بخشهایی از کرانه باختری به مناطق اشغالی را بر اساس طرح معامله قرن آمریکا آغاز کرد.
بیست و هشتم ژانویه گذشته بود که دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا در یک کنفرانس مطبوعاتی در حضور بنیامین نتانیاهو نخست وزیر رژیم اسرائیل از طرح ادعایی خود با عنوان معالمه قرن رونمایی کرد، طرحی که بر اشغال بخشهای زیادی از اراضی کرانه باختری و قرار دادن قدس به عنوان پایتخت رژیم اشغالگر تصریح می کند.
از سوی دیگر امین أبو علیّا دهدار روستای المغیر در شرق رام الله در مرکز کرانه باختری اظهار داشت شهرک نشینان اسرائیلی از حالت اضطراری اعلام شده از سوی تشکیلات خودگردان و نگرانی شهروندان فلسطینی از ابتلا به ویروس کرونا سوء استفاده کرده و به سرقت اراضی فلسطینیان دست می زنند.
أبو علیّا به خبرگزاری آناتولی گفت اگر این وضعیت ادامه یابد(ادامه غصب اراضی فلسطینی) دیگری چیزی از اراضی و سرزمین برایمان باقی نمی ماند(و همه به اشغال اسرائیلی ها در می آید)
این مسئول محلی فلسطینی افزود در برهه کنونی، اسرائیلی ها به تخریب گسترده اراضی این روستا و شهرک های مجاور و ایجاد راه های جدید و احداث واحدهای جدید شهرک سازی و ایجاد شهرک های کوچک می پردازند.
اطراف روستای المغیر طی ماههای اخیر شاهد نبرد ساکنان این روستا با شهرک نشینان اسرائیلی بوده که با حمایت نظامیان ارتش رژیم اسرائیلی به غصب اراضی و ساخت و ساز دست می زنند.
ساکنان این روستا با برپایی چادرهایی در طول چهار هفته گذشته برای حمایت از اراضی خود در برابر توسعه طلبی شهرک نشینان اسرائیلی دست به اعتصاب زده اند، ولی اعلام حالت اضطراری از سوی ریاست تشکیلات خودگردان به سبب شیوع کرونا، آنها را مجبور به ترک این چادرهای اعتصاب از ترس ابتلا به این ویروس کرد.
ریاست تشکیلات خودگردان فلسطین اوایل مارس گذشته از ترس شیوع ویروس کرونا حالت فوق العاده اعلام و تصمیمات متعددی در راستای پیشگیری از این ویروس از جمله بستن مراکز عبادت و نهادهای آموزشی اتخاذ کرد.
نظامیان رژیم اسرائیلی برای متفرق کردن اعتصاب کنندگان فلسطینی از گلوله جنگی، گلوله پلاستیکی و گاز اشک آور استفاده می کنند.
أبو علیّا اظهار داشت شهرک نشینان اسرائیلی در اقدامی ظالمانه اقدام به احداث مراکز پرورش گاو و گوسفند در اطراف روستای «المغیّر» کردند که تاثیر منفی بر مزارع فلسطینیان گذاشته است.
وی ابراز امیدواری کرد تا در آینده نزدیک از وبای کرونا خلاصی یابند تا در برابر شهرک سازی رژیم اسرائیل همچنان مقاومت کنند.
وی تاکید کرد پس از رفتن کرونا، ما بار دیگر به مقابله با شهرک سازی خواهیم پرداخت .
این مسئول محلی فلسطینی از جامعه جهانی خواست فورا برای توقف توسعه شهرک های اسرائیلی نشین دخالت کند.
در اطراف روستای «المغیّر» دو شهرک اسرائیلی نشین و یک پادگان ارتش رژیم اسرائیلی قرار دارد و راه هایی برای ارتباط این شهرک ها ایجاد شده که بیشتر اراضی روستا را از هم جدا کرده است.
اراضی روستای المغیّر مشرف بر دره اردن و در شرق کرانه باختری قرار دارد.
از سال 1967 میلادی که رژیم اسرائیلی، کرانه باختری را اشغال کرد، 132 شهرک و 121 کانون و تجمع شهرک نشینی احداث کرده که بر اساس آمارها، 427 شهرک نشین اسرائیلی در آن سکونت دارند.
سه شنبه گذشته بود که اتحادیه عرب درباره سوء استفاده اشغالگران از بحران کرونا برای الحاق اراضی فلسطینی جدید به مناطق اشغالی و گسترش کانونهای شهرک نشینی هشدار داده بود.
اتحادیه عرب در بیانیه ای که در پی تماس احمد ابوالغیط دبیرکل این نهاد با صائب عریقات دبیر کمیته اجرایی سازمان آزادیبخش فلسطین(ساف) صادر شد، خاطر نشان کرد گسترش شهرک سازی بیانگر تلاش اسرائیل برای بهره برداری از مشغول شدن جهان به رویارویی با این وبا(کرونا) برای اجرای طرحهای راستگرایان اسرائیلی مبنی بر الحاق بخشهایی از کرانه باختری به مناطق اشغالی است.