کوبا, تیتر, سرمقاله, سرتیتر

چگونه کرونا غرب را بی آبرو کرد.

corna_propaganda


مهری شیبانی


سیاست‌های امپریالیستی آمریکا در حال حاضر روی دو محور چین و آمریکای لاتین -(کوبا و ونزوئلا ) متمرکز شده است.
پس از شیوع ویروس کرونا، آمریکا تلاش گسترده‌ای برای متهم کردن جمهوری خلق چین به انتشار این ویروس در جهان کرد.
رهبران آمریکا فرصت را برای حملات ضد چینی و تحریکات نژادپرستانه و سیاست‌های تفرقه افکنانه مناسب دیدند و سپاه تبلیغاتی خود را در بخش های مختلف شبکه‌های اجتماعی و رسانه سازماندهی کردند تا تصویر حقارت‌آمیزی از چینی‌ها و زندگی آنها ترسیم کنند و هر حادثه و اتفاق درد آور و نامناسبی را به جمهوری خلق چین و آداب و رسوم زندگی چینی ها نسبت دهند، نفرت پراکنی و تحقیر چینی‌ها در اینترنت به وظیفه و تفریح عمومی تبدیل شد که دیگر حد و مرزی نمی‌شناخت.
در تمامی شبکه‌های اجتماعی هرآنچه امپریالیسم رسانه‌ای با مرکزیت آمریکا تولید می‌کند به زبان‌های مختلف ترجمه و در رسانه‌های اجتماعی بی هیچ محدودیتی تکثیر میشود، در شبکه‌های اجتماعی فارسی زبان نیز که تحقیر و تمسخر دیگر‌اندیشان و منتقدین هژمونی رسانه‌ای مدتهاست به قاعده سازماندهی شده‌ای تبدیل گشته این بلا با شدت و سرعت بالائی همچنان بر سر مخاطبان می‌بارد.
چین ستیزی و نژادپرستی زمانی پر رنگتر شد، که جمهوری‌ خلق چین در موقعیتی قرار گرفت که توانست پیشروی پاندمی را ابتدا آهسته و سپس هوشمندانه کنترل کند.
حاکمان در آمریکا موفقیت چین را یک اعلام جنگ به خود ارزیابی میکنند، در حالیکه چین بسیار زود به سران ایالات متحده در مورد خطر گسترش ویروس کرونا هشدار داد بود، واشنگتن هشدارها را گمراه‌کننده و اغراق‌آمیز ارزیابی کرد و آنرا توطئه‌ی از سوی چین بر علیه سیادت مالی و اقتصادی آمریکا ارزیابی کرد.
وقتی که نشانه‌های غیر قابل چشم پوشی در ایالت واشنگتن و شهر نیویورک پر رنگتر میشد، ترامپ و تیمش مشغول تمسخر و تبلیغات علیه چین و ایران بودند که حکومت‌ها‌یشان درگیر مبارزه‌ی شدید با کشتار مردمشان توسط ویروس کرونا بودند و آمریکا به جای برداشتن یا کمتر کردن محدودیت‌ها نقشه‌های تازه ای را برای شدیدتر کردن تحریم‌ها علیه مردم ایران و دامن زدن به تبلیغات ضد چینی آماده می‌کرد.
ناتوانی و عدم آمادگی آمریکا و کشورهای اروپائی برای مقابله با هجوم پاندمی، ریشه در سیستم سرمایه‌داری دارد، سیستمی که سال‌هاست مراکز درمانی و بهداشتی را خصوصی سازی کرده و به مانند بنگاه‌هاب مالی اداره میکند و معیار ادامه حیات بیمارستان‌ها و کلینیک‌ها نه معالجه موفقیت آمیز بیماران که سوددهی آنهاست.
مانند یک موسسه تجاری نیز کارکنان و کادرهای مشغول بکار موظفند ساعات طولانی با حقوق کم و کارمندان کمتری کار کرده و در تمامی عرصه‌ها از سیاست صرفه‌جوئی و ریاضت کشی پیروی کنند.
سیاستی که موجب ویرانی سیستم بهزیستی در بسیاری از کشورها، نارضایتی بیماران و گرانی سرسام آور هزینه‌های درمانی شده و محیط مناسبی برای اختلاس و نادرستی را در تمامی عرصه‌های فراهم کرده است.
به همین علت نیز هجوم پاندمی نشان داد که گردن‌کلفت‌های متکبر حاکم در کشورهای متروپل در برابر اولین امواج غیر منتظره چگونه از خود ضعف مدیریت و ناتوانی نشان‌می‌دهند و چطور به راهزنی وسایل ضروری پزشکی از یکدیگر‌میپردازند و چگونه کشورهای هم‌پیمان خود مانند، ایتالیا و اسپانیا به حال خود رها کردند. تا نسل سالمندانشان که نقش غیر قابل انکاری در بازسازی کشورشان پس از جنگ جهانی دوم داشتند اولین قربانیان این ویروس شوند و اجسادشان روزها و هفته‌ها در خانه سالمندان به فراموشی سپرده شود.

usa_war_06
آمریکا برای لاپوشانی افتضاحات و حماقت‌هایشان بدنبال دشمنان ساختگی می‌گشت و چین بهترین انتخاب بود، رقیبی پر قدرت و توانا که هراشتباهی که آنان کرده بودند نکرده بود، و آوازه موفقیتش در مقابله با کرونا تهدیدی مستقیم برای افسانه حق به جانبی غرب بود پس به فرمان آمریکا تمامی نیروها برای بی اعتبار کردن چین با دروغ، تهمت و ایجاد بی اعتمادی بکار افتاد، نمونه اجرای این فرامین را در اظهارات سخنگوی وزارت بهداشت ایران مبنی بر «شوخی تلخ» خواندن آمار کرونا در چین و مباحثات بعدی و پی‌آمدهاییش مشاهده می‌کنیم.
اما ورود کوبا به صحنه کمک رسانی به ایتالیا خشم آمریکا را برانگیخت و توطئه کیفیت جدیدی پیدا کرد.
کوبا و ونزوئلا، اوضاع بحرانی میشود
امپریالیسم آمریکا، کشتار کرونا از مردم جهان را فرصتی برای اجرای طرح‌های امپریالیستی خود میشمارد و به همین علت نیز بر فشارهای خود بر ونزوئلا و کوبا می‌افزاید.
آمریکا مدتهاست با وضع کردن تحریم‌های غیر قانونی یکجانبه و نه فقط از سوی رژیم ترامپ، سعی دارد کوبای سوسیالیستی را به زانو درآورد، پاندمی کرونا به واشنگتن این فرصت را داده است تا دیوار محاصره‌ای کوبا را ضخیم‌تر سازد، فداکاری‌های و تلاش‌های پزشکان داوطلب کوبائی و اعزام آنها به مراکز شیوع ویروس کرونا در اقصی نقاط جهان و گسترش محبوبیت تلاش‌های انسان دوستانه کمونیست‌های کوبائی در میان قربانیان این بیماری ویروسی مانند آوار بر سر گانگسترهای واشنگتن خراب شد، از خود گذشتگی تیم های کمک رسانی کوبائی و کمک‌های بی چشم‌داشت و سخاوتمندانه جمهوری خلق چین به تمامی کشورهای جهان بی توجه به نوع ارتباطشان با چین و یا سیستم سیاسی حاکم بر این کشورها از سوی افکار عمومی مورد استقبال گسترده‌ای قرار گرفت و زبانزد ملت‌ها بویژه در جهان سوم شد.
بر عکس آمریکا و بخشی از کشورهای اروپائی در این برهه از زمان بخاطر سیاست‌های نفرت‌پراکنانه، دروغسازی، زورگیری و غارت دزدانه ماسک پزشکی و وسایل تنفسی کشورهای دیکر زبانزد مردم جهان شدند، کرونا پرد‌های ساختگی آزادی‌های متروپل و احترام به حقوق‌انسانی را از هم دریده و چهره‌ای کریه یک مشت گانگستر بی وجدان را به نمایش گذاشت کرونا نشان داد که زمامداران در واشنگتن کوچکترین گامی در جهت بهبود وضعیت اسفناک و شرم‌آور مردمشان برنمی‌دارند و اگر هم گامی بردارند با غارت و تحریم و ظلم بر دیگران همراه است.

trump-johnson
نمونه دیگری از این رفتارهای پلید را می‌توان در مورد ونزوئلا شاهد بود درحالیکه کشور ثروتمند و نفت‌خیز آمریکای جنوبی تحت شدیدترین تحریم‌های غیر قانونی قرار دارد و بدلیل محاصره نظامی دریائی و هوائی مدتهاست از فروش نفت خود محروم گشته و بدلیل همین سیاست‌های امپریالیستی در موقعیت بحرانی در زمینه تامین مایحتاج عمومی و بهداشت عمومی قرار دارد.
مانند بسیاری از دیگر کشورهای جهان، ونزوئلا نیز دست همبستگی و یاری بسوی جمهوری خلق چین و کوبای سوسیالیستی دراز کرد و آنان نیز بلافاصله به کمک کشور دوست و متحد خود شتافتند، این همبستگی مانند خنجری در سینه کشورهای امپریالیستی است.
دستگاه ستیزه‌جوی واشنگتن برای مقابله با این راه‌کار فورا با سر‌هم کردن قصه‌های سراپا ساختگی مانند همیشه با علم کردن پرچم دروغین در پی اجرای نقشه شوم و خطرناک دیگری هستند.
آمریکا با ساختن سناریوی قاچاق موادمخدر توسط دولت ونزوئلا و تهمت زدن به شخص رئیس جمهوری یعنی نیکلاس مادورو وارد مرحله‌ای جدیدی از فریبکاری شد، آنها به این امر هم بسنده نکرده و مانند اسلافشان جایزه‌بگیران غرب وحشی برای مادورو جایزه تعیین کرده‌اند.

usa-4964392_1280_corona
آمریکا با فرستادن نیروی دریائی خود به سواحل ونزوئلا مقدمات عملیات نظامی را در دوران کرونا آماده میکند و دایره تهمت را گسترش داده و اکنون کوبا را هم متهم به قاچاق مواد مخدر می‌نماید.
رئیس جمهور مردمی ونزوئلا نیکولاس مادورو در نامه ای سرگشاده به مردم ایالات متحده آمریکا در مورد اجرای چنین نقشه‌هایی توسط دولت واشنگتن هشدار می دهد و تاکید میکند راه اندازی چنین جنگی مبتواند به«نابودی پرشمار نیروهای نظامی، درگیری های خونین و بی پایان منجر شود».
سناریوی یک طرح ماجراجویانه و خطرناک زیر پرچمی دروغین، که باید بهانه‌ای برای آغاز یک جنگ جدبد دیگر علیه مردم ونزوئلا شود در شرایط فعلی به یک احتمال بسیار واقعی تبدیل شده است.
ارتش بولیواری ونزوئلا در ششم آوریل یک هواپیما را که ظاهراً برای قاچاق مواد مخدر استفاده می شود را شناسائی کرد که تلاش داشت به شکل غیر قانونی وارد آسمان ونزوئلا شود و توانستند این هواپیما را خنثی کنند.

US-China-virus
رئیس جمهور مادورو با توجه به فعالیتها و ترددهای مزدوران شبه نظامی در مناطق مرزی کلمبیا تصمیم گرفت که رفت و آمد در این مناطق را ممنوع اعلام کند. بنابر گزارش شبکه رسانه‌ای تله سور، چهار نفر از این مزدوران شبه نظامی که سعی داشتند خود را به بجای مهاجران ونزوئلایی که از کلمبیا قصد بازگشت به خانه را دارند جا بزنند را شناسائی و آنها توسط نیروهای انتظامی ارتش بولیواری ونزوئلا دستگیر و زندانی شدند.
از سوی دیگر در آمریکا نیز صداهایی برای مقابله با این تجاوز نظامی به گوش می رسد از جمله شبکه دفاع از حقوق انسانی که خواستار برچیده شدن هرچه سریعتر تحریم‌های آمریکا علیه کشور و مردم ونزوئلا میباشد.
همچنین نامه هایی سرگشاده‌ با امضای سازمان های بین المللی مرکب از حقوقدانان و شخصیت های حقوقی و روشنفکران کشورهای مختلف خطاب به وزیر امور خارجه آمریکا مایک پمپئو و اعضای فراکسیون سیاست خارجی سنای آمریکا نوشته شده که، در آن از آنها خواسته شده است که سیاست تحریک آمیز و جنگ افروزانه خود را نسبت به مردم این کشور آمریکای لاتین تغییر دهند. (۱)


(۱) گرانما ارگان کمیته مرکزی حزب کمونیست کوبا https://wp.me/p1gf1m-Rb8


https://wp.me/p1gf1m-ReY