کوبا, سرتیتر

در حد تعویض یک کراوات


گرانما ارگان کمیته مرکزی حزب کمونیست کوبا


همه چیز با وقاحتی غیرقابل تصور برنامه‌ریزی شده است، این برای کسانی که نقشه ویرانسازی کشوری را میکشند بسیار عادی‌است: کسانی مانند پمپئو وزیر امور خارجه و الیوت آدامز نماینده ویژه ترامپ در امور ونزوئلا.
پیشنهاد بسیار »ساده« است: اگر ونزوئلا استقلالش را کنار بگذارد، منابع نفتی خود را به تراستهای آمریکائی تقدیم کند، سیستم نولیبرالی را به عنوان گزینه »نجات« از بحران برگزیند، فرایندهایی دمکراتیکی را که خلق و رهبری کشور انتخاب کرده اند را کنار نهاده و آنان را لگدمال کند، آنوقت ترامپ حاضر است تحریم‌ها را لغو کند.
یک روز پس از آنکه مطالبات این طرح تحقق یافت که در آن عزت مردم ونزوئلا مانند پول سیاهی بی ارزش است، ایالات متحده آمریکا »خوب« اقدامات محدود کننده ظالمانه علیه ملت بولیواری را لغو خواهد کرد، مجازات های غیرقانونی مداخله‌گر، همان مجازات ‌هائی که توسط نهادهای بین المللی به عنوان نسل کشی طبقه بندی شده‌اند.
رئیس سابق سازمان اطلاعات و امنیت آمریکا »سی آی ا« و وزیر امور خارجه فعلی یعنی آقای پمپئو »پیشنهاد« جدید واشنگتن را پرده برداری می کند، پیشنهادی که اولین گامش کنار نهادن نیکلاس مادورو رئیس جمهور ونزوئلا می‌باشد – البته در این جا آگاهانه این نکته که نیکلاس مادورو رئیس جمهوری قانونی و انتخابی مردم ونزوئلاست به دست فراموشی سپرده می شود – تا ظاهراً یک دولت «دوره انتقالی» در ونزوئلا تشکیل داده شود که این دولت وظیفه‌ی جزء اجرای اوامر واشنگتن را نخواهد داشت.
مایک پومپئو در حالی که باد به غبغب خود انداخته متکبرانه روی به خبرنگاران نموده و می گوید: »ما همیشه گفته‌ایم که نیکلاس مادورو دیگر هرگز در ونزوئلا حکومت نخواهد کرد«.
در جواب این سوال از سوی خبرنگاران که آیا گوایدو کاندید ریاست جمهوری برای انتخابات آتی خواهد بود پاسخ می‌دهد »قطعاً بله«.
او سپس ادامه می دهد که ما ضمانت می کنیم که از گوایدو حمایت کنیم و او امیدوار است که گوایدو رییس جمهور بعدی ونزوئلا است.
سپس با حالتی بدبینانه ادامه می دهد که «پروسه انتخاباتی» که از سوی دولت ترامپ طراحی شده است می بایست توسط سازمان های بین المللی مورد تایید قرار بگیرد. وزیر امور خارجه آمریکا اشاره اش به نقش کشورهای حوزه آمریکای لاتین است، برای بهتر فهمیدن منظور پمپئو کافیست به انتخابات اخیر بولیوی باز گردیم و به اتفاقاتی که در این کشور صورت گرفت و منجر به برکناری رئیس‌جمهور انتخاب منتخب و مردمی بولیوی یعنی مورالس گردید مراجعه کنیم.
این باور نکردنی است، اما حقیقت دارد. افرادی مانند مایک پمپئو و دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا هنوز هم معتقدند که این حق طبیعی آمریکاست که دولتها و حکومتها را بنابر میل خود تغییر داده و سیستم های جدیدی بنابر میل و منافعشان در کشورهای دیگر نصب کنند، تو گویی که تمام مسئله در حد تعویض کراوات و یا بازی پوکر می باشد.


ترجمه آزاد از امیرحسین پازوکی


https://wp.me/p1gf1m-Rb7