رسانه ها

امپریالیسم آمریکا مسبب ادامه جنگ یمن است

به نقل از شبکه تلویزیونی الجزیره، محمد عبدالسلام سخنگوی جنبش انصار الله یمن در مصاحبه با این شبکه گفت: تأکید می‌کنم ائتلاف متجاوز عربستان حملات خود را علیه یمن متوقف نکرده است و اعلام آتش بس هیچ نشانی در تحولات میدانی ندارد و برعکس از زمان اعلام این آتش بس تا کنون ده‌ها حمله هوایی علیه مناطق مختلف یمن انجام گرفته است و تحرک‌هایی در مناطق مرزی حتی در مناطقی که شاهد درگیری نبوده، گزارش شده است.
به علاوه تحرکاتی در استان‌های الجوف، مأرب و البیضاء نیز گزارش شده است. حملات هوایی در الجوف و مناطق مرکزی و سایر جبهه‌های نظامی همچنان ادامه دارد. ما معتقدیم اعلام آتش بس از سوی کشور‌های متجاوز، مانوری سیاسی و رسانه‌ای است که چندین هدف را دنبال می‌کند. نخست؛ بهبود چهره عربستان که دستش به خون یمنی‌ها آلوده است، به ویژه در شرایط دشوار کنونی که جهان در خط مقابله با کرونا قرار دارد و پنج سال از محاصره ملت یمن می‌گذرد.
دوم، تلاش برای ناکام گذاشتن تلاش سازمان ملل. چرا که ما یک دیدگاه ملی یمنی را به سازمان ملل تحویل داده ایم و تا این لحظه منتظر پاسخ به آن هستیم. جنگ علیه یمن دیگر جایی برای ارائه راه حل‌های ظاهری و مانور‌های سیاسی و رسانه‌ای نیست.
متجاوزان به مدت دو هفته اعلام آتش بس می‌کنند و قصد دارند یمنی‌ها را با پول بخرند. این موضعی مردود و غیر منطقی است و مردم یمن آن را قبول نخواهند کرد.
موضع صریح این است که جنگ متوقف شود آنگونه که ما در دیدگاه ملی خود به آن اشاره کرده ایم. اگر طرفی خواستار بحث درباره این دیدگاه است ما با حضور سازمان ملل آماده مذاکره و بحث در مورد آن هستیم. کشور‌های ائتلاف متجاوز، طرف اصلی تجاوز علیه یمن هستند.
نکته دیگر اشاره به جنبه انسانی قضیه است که در بیانیه ائتلاف متجاوز عربستان سعودی به آن اشاره و ادعا شده است برای مقابله با کرونا در یمن دو هفته آتش بس برقرار می‌شود. این در حالی است که جهان برای مقابله با کرونا برای یک سال یا شش ماه برنامه ریزی می‌کند، پس شما در دو هفته می‌خواهید چه کاری برای یمنی‌ها انجام دهید؟
عبدالسلام در پاسخ به این پرسش که چرا حوثی‌ها از اعلام آتش بس برای پیشرفت در مرحله بعد استفاده نمی‌کنند، گفت: ما با این نکته مشکلی نداریم به شرط اینکه واقعا آتش بس برقرار و حملات متوقف شود. ما خواهان توقف واقعی و میدانی درگیری‌ها و حملات هستیم. عربستان سعودی هنگامی که احساس کرده است تحت فشار‌های بین المللی قرار دارد و سازمان ملل به حرکت درآمده است، با اتخاذ چنین موضعی قصد دارد قواعد بازی را به هم بزند.
در حال حاضر باید تحرکی بر اساس طرح و دیدگاه سیاسی، اقتصادی، امنیتی و نظامی شکل گیرد. توقف جنگ در یمن نمی‌تواند از طریق آتش بس دو هفته‌ای محقق شود. در عین حال، واقعیت‌های میدانی بیانگر چیز دیگری است و ما امیدواریم که آن‌ها جنگ را متوقف کنند.
موضع ما دفاعی است و اگر عربستان قصد دارد حملات خود را متوقف و محاصره علیه یمن را لغو کند، ما نیز فورا جنگ را متوقف خواهیم کرد. چرا که ما در موضع دفاع از خود هستیم. ما در موضع تهاجمی نیستیم. ما می‌خواهیم موضع خود را برای افکار عمومی بیان کنیم. ما به متجاوزان می‌گوییم حملات هوایی و محاصره خود را علیه یمن متوقف کنید. آیا می‌دانید در حال حاضر محاصره بیش از عملیات نظامی باعث مرگ مردم یمن می‌شود؟ مردم یمن در حال حاضر به دلیل سرطان و وبا و بیماری‌هایی که خدای ناخواسته اگر به یمن وارد شوند، جان خود را از دست می‌دهند. بیماران نمی‌توانند به کشور‌های خارجی سفر کنند. آیا نمی‌دانید دانشجویان از بیم کرونا به کشور‌های خود بازگشته اند این در حالی است که جوانان یمنی نتواسته اند به کشور خود بازگردند و در کشور‌های دیگر آواره شده اند.
وی در پاسخ به این پرسش که طرح صلح پیشنهادی انصارالله به چه طرفی تحویل داده شده و تکلیف آن چیست، گفت: ما معتقدیم مشکل عربستان این است که می‌خواهد آغازگر جنگ و شریک در صلح باشد و این تناقض است. اگر عربستان طرف اصلی در جنگ نیست چرا اعلام توقف جنگ یا از سرگیری آن را صادر می‌کند؟ عربستان طرف اصلی جنگ در یمن است. دیدگاهی که ما ارائه داده ایم بر اساس گفتگوی مستقیم با فرماندهی ائتلافی است که خودش اعلام کرده است ائتلاف نظامی علیه یمن را هدایت و یمن را محاصره کرده است. ما به این فرماندهی می‌گوییم بیایید در مذاکراتی با حضور یمن و عربستان و متحدانش شرکت کنیم. آنگاه پس از توقف جنگ و لغو محاصره به سازمان ملل اجازه دهید که مذاکره سیاسی یمنی- یمنی را برای تشکیل مرحله انتقالی جدید رهبری کند.
ما مذاکرات طولانی با سازمان ملل داشته ایم و طرح‌های زیادی را مبادله کرده ایم، ولی ناگهان عربستان از خارج خط چنین طرحی ارائه داده است تا رایزنی‌های جدی ما با سازمان ملل را با انفعال مواجه کند.
عبدالسلام در ادامه افزود: ما مشکلی با برقراری تماس و ارتباط با عربستان نداریم. ولی مشکل عربستان اینجاست که خواهان خرید وقت است. ما از سال ۲۰۱۶ تا کنون با آن‌ها در تماس بوده ایم. ما با آن‌ها از طریق مشایخ یمنی و میانجی‌های محلی و طرف‌های بین المللی و سلطان نشین عمان و چندین طرف دیگر در تماس بوده ایم. اما عربستان از این تماس‌ها چه می‌خواهد؟ عربستان خواهان برقرای تماس‌های غیرقانونی است و اینکه این تماس‌ها وجهه قانونی نداشته باشد و بیشتر شبیه یک دیدار شخصی و دستیابی به تفاهم از طریق واتسآپ باشد.
جنگ یمن با این بازی‌ها متوقف نخواهد شد بلکه لازمه توقف این جنگ حضور شاهدان بین المللی و تصمیم گیری‌های جهانی است. مشکل عربستان این است که هنگامی که وارد تماس خصوصی با آن می‌شویم دیدگاهی ارائه نمی‌دهد هنگامی که می‌خواهیم پای میز مذاکره حاضر شویم می‌گوید ما طرف جنگ نیستیم. از این رو ما دیدگاهی ملی ارائه داده ایم و عربستان باید از برقراری تماس‌های زیر میزی به روی میز مذاکره باز گردد.
اگر عربستان و متحدانش در اعلام برقراری آتش بس و اجرای میدانی آن واقعا صادق باشند و به دنبال مانور سیاسی نباشند و محاصره را لغو کنند و به سازمان ملل اجازه دهند مذاکره سیاسی را رهبری کند، بر اساس دیدگاه ملی خود آماده مذاکره مستقیم با هر طرفی به ویژه طرفی هستیم که به یمن حمله کرده است و باید بازسازی یمن را به عهده بگیرد و خسارت‌های وارد آمده به ملت یمن را جبران کند.
در مورد بحران سیاسی نیز ما این بحران را انکار نمی‌کنیم و آماده مذاکره هستیم. عربستان باید غرور خود را کنار بگذارد و بداند متوقف کردن جنگ و احترام به همسایگان و لغو محاصره، عیب و عار نیست و پیروزی واقعی برای این کشور به شمار می‌رود.
سخنگوی جنبش انصار الله گفت: ما دیدگاه خود درباره صلح را به سازمان ملل ارائه کرده ایم و این دیدگاه روز چهارشنبه منتشر شده است و ما منتظر پاسخ رسمی در این خصوص هستیم. ما امیدواریم قبل از پیشنهاد هر گونه راه حل سیاسی شاهد تحرک واقعی برای توقف جنگ و لغو محاصره علیه یمن باشیم. ما در موضع دفاع هستیم و اگر متجاوزان دست از بمباران و محاصره ما بردارند ما مشکلی نداریم. عربستان و متحدانش مواضع دیگران را با پول می‌خرند و توقف جنگ علیه ما بستگی به نظر واشنگتن دارد که جنگ علیه ما را اعلام کرده است.