کوبا, تیتر, سرمقاله, سرتیتر

آیا انگلیس قصد دارد سر آسانژ را زیر آب کند؟


راشا تودی

ترجمه از ناهید شیبانی


 

دادگاهی در انگلستان اعلام کرد که رسیدگی به پرونده دادرسی استرداد جولیان آسانژ در ماه مه جاری ادامه خواهد یافت.
بنیانگذار ویکی‌لیکس در آمریکا به جرم جاسوسی و هک کردن رایانه ‌ها تحت تعقیب است، وکیل جولیان آسانژ خواستار عقب‌انداختن جلسات دادرسی موکلش به علت شیوع پاندمی ویروسی کرونا در زندان بلمارش که وی در آن زندانی است شده بود.
وکیل جولیان آسانژ اعلام کرده است که از سه هفته پیش نتوانسته است با موکلش ارتباطی داشته باشد، نتیجتا برگزاری دادرسی در ماه مه غیرممکن است. تقاضای وکیل آسانژ برای برقراری ارتباط ویدیوئی و تلفنی با موکلش از سوی قاضی وست‌مینستر رد شده است و او نمی تواند ضمانتی برای برگزاری دادگاه در ماه مه بدهد.
راشا تودی در گفتگوئی با کریستین راندزون سردبیر فعلی ویکی‌لیکس نظر وی را درباره تصمیم دادگاه انگلیسی جویا شد:
این تصمیم قاضی که وضعیت فعلی پاندمی از در نظر نمیگیرد و مانع عقب‌انداختن جلسه دادرسی در ۱۸ مه شده است کاملا پوچ و بی معنی است، این نکته را باید در نظر داشته باشیم برای برگزاری یک دادرسی معمولی باید شاهدان پرونده از کشورهای مختلف به بریتانیا سفر کنند تا در دادگاه حضور یابند و چنین امری در شرایط پاندمی عملا ناممکن است.
در ضمن نباید فراموش کرد که وکلای آسانژ سه هفته است که با او ارتباطی ندارد، این به این معنی است که بین آنها نه تنها گفتگوئی نشده بلکه سند و مدرکی هم رد و بدل نشده و آنها از حق بررسی پرونده و آماده‌سازی موکلشان برای دادرسی کاملا محروم بوده‌اند.
آسانژ حتی اجازه نیافته از طریق ارتباط تصویری در دادرسی شرکت کند، اگر آسانژ قرار است به محل دادگاه یا سلولی منتقل شود باید از راهروهای زندانی عبور کند که کاملا نامطمئن بوده و دیگر زندانیان و نگهبانان و ماموران امنیتی می‌توانند وی را مبتلا به این ویروس کنند.
حتی اگر قرار باشد وی به محلی منتقل شود تا از طریق ویدیو در دادرسی شرکت کند، می‌تواند آن محل قبلاً توسط افرادی که مبتلا به ویروس باشند آلوده شده باشد.
آسانژ در رابطه با انتشار مطالب افشاگرانه در سایت ویکیلیکس که بنیانگذار آن بود، از جمله درباره جنایات جنگی امریکا در افغانستان و عراق و شرایط نگهداری اسرا در زندان امریکایی گوانتانامو در کوبا شهرت پیدا کرد. وی در سال ۲۰۱۰ برای فرار از دست مقامات امریکا به سوئد رفت اما درآنجا به جرایم ساختگی جنسی متهم شد و اندکی بعد دادگاه سوئد وی را تحت تعقیب بین المللی اعلام کرد. (آسانی غیابا محاکمه و بی گناه شناخته شد و سامبا اعتراف کردند که توسط مقامات امنیتی به شکایت تشویق شده بودند) دیرتر بنیانگذار ویکیلیکس در لندن بازداشت و پس از مدتی به قید ضمانت آزاد شد اما سپس به سفارت اکوادور در لندن پناهنده شد و از سال ۲۰۱۲ تا چندی پیش در آنجا زندگی می کرد.
بریتانیا از آمریکا که خواستار استرداد آسانژ شده، درخواست کرده همه اسناد لازم برای استرداد وی را تا روز ۱۲ ژوئن ۲۰۱۹ واگذار کند.

ممکن است جولیان آسانژ، بنیانگذار وبسایت افشاگر ویکیلیکس پس از اقامه شدن اتهامات جدید علیه وی در امریکا در معرض خطر محکومیت به ۱۷۵ سال حبس در مجموع قرار بگیرد.
سند منتشره اخیر از سوی وزارت دادگستری امریکا حاکی از این نکته است.
مقامات آمریکا اعلام کردند که اتهامات جدیدی درباره ۱۷ مورد نقض قانون جاسوسی و افشای اطلاعات محرمانه علیه آسانژ اقامه کرده اند. قبلاً وی را به تبانی با هدف هک کردن رایانه ها متهم کرده بودند.
اعلام شده که مجازات هرکدام از ۱۷ جرم ده سال و مجازات جرم آخر پنج سال حبس است که در مجموع ۱۷۵ سال حبس می شود.
پس از تبانی دولت دست‌راستی اکوادور و دولت ترامپ، بنیان‌گذار ویکی‌لیکس از سفارت اکوادور بزور اخراج و توسط پلیس بریتانیا دستگیر شد به جرم مسخره‌ی نقض تعهد به معرفی خود به کلانتری محل در زندان بلمارش نگهداری میشود، زندانی که اخیرا یکی از زندانیان بدلیل شیوع بیماری ویروسی کرونا جان خود را در آنجا از دست داده است و وضعیت شیوع این ویروس در بلمارش قرمز گزارش داده شده است.
دو هفته پیش قاضی پرونده تقاضای آسانژ برای آزادی موقت با قید ضمانت و وثیقه را رد کرد، دلیل قاضی برای رد تقاضای آزادی موقت مطمئن بودن او از وضعیت سلامتی زندانیان در زندان بلمارش بود، این در حالیست که بی بی سی انگلیسی از وضعیت بحرانی زندان اطلاع داده و به شیوع و مبتلا شده زندانیان اشاره دارد. با این وجود خانم قاضی اعلام کرده است که او اعتماد کامل به مسئولان زندان داشته که شرایط را تحت کنترل خود دارند.
چند ساعت پس از این ابراز نظر توسط خانم قاضی، گزارشاتی در رسانه‌های بریتانیای انتشار یافت که ویروس کرونا در میان زندانیان زندان بلمارش شیوع گسترده یافته و مبتلا شدن تعدادی زیادی تائید شده است، احتمالا تعداد بسیار بیشتری به این بیماری شدیداً واگیردار مبتلا هستند، مبتلایان از خود نشانه‌ای بروز نمی‌دهند و یا اصلا تستی صورت نمی‌گیرد تا آنها شناسائی شوند.
در ضمن بدلیل شرایط فعلی تحرک و ورزش محدود زندانیان نیز ممنوع شده و آنها در کنار هم در سلول‌ها در‌بسته تمام وقت خود را سپری می‌کنند و با توجه به این وضعیت احتمالا تمام زندان در تسخیر ویروس کرونا یا قرار میگیرد یا هم اکنون قرار دارد.


https://wp.me/p1gf1m-RdW

۱ دیدگاه

  1. دکتر محمود دهقانی says

    جولیان آسانژ انساندوست و مخالف جنگ را آزاد کنید
    دکتر محمود دهقانی
    آقای جولیان آسانژ شهروند انساندوست استرالیایی بنیانگذار ویکی لیکس در سال های پناهنده شدن به سفارت خانه اکوادور با خانم استلا موریس از گروه وکلا آشنا، و استیلا موریس دلداه جولیان آسانژ شده و از او دو فرزند دارد. خانم استلا موریس بشدت دلواپس سرنوشت جولیان آسانژ که در زندان کباده کشان حقوق بشر بلمارش انگلستان زندانی است می باشد چرا که در آنجا شاید از طریق ویروس کرونا از پای درآید… شرم کنید و جولیان آسانژ را از زندان بلمارش آزاد کنید. شما رو سیاهان تاریخ به بشر اهمیت نمی دهید و در باره حقوق بشر دروغ می گویید.

    لایک

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.