کوبا, گوناگون, تیتر, سرتیتر

رتبه حقیقی ایالات متحده در مقابله با یک همه‌گیری؟

usa-4964392_1280_corona


سال گذشته ایالات متحده در صدر فهرست مجهزترین کشورها برای مقابله با یک همه‌گیری قرار داشت. اما با توجه به سقوط آمریکا در فاجعه کووید۱۹، کارشناسان عرق شرم بر پیشانی دارند. اشتباه در کجا بود؟ آن‌ها در شروع آزمایش موارد مظنون بسیار آهسته بودند، و پس از آن‌که آزمایش آغاز شد، «مرکز کنترل و پیشگیری بیماری» آن‌را سرهم‌بندی کرد. موارد آن‌ها واقعاً در اواسط مارس افزایش یافت.


منبع: روسیه امروز
نویسنده: پیتر اندروز

تارنگاشت عدالت


کم‌تر از یک سال پیش ایالات متحده مجهزترین کشور برای مقابله با یک همه‌گیری نامیده شددر آنجا چه اتفاق افتاد؟

سال گذشته ایالات متحده در صدر فهرست مجهزترین کشورها برای مقابله با یک همه‌گیری قرار داشت. اما با توجه به سقوط آمریکا در فاجعه کووید۱۹، کارشناسان عرق شرم بر پیشانی دارند. اشتباه در کجا بود؟

اکنون روشن است که ایالات متحده یکی از کشورهایی خواهد بود که همه‌گیری ویروس کرونا بدترین تأثیر را بر آن‌ها خواهد داشت. بازار بورس آن‌ها وارد ذوب شدن کامل شده، و بدترین سه ماه تاریخ خود را نشان می‌دهد. سقوط اقتصاد آن‌ها به رکود بزرگ دوم، ناگزیر به نظر می‌رسد.

آن‌ها به زودی از نظر تعداد تلفات ناشی از کووید۱۹ از چین پیشی خواهند گرفت. ارقام آن‌ها اکنون حدود ۱۶۵ هزار مبتلاکه در عرض سه روز دو برابر شدهو بیش از ۳۰۰۰ مرگ است. رییس‌جمهور

ترامپ مجبور شد فوراً لفاظی‌های خود را در باره رفع قرنطینه نسبی و بازگشتن کشور به کار تا عید پاک پس بگیرد. اکنون به نظر می‌رسد که ایالات متحده، و اقتصاد آن، یک تایستان تاریک طولانی در پیش دارند.

یک شرط‌بندی بد
در اکتبر سال گذشته، «شاخص  امنیت بهداشت جهانی» منتشر شد. وب‌سایت آن، شاخص را به مثابه «نخستین ارزیابی جامع از ظرفیت‌های امنیت بهداشت جهانی در ۱۹۵ کشور» معرفی می‌کند. شاخص به وسیله «مرکز جان هاپکینز برای ابتکار امنیت بهداشتی و خطر اتمی» در همکاری با «واحد اطلاعات اقتصادی»، و با حمایت مالی  «بنیاد بیل و ملیندا گیتس»، «پروژه خیریه باز» و «بنیاد رابرتسون» تهیه شده است.

پس از شیوع ابولا در غرب آفریقا در سال ۲۰۱۴، که «شاخص امنیت بهداشت جهانی» آن‌را یک «بیدار‌باش» می‌نامد، پروژه‌هایی شبیه این برای ایجاد سازوکارهای بهتر برای هر نوع همه‌گیری آیندهچه شیوع ویروس‌های موجود در طبیعت و چه ویروس‌های مهندسی شدۀ سلاح‌های بیولوژیکبه وجود آمده اند.

آزمایش‌های شاخص بر موضوعاتی مانند «ظرفیت‌های عملی، آزموده شده، به اثبات رسیده [کشورها] برای متوقف نمودن واگیری‌ها در منشأ» که بعداً «به طور منظم آزمایش شوند و عملکرد آن‌ها در تمرین‌ها یا در رویدادهای جهان وافعی نشان داده شوند»- بر موضوعات بسیار جدیقرار داشت.

کشورها بر اساس شش معیار ارزیابی شدند: «پیشگیری، شناسایی و گزارش، پاسخ سریع، نظام بهداشتی، رعایت هنجارهای بین‌المللی، و محیط ریسکاز این شش، ایالات متحده در چهار مورد در صدر قرار داشت و در دو مورد «شناسایی اولیه و گزارش» با ۹۸٫۲ درصد نمره تقریباً کامل دریافت کرد. (همین قدر کافی است)

INDEX Pendemic

نمودار: کشورهای صدرنشین در «شاخص امنیت بهداشتی جهانی۲۰۱۹»

بر روی‌هم، ایالات متحده با نمره ۸۳٫۵ از ۱۰۰، باقی جهان را خجالت‌زده کرد. در رتبه دوم بریتانیا، و پس از آن به ترتیب هلند، استرالیا و کانادا قرار داشتند. ایتالیا در رتبه ۳۱ و چین در رتبه ۵۱ [اسپانیا در رتبه ۱۵، ایران در رتبه ۹۷ و کوبا در رتیه ۱۱۰] قرار داشتند. اکثر کشورهای دارای نمره پایین جزایر کوچک یا کشورهای آفریقایی بودند، و گینه استوایی در رده آخر قرار داشت. برای فهرست کامل و گزارش به نشانی زیر مراجعه نمایید.

https://www.ghsindex.org/

یک کمدی از اشتباهات

ثروتمندترین کشور در جهان بودن و برخورداری از نوآوری‌های علمی و دارو باید آمریکا را به نحوی در برابر همه‌گیری رویین‌تن می‌نمود. پس چرا آن‌ها اکنون گرفتار این مشکل عظیم هستند؟ پاسخ در تصمیم‌گیری بد دولت از همان ابتدا قرار دارد، که آن‌ها را به خطرناک‌ترین مسیر ممکن فرستاده است.

آن‌ها در شروع آزمایش موارد مظنون بسیار آهسته بودند، و پس از آن‌که آزمایش آغاز شد، «مرکز کنترل و پیشگیری بیماری» آن‌را سرهم‌بندی کرد. موارد آن‌ها واقعاً در اواسط مارس افزایش یافت، اما آن‌ها اکنون از نظر تعداد موارد تأیید شده در حارج از چین در رتبه نخست قرار دارند، شخص احساس می‌کند آن‌ها به پشت سر نگاه نمی‌کنند. باید منتظر ماند و دید وضعیت در ایالات متحده چقدر وخیم خواهد شد.

شمار زیادی از اتاق‌های فکر با هوش و یکی از معروف‌ترین دانشگاه‌‌ها در این پروژه، که نادرستی کامل آن به اثبات رسیده است، مشارکت داشتند. صفحه «دریارۀ ما» آن‌ها حداقل ۲۱ عضو «هیأت بین‌المللی متخصصان» را ردیف کرده، که صلاحیت‌ها و عناوین شغلی هر یک از آن‌ها یک متر می‌شود.

اگر متخصصان توانسته بودند به آینده نگاه کنند، می‌توانستند ببینند که کره جنوبی، سنگاپور و چین احتمالاً می‌توانند نمره بالاتری در شاخص داشته باشند. شاید دفعه دیگر پیش‌بینی‌های آن‌ها دقیق‌تر بشود. البته، به این شرط که اقتصاد ایالات متحده چنان متلاشی نشود که نتواند پول پژوهش‌هایی شبیه این را بپردازد.توضیح عدالت: برای بازتاب این پژوهش در رسانه‌های داخل کشور نگاه کنید به «بررسی شاخص امنیت جهانی بهداشت/کدام کشورها برای مقابله با بیماری‌های همه‌گیر آمادکی دارند؟»، اقتصاد آنلاین، ۷ آبان ۱۳۹۸.


لینک کوتاه مقاله فوق: https://wp.me/p1gf1m-R8E