رسانه ها

اعتراض سفیر چین به خزعبلات غربگرایانه جهانپور

سفیر چین به اظهارات سخنگوی وزارت بهداشت ایران که آمار و اطلاعات چین در خصوص کرونا را مورد تردید قرار داده بود، اعتراض کرد.

به گزارش اسپوتنیک به نقل از همشهری آنلاین، سخنگوی وزارت بهداشت ایران، کیانوش جهانپور پیش از این در گفتگو با خبرگزاری آناتولی گفته بود چین با ارائه آمار و مدارکش نسبت به بیماری کووید-19 شوخی تلخی با دنیا کرد و افزوده بود: «همه کشورهای درگیر این بیماری به استناد مدارک چین تصور کردند بیماری شبیه و آسان‌تر از بیماری آنفلوآنزا است.»

وی او همچنین در توییتی نوشته بود: «مباحث علمی را هیچگاه نه می‌توان و نه باید با سیاست آمیخت، همه محافل آکادمیک دنیا بر پایه اطلاعات اپیدمیولوژیک و گزارش محققان چین، حداقل آنفلوآنزای تیپ A را از ویروس نوپدید کرونا وخیم تر قلمداد کردند، امروز یافته ها خلاف این را نشان می دهد، به یافته های خودی اطمینان بیشتری داریم.»

پس از این اظهارات، چانگ هوا، سفیر چین در تهران در پاسخ به توئیت کیانوش جهانپور سخنگوی وزارت بهداشت ایران در توئیتی نوشت: «وزارت بهداشت چین هر روز نشست خبری دارد. پیشنهاد می‌کنم برای حصول نتیجه،‌ اخبار آن را با دقت بخوانید.»

اظهارات سخنگوی وزارت بهداشت ایران تبعات گسترده‌تری داشت و عباس موسوی، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران در توئیتی نوشت: «دولت و ملت چین پیشگام مبارزه با ویروس کرونا و اعطای کمک های سخاوتمندانه به سایر کشورها در اقصی نقاط جهان هستند.»

وی همچنین شجاعت، تعهد و حرفه‌ای‌گری چین در مهار کرونا را شایسته تبریک دانست و نوشت: » همواره قدردان چین در این شرایط دشوار بوده‌ایم.»

در همین زمینه، محمد کشاورز‌زاده، سفیر ایران در چین اعلام کرد: » تاکنون کمک‌های دولتی و مردمی چین با 28 پرواز از شهرهای پکن، شانگهای و گوانجو به کشورمان ارسال شده است.» وی خاطرنشان کرد: » بیش از ده میلیون ماسک، 500 هزار کیت تشخیص کرونا، 300 هزار جراحی و لباس ایزوله، دو میلیون و 200 هزار دستکش، 350 ونتیلاتور، 500 اتاق پیش ساخته بیمارستانی و انواع دارو و تجهیزات بیمارستانی از جمله این کمک‌ها می‌باشد.»

لازم به یادآوری است که اظهارات جهانپور بر اساس هیچ سند و مدرکی صورت نگرفته است و تنها بازتاب پروپاگاندای گسترده کشورهای غربی به ویژه آمریکا و اروپا علیه موفقیت‌های چین و ویتنام می باشد به عنوان یکی از مسئولان اصلی کنترل بیماری ویروسی کرونا آقای جهانپور موظف است آمار و ارقام خود چه از ایران و چه از دیگر کشورهایی که وی ادعا می کند در مورد آنها مجاز است به آمار دهی بپردازد بر اساس واقعیت ها و نه حدس و گمان و شایعات شبکه‌های مجازی و یا تبلیغات و پروپاگاندای کشورهای غربی و شرقی باشد.

اگر از این نکته حرکت کنیم که ایشان وظیفه اصلی خود را مقابله با کرونا در ایران قرار می‌دهند باید بدانند در خارج و داخل ایران هزاران نفر معتقدند که جمهوری اسلامی نیز به پنهان کردن واقعیت ها مشغول است و تعداد مبتلایان و فوت شدگان از بیماری کرونا بسیار بالاتر از آن چیزی است که نظام جمهوری اسلامی اعلام می کند ادعای این دسته نیز بر هیچ سند و مدرکی استوار نیست بنابراین تا زمانی که سند و مدرکی که برای این ادعاها ارائه نشود حرف پوچ و خزعبلات است همانگونه که ادعای آقای دکتر چیزی به جز خزعبلات نیست مگر آنکه سند و مدرکی برای ادعاهای خود ارائه دهد.

ایشان با این اظهارات پوچ بر این تصور غیر واقعی دامن می‌زنند که گویا در غرب دولت‌ها و رسانه ها حقیقت را به مردم ارائه می‌دهد و هرچه در شرق صورت می‌گیرد دروغ و ساختگی است.

سخنگوی وزارت بهداشت ایران پس از این اظهارات توخالی چه نتیجه ای می خواهد بگیرد، در بهترین حالت اگر وی را متهم به برچسب زنی بدون دلیل و مدرک نکنیم شاید ایشان می‌خواهد بگوید که بر اساس اظهارات و آمارهای دولت چین دولت ایران گسترش کرونا در کشور را دست کم گرفت، سوال اینجاست که آیا دولت چین در مورد برگزاری انتخابات در ایران و یا در شهر قم باید تصمیم میگرفت؟ دران دوران که کرونا در چین مشغول تاخت و تاز عظیمی بود، آیا همین هشدارهای چین نبود که بسیاری از کشورها را مجاب کرد تا آمادگی خود را در برابر شروع ویروس کرونا بالا ببرند؟

آیا دولت جمهوری خلق چین بایستی برای بسته شدن مراکز مذهبی و توریستی برای ایرانی ها تصمیم بگیرد؟ آیا دولت چین می‌بایست شرایط قرنطینه در ایران را تعیین کند اگرچه این خودش به قرنطینه گسترده دستمزد چرایی جناب آقای سخنگوی وزارت بهداشت از چینی ها این در ثانی آموخت که با قرنطینه گسترده می توان مانع گسترش بیماری کرونا شود؟

چرا وزارت بهداشت ایران به رئیس جمهور روحانی به جای درس آموزی از روش و تجربه چین به روش دونالد ترامپ و بوریس جانسون دخیل بستند؟ حالا که افتضاح بالا گرفته مانند دونالد ترامپ برای پوشش نهادن بر سر گند کاری ها و افتضاحات داخلی خود می بایست یک دشمن جدید تراشید و و تمام کم‌کاری ها اشتباهات و تصمیمات ساده لوحانه خود را به گردن چینی‌ها انداخت.

هر کسی در هر نقطه دنیا حق دارد جمهوری خلق چین را مورد انتقاد قرار داده و با سند و مدرک نشان دهد که این چینی ها بودند که با ارائه آمار غلط بانی آن شده‌اند که بقیه کشورها در مورد مقابله با ویروس کرونا از خود کوتاهی نشان دهد اما تا به حال هیچ سند و مدرکی در این مورد نه از سوی ایران که حتی از سوی امپریالیسم آمریکا نیز ارائه نشده است که نشان دهد چینی ها در آمار و ارقام دست‌کاری کرده و سعی کرده‌اند که چیزی را پنهان کنند برعکس سازمان بهداشت جهانی بارها اعلام کرده است که چینی ها نسبت به انتشار آمار و ارقام درست از خود صداقت نشان دادند.

ممکن است گرایشات معینی علاقه داشته باشند که ابراز نظر کنند خوب ما که نمی توانیم سند و مدرکی ارائه دهیم زیرا که چینی ها آن را پنهان می‌کند، این احتمال هم موجود است – اما برای اینکه از سطح تهمت زدن و سطح احتمالات به مرحله بالاتر واقعیت وارد شویم، نیاز به ارائه سند و مدرک است و تا زمانی که این اسناد و مدارک واقعی ارائه نشده‌اند نماینده هیچ دولتی به خصوص ایران که از کمک های بی شائبه و گسترده مردم و دولت چین برخوردار شده اند نباید به خود اجازه دهد به عنوان بلندگوی امپریالیسم آمریکا در خدمت اهداف کسانی قرار گیرد که تحریم‌های جنایتکارانه علیه مردم ایران را به کار بستند.

اصلا فرض بگیریم تمام آمار چین ساختگی است، مگر شما تصمیمات خود را بر اساس آمار و ارقام کشورهای خارجی باید بگیرید؟ اگر چنین است بهتر است بخاطر تصمیمات شرم آوری تا آسیب بیشتری به مردم و روابط کشورتان نزده‌‌اید دسته جمعی استعفا بدهید، که گناه بکار بردن چنین روشی‌های برای کشورداری بسیار بزرگتر از چنین ابراز‌نظرهائی است.

چنین اظهاراتی اگر در اثر فشار حماقت و نادانی صورت نگیرد احتمالاً فقط با هدف آشفته کردن روابط ایران و چین و چشمک زدن به کشورهای غربی و جانور های آدمخواری مانند ترامپ صورت میگیرد، سیگنال های که هر از چندگاهی توسط اعضای درجه اول و درجه دوم دولت روحانی به سوی آمریکا ارسال می‌شود.