نظری, تیتر, سرتیتر

تحریم و رژیم چنج به هر قیمتی!

gangster-USA_Trump_Pompeo_Peance.jpeg


راشا تودی

ترجمه آزاد فاطمه سبدی


بنابر گزارش خبرگزاری اسوشیتد پرس آنچه «ظرفیت ایالات متحده برای مبارزه با مواد مخدر نام گرفته در نیمکره غربی تحت نفوذ این کشور تقریبا دو برابر خواهد شد» قرار است نیروهای مسلح آمریکا در هر دو منطقه کارائیب و اقیانوس آرام شرقی بکار گرفته شوند. به گفته وزیر دفاع آمریکا ، ۲۲ کشور متحد و شریک واشنگتن در این ماموریت نیروهای نظامی آمریکا را پشتیبانی می کنند.
از دونالد ترامپ نقل می شود که گویا «از آنجایی که دولتها و سازمان ملل مشغول مبارزه با نتایج شروع بیماری کرونا در جهان می باشند کارتلها، جنایتکاران تروریست‌ها و دیگر فعالان خلاف کار جهان در حال تلاش برای بهره برداری از این وضعیت به نفع خود می باشند و ما نمی توانیم نظاره‌گر این وضعیت بوده و اجازه دهیم چنین اتفاقی بیفتد.»
البته عملیات ادعایی پنتاگون بر علیه قاچاق مواد مخدر در چارچوب مقابله با حکومت های مخالف صورت می گیرد. در حقیقت قاچاقچیان اصلی مواد مخدر در آمریکای لاتین در کلمبیا، پاناما و برزیل بوده که همه از متحدین و رهبرانشان کیف کش ایالات متحده هستند!
دولت واشنگتن مبلغ ۱۵ میلیون دلار برای کسب اطلاعاتی که منجر به دستگیری رئیس جمهوری ونزوئلا نیکلاس مادورو شود جایزه تعیین کرده است.در عین حال جوایز مشابه ‌ای برای دستگیری اطرافیان مادورو و یا رهبران جنبش شورشی فارک نیز تعیین شده است.
کل آنچه امپریالیسم آمریکا به عنوان باند قاچاق مواد مخدر از خودش اختراع کرده به اضافه‌ای رئیس جمهور قانونی ونزوئلا یعنی فرمانده مادورو متهم به قاچاق حداکثر ۲۵۰ تن کوکائین هر ساله به ایالات متحده هستند. به گفته واشنگتن ، نیمی از کالاهای قاچاق از طریق دریا به ایالات متحده می رسند.
در حدود دو هفته پیش ، دریاسالار کریگ اس فالر ، فرمانده فرماندهی جنوبی (SOUTHCOM) ایالات متحده ، در مقابل کنگره ایالات متحده اعلام کرد که این امر باعث افزایش قدرت نیروهای آمریکایی در آمریکای لاتین می شود. به گفته فالر ، هدف رسمی پایان دادن به فعالیت‌های غیرقانونی کارتل های مواد مخدر محلی و از این طریق مقابله با تهدید تروریستی است که این رفتارها تحت عنوان حفظ و حراست امنیت ملی آمریکا صورت می‌گیرد.

وزارت دفاع ایالات متحده ظاهراً تا آنجایی که به درخواست واشنگتن برای دخالت نظامی در دریای آنتیل مربوط می شود از خواسته های دولت حمایت نمی کند، این ادعا که با کشتی های جنگی و سایر تجهیزات پیشرفته نظامی می توان در جنگ مواد مخدر موفق شد در وزارت دفاع آمریکا حامیان زیادی ندارد.
باید به این نکته اشاره کرد که ماشین جنگی ایالات متحده آمریکا با یک مشکل بسیار اساسی دست و پنجه نرم می‌کند و آن چیزی نیست به جز ویروس کرونا که در خاک ایالات متحده آمریکا به شدت شایع شده است و نیروی دریایی آمریکا نیز با این ویروس روی آب و عرشه کشتی‌های خود درگیر است. به عنوان مثال اخیرا ، خدمه ناو هواپیمابر آمریکایی مورد هجوم ویروس COVID-19 قرار گرفتند. در ناو USS تئودور روزولت ، که هم اکنون در قلمرو جزایر گوام تحت تصرف ایالات متحده لنگر انداخته است ، بیش از ۱۰۰ سرباز به بیماری کرونا مبتلا هستند.
هزاران نفر از سربازان وظیفه نیروی دریایی آمریکا نیز در خطر گرفتار آمدن به این بیماری عفونی قرار دارند
همانطور که یک مقام آمریکایی در گفتگو با مجله سیاست خارجی گفت ، عملیات نظامی محاصره دریائی ونزوئلا که به تازگی آغاز شده است صرفاً به لحاض زمان بندی در زمان بسیار نامناسبی صورت می‌گیرد.
آن هم در شرایطی که ما می بایست تمام توان خود را برای حل مشگلات مردم خودمان به کار گیریم.
آمریکا با تهدیدان ویروس کرونا روبروست و احتمال دارد در این کشور ۲۴۰۰۰۰ نفر بدلیل ابتلا به این ویروس جان خود را از دست بدهند.
در این شرایط بحرانی ترامپ سعی می کند که از آب گل آلود ماهی گرفته و به یکی از وعده‌های انتخاباتی خود یعنی بستن و استحکام دیوار مرزی بین ایالات متحده و مکزیک بازگردد و این وعده انتخاباتی را عملی سازد.
ارسال واحدهای دریایی به منظور پشتیبانی از ساوت کوم که اکنون به یک معضل تاکتیکی تبدیل شده است. مدتی است که در پشت درهای بسته مورد بحث و گفتگو قرار گرفته است.
بنابر ادعای مجله سیاست خارجی آمریکا، پنتاگون به دلیل اثرات COVID-19 مجبور شده است عملیات نظامی دریائی ساوت‌کوم را به حالت تعلیق درآورد و از سوی دیگر ترامپ هم همزمان با چالش انتخاب مجدد روبرو است، این جابجائی امکانات نظامی بخاطر مبارزه با مواد مخدر میتواند به ضربه دیگری برای استراتژی دولت تحت عنوان« آماده سازی برای جنگ احتمالی آینده با چین. » تبدیل شود.

اما تغییر سیاست دولت ایالات متحده آمریکا به هیچ وجه موجب نگرانی در میان نمایندگان مجلس سنا و کنگره نشده است.
روبیو سناتور دست راستی و افراطی آمریکایی با اشاره جایزه ۱۵ میلیون دلاری برای دستگیری یک رئیس جمهور قانونی کشوری خارجی می‌گوید:
«اگر من به جرم قاچاق مواد مخدر توسط ایالات متحده آمریکا تحت تعقیب قرار بگیرم و برای سرم جایزه ۱۵ میلیون دلاری تعیین شود و نیروی دریایی آمریکا مرا محاصره کند نگران می شوم»
در همین حال خورخه رودریگرز وزیر ارتباطات ونزوئلا ژست های تهدید آمیز اخیر آمریکا را ناشی از ناتوانی رهبران آمریکا در مبارزه با گسترش بیماری همه گیر و مقابله با مشکلات ناشی از ویروس کرونا در داخل این کشور دانسته و تاکید می‌کند که رژیم آمریکا برای پنهان کردن مشکلات داخلی از دید مردم و منحرف کردن آنها از چالشهای و کاستی‌های داخلی به این کار مبادرت می ورزد و با طنز ادامه میدهد:
اگر ایالات متحده واقعا و «برای نخستین بار در دهه های اخیر» تصمیم دارد تا «قاچاق كوكائین را متوقف کند، باید در درجه اول مانع انتقال کوکائین از كلمبیا ، یعنی یك متحد دائمی ایالات متحده ، شود»
ونزوئلا قطعا از این کار استقبال خواهد کرد.
نیکلاوس مادورو رئیس‌جمهور قانونی و مردمی ونزوئلا در واکنش به اعلام جایزه ۱۵ میلیون دلاری برای اطلاعاتی که منجر به دستگیری وی شود اعلام کرد ، این نوع رفتار می‌تواند تنها توسط «یک کابوی نژادپرست» صورت کیرد. رژیم آمریکا و دونالد ترامپ تنها قصد سیطره بر ونزوئلا و غارت منابع ملی از جمله ثروت افسانه‌ای نفت و گاز مردم ونزوئلا را دارند.

رئیس جمهور ونزوئلا در نامه ای خطاب به مردم جهان، اتهامات اخیر آمریکا را توطئه ای برای ترور و کودتا در ونزوئلا خواند.
نیکولاس مادورو در این نامه تاکید کرد: اقدام واشنگتن به متهم کردن من و مقامات ارشد ونزوئلا به قاچاق مواد مخدر و اقدامات تروریستی، چیزی جز توطئه نیست، توطئه ای که می تواند منجر به تنشی خطرناک در آمریکای لاتین شود.
مادورو افزود: این اتهامات پس از آن مطرح شد که ونزوئلا عملیاتی را که برای انجام آن در خاک کلمبیا برنامه ریزی شده بود محکوم کرد. این عملیات در اعترافات کلیور الکالا، یکی از ژنرال های بازنشسته ارتش ونزوئلا لو رفته است. این ژنرال فاش ساخت برای این کار با دستور خوان گوآیدو به سلاح دست یافت و از همه این برنامه ها, مقامات کلمبیا و مستشاران آمریکایی مطلع بودند.
در این نامه آمده است، ژنرال ونزوئلایی افزود، هدف از دستیابی به تسلیحات اجرای عملیات نظامی برای ترور شخصیت های ارشد ونزوئلا و کودتا در این کشور بوده است.
مادورو افزود: این عملیات نافرجام مسلحانه برای اجرا در پایان همین ماه یعنی در شرایطی که ونزوئلا سرگرم مبارزه با کروناست, برنامه ریزی شده بود.
وی گفت: دولت دونالد ترامپ در پی افزایش سیاست های عدوانی علیه کشورهای مستقل منطقه است و در این زمینه در دورانی که این کشورها سرگرم مبارزه با ویروس کرونا هستند تدابیر یک جانبه و ظالمانه علیه این کشورها را افزایش داده و درخواست های بین المللی برای لغو یا کاهش تحریم های غیر قانونی را رد کرده است، حال آنکه این تحریم ها مانع از آن است که ونزوئلا بتواند به دارو ، تجهیزات پزشکی و مواد غذایی دست یابد.
رئیس جمهور ونزوئلا در ادامه بر اراده ثابت کشورش برای حفظ روابط مبتنی بر احترام و همکاری با همه کشورها تاکید کرد و افزود، ونزوئلا قاطعانه در مبارزه برای صلح به پیش خواهد رفت و در این مسیر به پیروزی خواهد رسید.
وی همچنین از همراهی خود و مردم ونزوئلا با همه مردم جهان که این روزها از تبعات خطرناک کرونا رنج می برند، خبر داد.


https://wp.me/p1gf1m-R2k