کوبا, سرتیتر

تحریم‌های جنایتکارانه مانع رسیدن کمک‌های چین به کوبا

Cuba_Corona1


راشا تودی

فاطمه سیدی


تحریم‌های جنایتکارانه آمریکا مانع رسیدن کمک‌های شرکت علی‌بابا به کوبا شده است.


عملا در آخرین دقیقه شرکت آمریکائی مانع ارسال کمک‌های پزشکی شدیدا لازم از سوی شرکت بازرگانی علی‌بابا به سوی کوبا برای مقابله با شیوع کرونا را گرفت.
این رفتار سندی دیگری برای اثبات تحریم های غیر انسانی علیه کوباست که رژیم آمریکا بشدت به آن پایبند است.
به گزارش سفیر کوبا آقای پریررآ در جمهوری خلق چین شرکت حمل و نقل آمریکائی در آخرین مرحله ارسال ماسک‌های محافظتی و کیت‌های تست بیماری کرونا از انتقال آنها به کوبا بدلیل تحریم‌های آمریکا علیه کوبای سوسیالیستی سرباز زده‌است.
محدودیت‌های مذکور علیه کوبا بر به اصطلاح «قانون هلمز بورتون» استوار است که در سال ۱۹۹۶ تصویب گشته و بر تحریم‌هائی از سال ۱۹۶۰ علیه کوبا تصویب شده است تاکید می‌کند.البته این قانون توسط دونالد ترامپ در سال ۲۰۱۹ دوباره فعالسازی و تشدید شد.
آقای پریررآ سفیر کوبا اعلام کرد که با وجود تلاش‌های فعالانه و قابل تقدیر پایه‌گذار شرکت علی‌بابا و خیریه «جک ما» که توانسته است وسایل محافظتی و پزشکی را به بیش از ۵۰ کشور دنیا ارسال کند، اما آمریکا در این مورد توانسته مانع ارسال کمک‌های لازم به کوبا بشود.
نباید فراموش کرد که وسایلی که مورد تحریم آمریکا قرار گرفته‌اند در شرایط بسیار ناگوار فعلی شیوع ویروس بشدت حیاتی و ضروری می‌باشد.
بر اساس آمار دانشگاه جان هاپکینز، در حال حاضر ۲۳۳ نفر در کوبا مبتلا به ویروس کرونای جدید و تا بحال ۶ نفر جان خود را در اثر ابتلا به این ویروس از دست داده‌اند.رئیس جمهور کوبا آقای »دیاز کانال« نیز خشم خود را از زیر پا نهادن حقوق انسانی مردم کوبا با انتشار متنی در تویتر نشان داد:
»تحریم های جنایتکارانه رژیم امپریالیستی، حقوق انسانی مردم کوبا را مورد حمله قرار می‌دهد««جک ما» بنیانگذار علی‌بابا در ۲۲ مارس از طریق انتشار پیامی در تویتر از ارسال ۲ میلیون ماسک، ۴۰۰ هزار کیت تست ویروس کرونا و ۱۰۴ دستگاه تنفس مصنوعی برای ۲۴ کشور آمریکای لاتین و جنوبی ازجمله کوبا خبر داد.
او در این پیام با طرح شعار «یک جهان و یک مبارزه» از ارسال وسایل ضروری به جزایر آنتیل، آرژانتین، برزیل، شیلی، اکوادور، پرچم جمهوری دومینیکن توسط کشتی خبر داد.
شرکت بازرگانی اینترنتی علی بابا همچنین به ارسال کمک‌های بهداشتی به قاره‌های آسیا، آفریقا، اروپا و آمریکا ادامه می‌دهد.
با توجه به گسترش خطرناک ویروس کرونا در سراسر جهان بسیاری از کشورهای جهان از ایالات متحده آمریکا خواسته اند که تحریم ها و محدودیتهای علیه کوبا، ونزوئلا و ایران را معلق کرده و اجازه دهد کالاهای انسانی و کمک‌های بهداشتی که برای مردم این کشورها از اهمیت حیاتی برخوردار است به دست آنها برسد.
دولت واشنگتن اما خود را به ناشنوائی زده و نه تنها تحریم‌ها لغو نمی‌کند بلکه اعلام کرده بر شدت این محدودیت‌ها خواهد افزود.


https://wp.me/p1gf1m-R1Y