کوبا, تیتر, سياسی, سرتیتر

بی رحمی غرب

corona_farzaneh_nouri


دبیر کل سازمان ملل متحد به تحریم های مخالف ایران به شدت انتقاد می نماید زیرا مبارزه با بیماری واگیر جهانی کوید 19 را مشکل ساخته اند. برلین سکوت اختیار نموده است.

German-Foreign-Policy.com

 ترجمه توسط حمید بهشتی

منتشر شده در تلاکسکالا


برلین/ واشنگتن/ تهران (گزارش ویژه) – تحریم های آمریکا علیه ایران که در عمل شرکت های آلمان نیز باید بدان پایبند باشند مبارزه با بیماری جهانگیر کوید 19 را به شدت مشکل ساخته است. این را دبیر کل سازمان ملل متحد، آنتونیو گوترس، که خواهان توقف فوری تحریم هاست اظهار نمود. پیش از بروز ناگهانی این بیماری جهانگیر نیز اقدامات تحریمی مزبور به نظام بهداشت ایران به سختی خسارت وارد ساخته، از جمله از رسیدن داروهای لازم برای بیماران مبتلا به سرطان جلوگیری نموده بود و اکنون نیز موجب نرسیدن تست های کوید 19 می گردد که در آلمان به بهای مناسب تولید می شود. ایران یکی از کشورهائی است که به شدت بدین بیماری جهانگیر دچار است. ارقام رسمی – دیروز (6 فروردین) 27 هزار مبتلا و قریب به 2000 متوفی –بسیار کمتر از واقع می باشد. کارشناسان ایران بیم دارند که شمار متوفیان به میلیون نیز برسد*. واشنگتن که هیچ انتظار نمی رود بخاطر مبارزه با این بیماری جهانگیر تحریم ها را دستکم بطور موقت متوقف سازد، چند روز پیش حتا تحریم های سنگین تری را نیز اعمال نموده است. برلین منفعل مانده، سکوت می کند.

زمان همبستگی

سازمان ملل متحد بر ضرورت توقف تحریم ها علیه کشورهایی نظیر ایرن، ونزوئلا یا کوبا تأکید دارد، زیرا این تحریم ها مبارزه جهانی علیه بیماری کوید 19 را سخت تر می سازند. در نامه ای که دبیر کل سازمان ملل، آنتونیو گوترس، به کشورهای جی 20 نوشته است توصیه نموده که از اعمال تحریم ها صرفنظر گردد «تا دسترسی به مواد غذایی و لوازم ضروری برای خدمات بهداشتی و داروی کوید 19 ممکن گردد«. وی به صراحت اظهار داشت: «اکنون زمان همبستگی است و نه کنار نهادن» و افزود «ما در جهانی که با هم زندگی می کنیم فقط به میزانی قوی هستیم که ضعیف ترین نظام بهداشتی مان هست» [1]. خانم میشل باشِله، کمیسار عالی حقوق بشر، خواهان این گشت که «هم بخاطر سلامت عمومی جهانی و هم بخاطر حمایت از حقوق و زندگی میلیون ها انسان» در کشورهای مبتلا «تحریم های مربوطه سبک تر شده یا لغو گردند«. هر که«در شرایط یک بیماری واگیر جهانی مانع از کوشش های پزشکی در یکی از کشورها» گردد » خطر را برای همه ی ما می افزاید» [2].

با هم علیه بیماری جهانگیر

درخواست سازمان ملل متحد مبنی بر توقف یا دستکم سبک نمودن تحریم ها پس از آن مطرح گشت که چندین کشور و نیز گروهی از سازمانها در غرب خواهان آن گشتند. چین و روسیه نیز بخاطر اینکه ایران از جمله کشورهائیست که به سختی بدین بیماری جهانگیر آلوده گشته است، بر این تأکید دارند که دستکم علیه این کشور تحریم ها لغو گردند. عمران خان، نخست وزیر پاکستان، درخواست مزبور را با این عبارت که رنج مردم ایران غیرقابل توصیف است، تأیید نمود: «انسانها باید برای مبارزه با این بیماری همه گیر جهانی با هم متحد گردند«.[3] بر طبق گزارشات رسیده حتا دولت انگلستان نیز در واشنگتن برای توقف فوری این تحریم ها اقدام نموده است [4]. جمعه گذشته (اول فروردین) 25 سازمان غیردولتی، از جمله «اُکسفام آمریکن» و نیز «اینترنشنال کریزیز گروپ» بیانیه ای منتشر ساختند که در آن پایان تحریم ها را خواهان گشتند. این تحریم ها به بهداشت عمومی در ایران خسارت وارد نموده، تهیه داروجات، دستگاه های تنفس مصنوعی و لوازم بهداشتی برای مقابله با این بیماری واگیر جهانی را مشکل یا مسدود ساخته اند.[5].

جلوگیری از رسیدن داروهای سرطان

نظام بهداشت ایران پیش از بروز ناگهانی بیماری واگیر جهانی کوید 19 نیر به واسطه تحریم ها به شدت خسارت دیده بود. بر اساس تحقیقات سازمان دیده بان حقوق بشر تحریم های مزبور موجب نادرگشتن داروهای مهم گشته اند زیرا دیگر نمیتوان آنها را وارد و نیز بخاطر جلوگیری از ورود مواد اولیه در داخل تولید نمود. به همین جهت نیز در پائیز گذشته برای بیماری  های صرع و سرطان داروهای مناسب در دسترس نبود. به گفته سازمان دیده بان حقوق بشر این وضع بدتر نیز خواهد گشت؛ سلامت قریب به یک میلیون ایرانی در معرض خطر است. [6] به ارزیابی این سازمان کارکنان دولت آمریکا بارها نشان داده اند رنج و مرارتی که به مردم ایران وارد می گردد به عمد بوده ، به خاطر آن است که آنها را به سوی قیام علیه دولت سوق دهند.

گسترش تحریم ها 

پس از بروز ناگهانی بیماری جهانگیر کوید 19 دولت ترامپ تحریم ها را علیه ایران تشدید نمود. هفته گذشته گروهی از شرکت ها به اتهام همکاری با صنعت نفت ایران مشمول تحریم گشتند: 5 شرکت امارات متحده عربی، سه شرکت جمهوری خلق چین، سه شرکت هنگ کنگی و یک شرکت آفریقای جنوبی. [7] البته واشنگتن مدعیست که کالاهای ضروری برای مردم مشمول تحریم ها نمی باشند. اما در واقع کالاهای پزشکی نیز به ندرت قابل صدور به ایران اند. زیرا از بیم تضییقات دولت آمریکا، هیچ سازمان مالی حاضر نیست پرداخت مبالغ مربوطه را انجام دهد. واشنگتن در تأیید ضمنی این امر، در پایان ماه ژانویه اعلام نمود که بطور مشترک با سویس یک کانال مالی ایجاد نموده اند که از آن طریق کالاهای ضروری برای مردم به لحاظ پرداختی قابل صدور هستند.[8] البته حتا به کمک این کانال نیز داروهای ضروری به ندرت به کشور وارد می گردند. علاوه بر آن گروه های فشارِ نزدیک به دولت ترامپ، علیه شرکت هایی که به ایران کالاهای ضروری را صادر می کنند بطور سازمان یافته تبلیغ می نمایند. از آنجائیکه در معامله با ایران در حال حاضر سود ناچیزی قابل کسب است، اینکار موجب می گردد که شرکت های صادر کننده منصرف گردند.[9]

ژست انساندوستانه

دولت آلمان بطور رسمی تحریم های مزبور را رد می کند. اما حتا بیماری جهانگیر کوید 19 سبب آن نمی گردد که درعمل اقدامات جدی بر خلاف تحریم ها را اتخاذ نماید. در 2 مارس برلین، پاریس و لندن مشترکا محموله ای از لوازم تست این بیماری، البسه حفاظتی، دستکش  و امثال آن را بصورت «بسته ی فوری توسط هواپیما» روانه ایران نموده و در یک اطلاعیه مطبوعاتی با افتخار تمام در این باره اطلاع رسانی نمودند.[10] همزمان با آن اعلام گشت که دولت های سه گانه اروپایی (آلمان، فرانسه، انگلستان) «به زودی بیش از 5 میلیون یورو برای مبارزه با کوید 19 در اختیار ایران قرار می دهند» – که البته بخاطر تحریم های مزبور از طریق سازمان بهداشت جهانی انجام می گیرد. این کار با توجه به اوضاع اسف بار در ایران مانند قطره آبی است بر سنگ داغ. اما اقداماتی که در مقیاس وسیع می توانند در مبارزه با این بیماری جهانگیر به ایران یاری رسانند، صورت نمی گیرد. برای نمونه یک شرکت مستقر در برلین که مواد لازم برای تست کوید 19 را تولید می نماید (دانه ای 2,50 یورو) نمی تواند به ایران صادر نماید، زیرا برای اینکار گواهی نامه ای از جانب دولت آلمان ضروری است. استدلال رسمی برای این مانع : «ظاهرا مشکل تر» از آن است «که فکر می کرده اند» [11]

دوری از غرب

در حالیکه برلین مانند معمول ژست انساندوستانه ای گرفته و در عمل کاری نمی کند، چین دست به کارشد. در پایان ماه فوریه هیئتی از صلیب سرخ چین برای معاونت در مبارزه با کوید 19 وارد تهران گشت. هیئت مزبور از جمله 50 هزار واحد تست و حدود یک دوجین دستگاه تنفس مصنوعی را با خود آورده بود. [12] چند روز پیش تر جمهوری خلق چین یک میلیون ماسک تنفسی به ایران هدیه کرده بود. [13] به گزارش مقامات رسمی ایران، در این فاصله مواد اولیه برای تولید داروهای بیماری کوید 19 از چین رسیده است. [14] به نوشته نیویورک تایمز این موجب خواهد گشت که ایران بیشتر به چین نزدیک گشته و مناسبات قدرت در خاورمیانه تغییر یابند. –»دوری از غرب«[15]


پاورقی ها

     *برای این ادعا مستندی در گزارش ذکر نشده است. (مترجم)

[1], [2] Colum Lynch: U.N. Calls for Rolling Back Sanctions to Battle Pandemic. foreignpolicy.com 24.03.2020.

[3] Golnaz Esfandiari: Calls Grow For U.S. To Lift Iran Sanctions Due To Coronavirus Crisis. rferl.org 24.03.2020.

[4] Patrick Wintour: UK presses US to ease Iran sanctions to help fight coronavirus. theguardian.com 18.05.2020.

[5] Golnaz Esfandiari: Calls Grow For U.S. To Lift Iran Sanctions Due To Coronavirus Crisis. rferl.org 24.03.2020.

[6] Human Rights Watch: «Maximum Pressure». US Economic Sanctions Harm Iranians› Right to Health. New York, October 2019.

[7] Arshad Mohammed, Daphne Psaledakis, Parisa Hafezi: U.S. to Iran: Coronavirus won’t save you from sanctions. reuters.com 20.03.2020.

[8] Deb Riechmann: US hits Iran with new sanctions, keeps some waivers in place. apnews.com 30.01.2020.

[9] Eli Clifton: Amid Coronavirus Outbreak, Trump-Aligned Pressure Group Pushes to Stop Medicine Sales to Iran. theintercept.com 05.03.2020.

[10] Hilfe für den Kampf gegen COVID-19 in Iran. auswaertiges-amt.de 02.03.2020.

[11] Kevin P. Hoffmann: Berliner Firma produziert Coronavirus-Tests für die ganze Welt. tagesspiegel.de 06.03.2020. Frank Hofmann: Corona-Tests: Maschinen auf Hochtouren. dw.com 20.03.2020.

[12] Sune Engel Rasmussen, Aresu Eqbali: China Sends Team to Aid Iranian Response to Surging Coronaviru. wsj.com 29.02.2020.

[13] China’s envoy contributes 250,000 masks to Iran over COVID-19 outbreak. xinhuanet.com 25.02.2020.

[14] Health Official Says Iran Has Imported Chinese Coronavirus Medication. en.radiofarda.com 21.03.2020.

[15] Narges Bajoghli, Mahsa Rouhi: How Trump Sanctions on Iran Will Worsen the Pandemic. nytimes.com 24.03.2020.                               


لینک کوتاه مقاله: https://wp.me/p1gf1m-R1y