سرتیتر

اسرائیل ارزشی برای شهروندان عرب قایل نیست

felestin


صهیونیست‌ها (البته هرچند نه به سادگی) ولی نهایتاً توانستند هر نوع درنگ و اندیشه‌ در این مورد را که اسرائیل یک رژیم آپارتاید است و یا می‌تواند به یک رژیم آپارتاید تبدیل شود، گرایش شدیداً ضدسامی معرفی کنند. با این‌حال اسناد و مدارک مبین این امر است: ۲۱ درصد شهروندان اسرائیل چون عرب هستند به طور سیستماتیک و کامل از هرنوع تأثیرگذاری سیاسی محروم می‌شوند.


منبع: دنیای جوان
نويسنده: کنوت ملنتین
تارنگاشت عدالت


صهیونیست‌ها (البته هرچند نه به سادگی) ولی نهایتاً توانستند هر نوع درنگ و اندیشه‌ در این مورد را که اسرائیل یک رژیم آپارتاید است و یا می‌تواند به یک رژیم آپارتاید تبدیل شود، گرایش شدیداً ضدسامی معرفی کنند. با این‌حال اسناد و مدارک مبین این امر است

۲۱ درصد شهروندان اسرائیل چون عرب هستند به طور سیستماتیک و کامل از هرنوع تأثیرگذاری سیاسی محروم می‌شوند. البته زنان عرب می‌توانند در اونیفورم پلیس برای رسانه‌های اسرائیلی ژست بگیرند و آرزو کنند که روزی اولین ريیس پلیس محجبه کشور شوند ولی یک وزیر مرد و یا زن عرب از بدو تأسیس این کشور صهیونیستی در سال ۱۹۴۸ تابه حال در اسرائیل وجود نداشته است.

لیست مشترک که تقریباً تماماً از اعراب تشکیل می‌شود و سومین فراکسیون قوی در کنست است، مبین این معضل است که این فراکسیون در کلیه محاسبات در مورد تشکیل دولت کوچک‌ترین نقشی ایفاء نمی‌کند. برای نخست‌وزیر «دايم‌العمر» بنیامین نتانیاهو که در هر حال بدیهی است ولی رهبر اپوزیسیون «بنی گانتس» از حزب «سفیدآبی‌ها» نيز که خود را از نظر سیاسی مرکز معرفی می‌کند، قسم خورده که در کابینه‌ای که تشکیل خواهد داد لیست مشترک به هیچ‌وجه اجازه شرکت نخواهد داشت و علاوه برآن، حتا قول داده که هرگز ريیس دولتی که محتاج تأيید و یا حتا رأی ممتنع این لیست باشد، نخواهد بود. ولی این بدان معنی است که به احتمال قوی «گانتس» هرگز ريیس دولت اسرائیل نخواهد شد و ظاهراً هم او نمی‌خواهد ريیس دولت اسرائیل بشود.

لیست مشترک که از به هم پیوستن چهار حزب و یا ارتباط حزبی تشکیل شده است در انتخابات پارلمان روز ۲ مارس بنابر آمار نهایی موقت ۵۷۷۳۵۵ رأی به خود اختصاص داده است که معادل ۱۲٫۶۱ درصد کل آراء می‌باشد و احتمالاً ۱۵ کرسی از ۱۲۰ کرسی پارلمانی را به خود اختصاص خواهد داد. این نتیجه انتخاباتی از سال ۲۰۱۵ که لیست تشکیل شد، تاکنون بهترین نتیجه انتخاباتی است.

علت تشکیل این پیمان (لیست) این بود که 

دولت صهیونیستی حداقل آرای لازم برای ورود به کنست را از ۲ درصد به ۳٫۲۵ درصد ارتقاء داد که برای اغلب و یا شاید همه احزاب عرب به معنی محروم شدن از ورود به کنست بو. همین‌طور مانند دیگر احزاب اسرائیلی آن‌ها نیز مجبور به تشکیل لیست انتخاباتی مشترک شدند. از این طریق نوعی همکاری آغاز شد که در جهان عرب فوق‌العاده نادر است: زیر سقف لیست مشترک، سوسیالیست‌ها، ناسیونالیست‌ها، اصول‌گرایان اسلامی، فمینیست‌ها و لیبرال‌ها کوشش می‌کنند با یکدیگر همکاری کنند.

felestin-checkpoint-837909_1280

البته این کار ساده‌ای نیست. یک یا دو بار لیست دچار انشعاب شده و یا به طور کوتاه‌مدت منحل گشته بود ولی مجدداً زیر فشار واقعیات باز تشکیل شد. اختلاف‌نظرهای شدید عمدتاً به خاطر مسایل عام در مورد همکاری با دولت صهیونیستی و به ویژه حمایت تاکتیکی از احزاب صهیونیستی است، که در رقابت با حزب لیکود قرار دارند.

احتمالاً مهم‌ترین نقش به عهده «أیمن عودة» ريیس حزب سوسیالیست هداش است که گه‌گاه نیز کمونیستی معرفی می‌شود و در عین‌حال رهبر لیست مشترک نیز هست. او در سال ۱۹۷۵ در حیفا به دنیا آمد و در آنجا بزرگ شد و نمايانگر يک سیاست «معتدل» و عمل‌گرایانه است. جالب‌ترین لحظه در زندگی سیاسی او در مبارزات انتخاباتی مارس ۲۰۱۵ بود، هنگامی‌که در یک مناظره تلویزیونی آویگدور لیبرمان ريیس حزب صهیونیستی افراطی «اسرائیل خانه ما» با اين جمله که: «عودة در اسرائیل يک عنصر نامطلوب است»، به وی حمله کرد. او پاسخ داد: «این سرزمین، میهن اوست. لیبرمان اما، در سال ۱۹۷۸ از اتحاد جماهیر شوروی به اسرائیل مهاجرت کردهو از این طریق او معضل کشور صهیونیستی را حداقل از دیدگاه  اعراب و فلسیطنیان بیان کرد.


https://wp.me/p1gf1m-QET