تیتر۱, سرتیتر

کشورهای دیگر چگونه با پی‌آمدهای اقتصادی ویروس کرونا برخورد می‌کنند

virus_corona_90jpg


دولت چین یک بسته جامع تجدید حیات اقتصادی را اعلام کرده است. با استفاده از ۳۹۴ میلیارد دلار اوراق ویژه دولت محلی، تمرکز بر افزایش سرمایه‌گذاری در زیرساخت‌ها قرار دارد. سیاست مالی نقش هدایت‌کننده اصلی را دارد. اسپانیا همه بیمارستان‌های خصوصی را ملی کرده است. دولت هلند ۹۰ درصد حقوق از دست رفته ناشی از کاهش ساعات کار را پرداخت خواهد کرد. دولت سوئد یارانه بالایی به دستمزد کارگران خواهد پرداخت. کارکنان ۹۰ درصد دستمزد خود را دریافت خواهند کرد و ساعات کم‌تری کار خواهند کرد…


منبع: دمکراسی مردم
تارنگاشت عدالت


کشورهای دیگر چگونه با پی‌آمدهای اقتصادی ویروس کرونا برخورد می‌کنند

بریتانیا
بریتانیا طیفی از اقدامات مالی، از جمله ۳۳۰ میلیارد پوند وام و ۲۰ میلیارد پوند کمک‌های دیگر، تخفیف نرخ بهره برای واحدهای اقتصادی، و کمک بلاعوض برای مغازه‌ها و میخانه‌ها را تصویب کرد. پرداخت ۹۴٫۲۵ پوند در هفته از روز نخست مرخصی بیماری به جای روز چهارم آغاز خواهد شد.

اگر شرکت‌ها به جای اخراج کارگران آن‌ها را نگه دارند دولت بریتانیا ۸۰ درصد حقوق آن‌ها را خواهد پرداخت. این پرداخت جالب توجه ، ۲۵۰۰ پوند یعنی کمی بیش‌تر از میانگین درآمد‌ها خواهد بود. این از اول مارس برای سه ماه خواهد بود. میلیون‌ها کارگر از این راه از دولت کمک دربافت خواهند کرد.

چین
دولت چین یک بسته جامع تجدید حیات اقتصادی را اعلام کرده است. با استفاده از ۳۹۴ میلیارد دلار اوراق ویژه دولت محلی، تمرکز بر افزایش سرمایه‌گذاری در زیرساخت‌ها قرار دارد. سیاست مالی نقش هدایت‌کننده اصلی را دارد. خبرگزاری رویترز گزارش داد که هدف چین شتاب بخشیدن به ساختمان پروژه‌های زیرساختی کلیدی و هم‌چنین آغاز برخی پروژه‌های جدید برای بهداشت همگانی تأمین اقلام و کالاهای اضطراری، شبکه‌ها و مراکز اطلاعاتی جی¬۵ در سال ۲۰۲۰ خواهد بود. نتیجتاً، نسبت کسری بودجه ملی چین از ۲٫۸ درصد سال گذشته به ۳٫۵ درصد در سال ۲۰۲۰ افزایش خواهد یافت. به علاوه، اقدامات پولی مهمی مانند اعتبار/معافیت مالیاتی برای بنگاه‌ها، به ویژه بنگاه‌های کوچک و کاهش میزان ذخیره بانک‌ها و کاهش نرخ بهره اعلام شد.

فرانسه
برونو لومر وزیر دارایی فرانسه روز سه‌شنبه جزيیات بسته ۴۵ میلیارد یورویی تخفیف مالیاتی و کمک مستقیم دولت و ۳۰۰ میلیارد یورو وام برای کشور را اعلام کرد. دولت آماده است شرکت‌های بزرگ را ملی کند.

ایالات متحده
یک بسته ۲ تریلیون دلاری (شامل پرداخت مستقیم به آمریکایی‌های زیر سطح مشخص درآمد، ۲۰۰ میلیار دلار وام به شرکت‌های هواپیمایی و صنابع تحت فشار و ۳۰۰ میلیارد دلار وام قابل بخشش برای بنگاه‌های کوچک) به تصویب رسید و امضاء شد.

هلند
دولت هلند ۹۰ درصد حقوق از دست رفته ناشی از کاهش ساعات کار را پرداخت خواهد کرد.

دانمارک
دولت برای جلوگیری از اخراج نیروی کار واحدهای مشکل‌دار، ۷۵ درصد دستمزدها را (تا حداکثر ۲۳‌ هزار کرون یا حدود ۲۸۴۰ یورو در ماه) به این شرط که بنگاه قول بدهد کارگران را اخراج نخواهد کرد، خواهد پرداخت.

نروژ
تحت فشار اتحادیه‌های کارگری و احزاب چپ، دولت مجبور شد اعلام کند که کارگران بیکار شده برای ۲۰ روز دستمزد کامل دریافت خواهند کرد. کارفرما فقط بابت دو روز اول خواهد پرداخت، و باقی آن را دولت می‌پردازد. پس از این ۲۰ روز، کارگران ۸۰ درصد دستمزد خود را، تا ۲۶ هزار یورو در سال  و ۶۴٫۲ درصد اضافه بر ۲۶ هزار یورو ‌را دریافت خواهند کرد.

اسپانیا
پدرو سانچز، نخست‌وزیر، به مثابه بخشی از چیزی که او «بزرگ‌ترین بسیج منابع در تاریخ دمکراسی کشور» توصیف نمود ۱۰۰ میلیارد یورو وام و تضمین را برای بنگاه‌های نیازمند نقدینگی اعلام کرد. اسپانیا همه بیمارستان‌های خصوصی را ملی کرده است. دولت اسپانیا به کارگرانی که موقتاً بیکار شده اند، یارانه خواهد پرداخت و دسترسی آن‌ها به نظام تأمین اجتماعی تضمین خواهد کرد.

کانادا
دولت تا ۲۷ میلیارد دلار کمک مستقیم به کارگران و واحدهای اقتصادی کانادا، و ۵۵ میلیارد دلار برای تأمین نقدینگی بنگاه‌ها و خانوارهای کانادایی از طريق معافیت‌های مالیاتی برای «دادن یارانه به اقتصاد» می‌پردازد. جاستین ترودو گفت ۸۲ میلیارد دلار کمک روی‌هم ۳ درصد تولید خالص داخلی کانادا است.

آلمان
دولت آلمان طرح «یارانه کار کوتاه‌مدت» (Kurzarbeitergeld) را که به کارکنان بیکار شده در جریان بحران‌های اقتصادی یارانه دولتی می‌پردازد، گسترش می‌دهد. صدراعظم آنگلا مرکل این را بزرگ‌ترین بحرانی توصیف نمود که کشور پس از جنگ جهانی دوم با آن رو‌به‌رو شده است.

ایتالیا
دولت ایتالیا بیش از ۵۰۰ یورو به هر فرد دارای شغل آزاد پرداخت خواهد کرد. دولت به دستمزد برخی کارکنان که موقتاً بیکار شده اند، یارانه خواهد پرداخت.

ژاپن
دولت ژاپن یک بسته اقتصادی را برای دادن یارانه و وام به بنگاه‌های کوچک و متوسط اعلام کرد. دولت ژاپن در نظر دارد به هر شهروند ۱۲ هزار ین (۹۴ پوند) بپزدازد.

سوئد
دولت سوئد یارانه بالایی به دستمزد کارگران خواهد پرداخت. کارکنان ۹۰ درصد دستمزد خود را دریافت خواهند کرد و ساعات کم‌تری کار خواهند کرد.

استرالیا
دولت استرالیا در ۳۱ مارس ۷۵۰ دلار (۳۷۳ پوند) به همه شهروندان کم‌‌درآمد خواهد پرداخت. بنگاه‌های کوچک و متوسط می‌توانند برای پرداخت دستمزد کارگران خود تا ۲۵ هزار دلار (۱۲۳۴۱ پوند) از دولت کمک دریافت نمایند.


https://wp.me/p1gf1m-QXa