مقایسه روش مبارزه با کرونا در ایران و ونزوئلا

kuba_venezuelacol


هر دو کشور ایران و ونزوئلا در محاصره شدیدترین تحریم‌ها غیر انسانی آمریکا و متحدانش می‌باشد و هر دو کشور به دلیل این تحریم ها دارای وضعیت ناگوار اقتصادی و کمبودهای جدی در زمینه پزشکی و مبارزه با بیماری‌های همه‌گیر مانند بیماری ویروسی کرونا هستند.

در حالی که حکومت نولیبرال ایران و دولت اشرافی حسن روحانی در مقابله با گسترش ویروس کرونا کوتاهی های جدی انجام داده و وضعیت بسیار خطرناک و ناگواری برای مردم ایران به وجود آورده اند و عملاً با تصمیمات غلط خود زمینه گسترش ویروس و فشار بیشتر تحریم‌ها بر مردم ایران را فراهم کرده‌اند دولت مردمی ونزوئلا تمامی تلاش خود را برای جذب توده‌های زحمتکش و ترغیب آنها برای همکاری و همبستگی توده ای برای مقابله با این ویروس بکار گرفته است در عین حال برای دولت ونزوئلا شناسایی هر چه سریع تر مبتلایان به این بیماری ویروسی خطرناک و کمک رسانی فوری به آنها از اهمیت بالایی برخوردار است و از سوی دیگر تاکید ونزوئلا بر عدم پنهان سازی شیوع بیماری و ارائه آمار و ارقام واقعی از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است، در اینجا نمونه هایی کوچکی از بکار گیری روش ها که در ونزوئلا و آمریکای لاتین را به تصویر می کشیم.


ماریا مولر

راشا تودی

ترجمه آزاد فاطمه سیدی


پل هوائی کمک رسانی به ونزوئلا که تحت شدیدترین تحریم‌های آمریکا و متحدانش قرار دارد آغاز شد.

در حالیکه امپریالیسم آمریکا تمامی راه‌های دریائی و هوائی ونزوئلا را مسدود کرده، دولت ونزوئلا در تلاش جدی برای مقابله با شیوع این ویروس می‌باشد.

رئیس جمهور مادورو و دولت مردمی ونزوئلا با بستن فوری مرزها و ارسال داوطلبان به سوی شهروندان برخلاف دیگر کشورها تست کرونا را خانه به خانه انجام می‌دهند.

به دلیل تحریم های شدید و طولانی آمریکا و متحدانش ونزوئلا با کمبود جدی داروهای ضروری و ابزار و ادوات پزشکی و بیمارستانی روبرو است، جمهوری خلق چین، کوبا و روسیه تصمیم گرفتند در برابر رفتار غیر انسانی رژیم آمریکا مقاومت نشان داده و برای شکستن محاصره انسانی و اقتصادی امپریالیسم آمریکا به ایجاد یک پل هوائی برای انتقال وسایل ضروری برای مقابله با گسترش ویروس کرونا دست بزنند.

تحویل کمک از چین
دلسی رودریگز معاون رئیس جمهور ونزوئلا در۱۹ مارس در فرودگاه کاراکاس گفت: “ما از جمهوری خلق چین ، رئیس جمهور آن شی جینپینگ ، دولت او و مردم چین از ته دل بخاطر این پشتیبانی سخاوتمندانه و همبستگی تشکر می کنیم.” او در کنار سفیر چین لی بائورونگ ، از ورود یک هواپیمای باری چینی با مقادیر زیادی دارو و تجهیزات پزشکی استقبال کرد.

امروز اولین محموله دارویی ، لباس ایمنی ، عینک ، ۴۰۰۰ کیت تشخیصی ، دستکش بالینی و دستگاه تصفیه هوا برای بیمارستان ها به ونزوئلا رسیده است. “

رئیس جمهور مادورو همچنین از ورود متخصصان با تجربه چینی در زمینه بیماریهای اپیدمی تشکر کرد. علاوه بر این ، قرار است یک پرواز هوایی دائمی بین دو کشور از این هفته برقرار شود تا بتواند تجهیزات لازم را از این طریق تأمین کند.

maduro xiping putin

توزیع کمک های بشردوستانه روسیه آغاز میشود.

روسیه همچنین انتقال “کمک بشر دوستانه قابل توجهی” را برای هفته آینده اعلام کرده است ، این کمک ها عبارتند از داروها ، کیت آزمایشهای تشخیص زود هنگام ، لباسهای محافظتی ، ماسکهای صورت ، دستکشها و موارد دیگر.

ارسال اکیپ‌های بزرگی از پزشکان کوبایی به ونزوئلا

در ۲۱ مارس ، ۱۳۰ پزشک کوبایی در فرودگاه کاراکاس به زمین نشستند. آنها کارشناسانی هستند که سالها تجربه در مبارزه با همه گیری ها در سراسر جهان و به ویژه در آفریقا (علیه ویروس ابولا) دارند. آنها داوطلب شده اند تا از مردم ونزوئلا حمایت کنند. بدون تردید ، آنها برای این امر خطیر سلامتی خود را به خطر می اندازند.

دارو کافی تهیه کرده‌ایم

دولت ونزوئلا به مردم این کشور اطمینان داد که داروی کوبائی اینفرنو آلفا ۲۴ که در مورد مبارزه بیماری کرونا در چین به کار گرفته شده است، به اندازه کافی از سوی چین به ونزوئلا ارسال شده.به کار بردن این دارو برای این بیماری این مزیت را دارد که بیماران و اطرافیان آنها را در مقابل ویروس کرونا و برای مقابله با آن مقاوم می‌کند.

ونزوئلا در حال حاضر در تلاش است مواد اولیه را برای تولید داروسازی در کارخانه های دارویی خود تأمین کند. اما حتی تحت شرایط همه گیر شدن شیوع ویروس عفونی کرونا ، ونزوئلا باید با تحریم های وحشیانه اعمال شده توسط ایالات متحده مبارزه کند.

محاصره کامل دریایی ونزوئلا مشکلی بزرگ برای کمک رسانی

تمام کشتی هایی که می خواهند کمک داروئی و غذائی را به ونزوئلا منتقل کنند ، مجبورند از جلوی ناوگان دریایی نظامی آمریکا به نوعی مانوور داده و آن را دور بزند. ایالات متحده آمریکا نه تنها کشورهایی را که می‌خواهند به ونزوئلا کمک کنند تهدید می‌کند بلکه شرکت‌های داروسازی ایران که به ونزوئلا از آنها دارویی می‌خرد را نیز مورد تهدید قرار داده و تحریم می‌کند. این سیاست در تضاد کامل با آنچه که بروکسل و واشنگتن در پروپاگاندای تبلیغاتی خود در سال ۲۰۱۹ با نام کریدور انسانی اعلام کردند می باشد – امروز ایالات متحده حتی کشورها و شرکت ها را تهدید به حمله میکند. امروزه آنها برای جلوگیری از ورود کمک‌ها و مراقبت های پزشکی همه تلاش خود را انجام می دهند.
بنابراین برای ونزوئلا تنها یک راه باقی می‌ماند، همبستگی با چین ، روسیه و کوبا تنها راهرو یا تنها «کریدور بشردوستانه”!

نقشه تمرکز شیوع عفونت
دلسی رودریگز به رسانه‌ها اعلام کرد، بالاتر از هر چیزی این نکته اهمیت دارد که “نقشه کانون های عفونت” که دولت در روزهای آینده با آنکار زیادی خواهد داشت،به راه افتاده است. هدف این است که از نظر جغرافیایی، مناطقی که افراد بیمار در آن قرار دارند را بر روی نقشه ای در شبکه جهانی وب قرار داده و آنها را روزانه به روز کنیم. با استفاده از این ابزار ، مسئولا بهداشت و سلامت می توانند اقدامات را با روشی هدفمند تر انجام دهند. علاوه بر شفاف سازی و درمان زودهنگام افراد بیمار ، با بستگان و افرادی که در خطر قرار دارند، تماس گرفته شده و باین روش میتوان مراقبت و کنترل پیشگیرانه ای را بکار بست. با این حال ، خانواده های آسیب دیده بهتر و زودتر شناسایی می شوند و امکانات خرید مواد غذائی و حمل و نقل برای آنها به مراکز درمانی فراهم می شود و می توان هدفمندتر و سریعتر به آنان کمک کرد، سرعت در نشان دادن عکس العمل از اهمیت ویژه‌ای در کنترل بیماری واگیردار برخوردار است و مانع گسترش این بیماری می شود.
نقشه مذکور با استفاده از پرسشنامه‌ها در مورد علائم بیماری احتمالی ایجاد شده است که در اینترنت موجود است. گفته می شود بیش از نه میلیون نفر در این کمپین شرکت کرده اند. در صورت وجود سوء ظن بیماری ویروسی ، پزشکان و پرستاران مستقیماً به خانه افراد مبتلا می آیند. این همچنین مانع از ورود غیرضروری بیماران به خیابانها به یک مرکز پزشکی یا بیمارستان می شود که می تواند منجر به گسترش عفونت های جدید شود.

سازمان اجتماعی در محلات
اکیب‌های بهداشتی به بیماران مراجعه می کنند تا اطمینان حاصل می کنند که مواد غذایی و سایر محصولات روزمره در اختیار آنان قرار دارد و یا به آنان اطمینان دهند که آن را با خیال راحت دریافت خواهند کرد.
اینجاست که سازمان اجتماعی محلات ونزوئلا توانائی خود را نشان می دهد. داوطلبان محلی ، که تاکنون عمدتا مسئولیت توزیع روزانه بسته های کمک های پایه‌ای و مواد غذایی به خانواده های نیازمند را بر عهده داشتند ، اکنون می توانند در این کار فشرده ضد ویروس هم کمک کنند.
تمام این اعمال به این خاطر صورت می‌گیرد که ونزوئلا از ۱۶ مارس کاملاً قرنطینه شده است. فقط خدمات ضروری در این کشور ارائه می شود ، محافظت از دهان برای جلوگیری از انتشار ویروس از طریق ماسک الزامی است.

براساس اطلاعات رسمی ، ۱۸ مورد از بیماران آلوده ثبت شده است. اولین مبتلایان به این ویروس از اروپا و کلمبیا وارد وارد ونزوئلا شدند.

حفاظت از مشاغل و توزیع مواد لازم

دولت تدابیر لازم برای حفظ وضعیت شغلی کارگران و کارکنان شرکت ها را اعلام کرد.
هیچ یک از کارگران و کارکنان ونزوئلا ایران نمی‌توانند توسط صاحب‌کاران خود تا پایان سال ۲۰۲۰ از شغل خود اخراج و یا برکنار کرد.

تمامی شرکتهای کوچک و متوسط در ونزوئلا که به بانک‌ها و یا دولت بدهی دارند مستقیم می‌توانند با دولت تماس گرفته و در مورد عقب انداختن پرداخت بدهی‌ها به توافق برسند.

تمامی مغازه ها و منازل شخصی از پرداخت اجاره خانه به مدت ۶ ماه آزاد می شوند.

سرمایه گذاری برای تولید مواد غذایی از اولویت‌های دولت بوده و مورد حمایت مالی و مادی دولت قرار می‌گیرد.

۷ میلیون بسته غذایی روزانه که سال‌هاست در ونزوئلا در اختیار خانواده‌های نیازمند قرار می‌گیرد از اولویت اصلی برخوردار می باشد.

دولت متعهد می‌شود حق بیمه ویژه برای هر کسی که در بخش‌های رسمی دولتی و غیر دولتی کار می‌کند را به عهده بگیرند.

تلاش دولت بر این است با این تصمیمات از ورشکستگی و نابودی شرکت‌های کوچک در ونزوئلا جلوگیری کرده تا آنها بتوانند به کار خود برای گسترش تولید ادامه دهند.

چین به آمریکای لاتین کمک می کند

چین تنها به ونزوئلا کمک نمی کند. غول کمونیست آسیا اکنون از ۸۲ کشور جهان پشتیبانی می کند. این کشور حتی در طول بحران ویروس که خود با شدید ترین وجه با آن درگیر بود ، داروها ، مواد محافظتی و پزشکان را به سراسر کشورهای جهان ارسال کرد. کره جنوبی ، ایتالیا ، اسپانیا ، یونان ، ایران ، سریلانکا ، عراق و ژاپن بطور ویژه از چین کمک های بشردوستانه دریافت کردند. اما بسیاری از کشورها در آمریکای لاتین نیز از مزایای پزشکی این کشور استفاده میکنند و بسیار از این کمک ها شادند. در حال حاضر کشورهای دیگر نیز در حال انعقاد قراردادهای مختلف محصولات پزشکی با چین هستند.
آرژانتین دومین هواپیمای کمک های این هفته را دریافت می کند که هر کدام ۵۰۰۰۰ واحد کیت آزمایش تشخیصی کرونا و ده دستگاه تنفس مصنوعی به ارمغان آوردند.

در کنار کمک‌های دولتی سرمایه‌داران چینی نیز بنیادهای خصوصی برای کمک به کشورهای فقیر تشکیل داده‌اند بنیاد خصوصی چند میلیاردر چینی و بنیانگذار علی بابا ، جک کارا ، هدایای خاص خود را با دولت تحویل می دهد.

در مورد آرژانتین ، بنیاد جک ما ۵۰۰۰۰ مجموعه کیت آزمایش کرونا را تحویل داد. در کل ، این بنیاد می خواهد دو میلیون ماسک ، ۴۰۰ هزار کیت آزمایش تشخیصی و ۱۰۴ دستگاه تنفس مصنوعی را به ۲۴ کشور آمریکای لاتین اهدا کند.
برزیل قصد دارد ده میلیون نسخه از تست سریع ۱۵ دقیقه ای را برای ویروس های کرونا از شرکت چینی گوانگژو Wondfo Biotech خریداری کند. در این کشور ۱۵۰۰ نفر آلوده و ۲۵ نفر فوت شده است.
اکوادور ۷۰ هزار ماسک صورت ، ۵۱۵۰ لباس محافظ و ۱۴۰ دماسنج مادون قرمز از دولت چین هدیه دریافت کرد.

اکوادور اولین کشوری در آمریکای لاتین است که دستگاه آزمایش ویژه یک دقیقه ای را برای ویروس های کرونا دریافت می کند. او به چیپ هوش مصنوعی از شرکت هواوی مجهز است.
اروگوئه و چین در ۲۱ مارس توافق کردند که ۱۵۰۰۰۰ ماسک محافظ و ۲۰۰۰۰ کیت تست تشخیصی اعطا کنند. سفارشات اروگوئه به زودی تحویل این کشور داده خواهد شد.
پرو می خواهد بیمارستان ۱۰۰۰ تختخوابی انعطاف پذیر چین را که فقط در ده روز پس از وقوع بحران ساخته شده ، خریداری کند. می توان آن را به سرعت مونتاژ و از هم جدا کرد و به مناطق دیگر کشور منتقل کرد.
نیکاراگوئه قصد دارد داروی کوبایی Interferon Alfa 2B Humano Recombinante را در کشور خود تولید کند زیرا در نبرد با ویروس کرونا در چین موفق بود.
السالوادور دستور داد ۶۰۰۰ واحد از داروی كوبایی Interferon Alfa 2B از دولت كوبا وارد کشورش شود

در شیلی نولیبرال که هم اکنون ۹۲۲ مورد کرونا ثبت شده است ، از جمله دو مرگ و میر ، بیماران برای تست کردن یک عفونت باید ۳۰ دلار برای آزمایش بپردازند. فقرا در شیلی نمی توانند این مبلغ را بپردازند. سیستم مراقبت های بهداشتی تا حد زیادی خصوصی است. دولت شیلی تاکنون علاقه ای به کمک های بشردوستانه از چین ، روسیه یا کوبا نشان نداده است.
آژانس مطبوعاتی TALAM در ۲۳ مارس اعلام کرد که یک برنامه تعاملی برای تلفن های اندرویدی در آرژانتین در دسترس است ، که با الگویی مشابه با ونزوئلا کار می کند.

به کار بردن پرسشنامه الکترونیکی مانند ونزوئلا برای تأیید یا رد سوء ظن ابتلا به بیماری ویروسی کرونا از طریق مجازی، سرعت مقابله با این ویروس بالا میبرد.


https://wp.me/p1gf1m-QXK