رسانه ها

سرنوشت آنها که مبارزه چین علیه ویروس کرونا به تمسخر میگرفتند!

یک کارشناس جهانی سلامت به شبکه تلویزیونی سی ان ان گفت اگر روند کنونی در آمریکا ادامه یابد ظرف ده روز آینده چندین ووهان جدید در آمریکا بوجود خواهد آمد، یک میلیون نفر به ویروس کرونا مبتلا و ۱۰ هزار نفر قربانی خواهند شد.

مشروح گفتگوی مجری سی ان ان با پیتر دروبک، کارشناس جهانی سلامت در دانشگاه آکسفورد به این شرح است:
ابتدا مجری پرسید: اگر روند کنونی ادامه یابد، اوضاع برخی از شهر‌های آمریکا به لحاظ شیوع ویروس کرونا ممکن است بدتر از شهر ووهان چین شود. ما از زبان یک پزشک که پیشتر با او مصاحبه کردیم شنیدیم که بحران کرونا معادل یک طوفان درجه ۵ است. شما اوضاع کنونی آمریکا را چگونه می‌بینید؟
دروبک گفت: من فکر می‌کنم این ارزیابی دقیق نیست. در حال حاضر، شهر نیویورک واقعاً به یک ووهان جدید تبدیل شده است. واقعیت این است که ظرف یکی دو هفته دیگر، ما شاهد چندین ووهان درآمریکا خواهیم بود. شیوع این بیماری همه گیر، تقریبا هر دو و نیم تا سه روز، دو برابر می‌شود. اگر با این روند به پیش برویم ظرف ده روز آینده در آمریکا یک میلیون نفر به این ویروس مبتلا خواهند شد و ده هزار نفر هم جان خود را از دست خواهند داد.
مجری گفت: حیرت آور است! این ویروس در کجا با بیشترین سرعت انتشار می‌یابد و چرا؟
پیتر دروبک افزود: در حال حاضر، اروپا و آمریکا شاهد تندترین شیب در منحنی شیوع هستند و ظرف هر دو و نیم تا سه روز آمار آن‌ها دو برابر می‌شود. من همچنین نگران برزیل هستم که در مراحل اولیه شیوع این بیماری قرار دارد و تنها ۳ هزار مبتلا و ۱۰۰ فوتی دارد. برزیل شاهد افزایش تصاعدی آمار مبتلایان خواهد بود. شرایط کنونی برزیل خیلی شبیه شرایط یک ماه قبل آمریکاست. رئیس جمهور این کشور تمایلی به انجام اقدامات زیاد ندارد، اما فرمانداران و شهرداران سخت در تلاشند بحث فاصله اجتماعی را جا بیندازند. برزیل می‌تواند به نخستین کانون شیوع کرونا در آمریکای لاتین تبدیل شود.
مجری پرسید: شهر نیویورک کانون شیوع کرونا درآمریکاست. این شهر در هموار کردن شیب منحنی شیوع موفقیت کمتری نسبت به شهر ووهان و منطقه لومباردی ایتالیا داشته است. دلیل این مسئله چیست؟
دروبک گفت: سطح قرنطینه در نواحی مختلف، متفاوت است. من فکر می‌کنم نیویورک سعی دارد محدودیت‌های جدی و سختی را به اجرا بگذارد، اما نه به اندازه شهر ووهان و سایر شهر‌های چین که به طور کامل خود را قرنطینه کردند و همین مسئله تأثیر زیادی بر نیویورک خواهد گذاشت. به علاوه باید به خاطر داشته باشیم تعداد مبتلایان و فوتی‌هایی که امروز شاهدش هستیم بیانگر میزان شیوع بیشتر در مقایسه با یک یا دو هفته قبل است. بنابراین، ما نمی‌توانیم تأثیر مداخله امروز را طی دو هفته آینده احساس کنیم. ما می‌توانیم امیدوار باشیم که برخی اقدامات کنونی باعث ملایم‌تر شدن شیب منحنی شیوع در هفته‌های آتی شود.
مجری پرسید: شما گفتید که شدت محدودیت‌ها در برخی از مناطق آمریکا به اندازه محدودیت‌هایی که در سایر مناطق دنیا اعمال می‌شود نیست. بهترین و بدترین سناریو برای آمریکا چیست؟
دروبک گفت: من فکر می‌کنم بدترین سناریو این است که اگر خیلی سریع اقدامات شدیدی صورت نگیرد، دویست میلیون نفر مبتلا و یک تا دو میلیون نفر فوت شوند. من فکر می‌کنم رویکرد میهن پرستانه رویکرد بسیار خطرناکی است. ما می‌دانیم که «انتقال اجتماع محور» در سراسر کشور وجود دارد و همه باید با نگرانی به شهر نیویورک نگاه کنند. در این مرحله، من فکر می‌کنم کار مدبرانه این است که اقداماتی در سطح ملی در زمینه رعایت فاصله اجتماعی یا حتی قرنطینه در سطح ملی انجام گیرد تا این ویروس مهار شود.
مجری پرسید: جالب است که شما در مورد قرنطینه در سطح ملی صحبت می‌کنید، زیرا رئیس جمهور خواستار بازگشت برخی نواحی کشور به شرایط عادی ظرف چند هفته شده است. این تفکر رئیس جمهور چقدر واقع بینانه است؟
پیتر دروبک گفت: اصلاً واقع بینانه نیست. با این روند، ظرف ده روز آینده تعداد مبتلایان به یک میلیون نفر و تعداد فوتی‌ها به ده هزار خواهد رسید و ما شاهد چندین کانون شیوع خواهیم بود و ظرفیت بیمارستان‌ها و سیستم بهداشتی پر خواهد شد. فکر می‌کنم در چنین شرایطی مسئولانه نیست که بگوییم اکنون وقت کاهش محدودیت هاست.

سخنان ضدونقیض مقامات کاخ سفید
شبکه تلویزیونی سی ان ان در گزارشی اعلام کرد کارشناسان حوزه سلامت و اقتصاد به خاطر پیام‌های ضد و نقیض مقامات کاخ سفید در مورد ویروس کرونا دچار سردرگمی شده اند.
ابتدا مجری گفت: بسیاری از رهبران سیاسی، رهبران حوزه سلامت و حوزه اقتصاد، در حالی که با ویروس کرونا در شهر‌های خود مبارزه می‌کنند، در تلاشند از پیام‌های متناقض کاخ سفید در مورد این بیماری رمزگشایی کنند.
در ادامه جیمی کاستر گزارشگر شبکه سی ان ان گزارش داد: در حالی که تعداد فوتی‌های ناشی از ویروس کرونا در آمریکا به سرعت رو به افزایش است، به نظر می‌رسد مقامات ارشد دولت آمریکا با هدف دونالد ترامپ مبنی بر شکستن قرنطینه برای تعطیلات عید پاک مخالفند و آب سردی روی دست او ریخته اند.
مایک پنس گفت: رئیس جمهور واقعاً یک هدف بلندپروازانه را اعلام کرد. رئیس جمهور گفت عاشق این است که قرنطینه در تعطیلات عید پاک لغو شود، اما هر زمان که وقتش برسد ما به شکلی مسئولانه شروع به باز کردن بخش‌هایی از کشور خواهیم کرد. اما اجازه دهید شفاف بگویم که برخی از مناطق کشور که به تداوم تلاش‌ها برای کاهش سرعت شیوع ویروس نیاز دارند همچنان تعطیل خواهد بود.
گزارشگر افزود: آنتونی فاوچی پزشک کارگروه ویژه مبارزه با ویروس کرونا به افزایش تعداد مبتلایان اشاره کرد و گفت اکنون وقت آن نیست که دست از پایبندی به اصل فاصله اجتماعی برداریم. فاوچی گفت: ما باید همچنان به کنترل شیوع ادامه دهیم.
گزارشگر گفت: رئیس جمهور همه جا از نیاز به تجهیزات پزشکی صحبت می‌کند. او در پیامی توئیتری نوشت: «شرکت جنرال موتورز فورا باید کارخانه لوردستون خود را که به شکل احمقانه‌ای رها کرده، باز کند و همین حالا کار ساخت دستگاه‌های تنفسی را از سر بگیرد. فورا! خیلی سریع به ساخت دستگاه‌های تنفسی ادامه بده!» رئیس جمهور بر اجرای «قانون تولید دفاع» نیز تأکید کرد. این قانون به رئیس جمهور اجازه می‌دهد شرکت‌ها را مجبور کند تجهیزات لازم برای مقابله با ویروس بسازند. اما رئیس جمهور در شبکه تلویزیونی فاکس نیوز تقاضای اندرو کومو فرماندار نیویورک برای ده‌ها هزار دستگاه تنفسی برای این ایالت را زیر سوال برد.
ترامپ گفت: «احساس من این است که بسیاری از این آمار و ارقامی که در برخی نواحی گفته می‌شود بیشتر از حد نیاز است. من فکر نمی‌کنم شما به چهل یا سی هزار دستگاه تنفسی نیاز داشته باشید. به بیمارستان‌های بزرگ بروید، آن‌ها گاهی اوقات فقط دو دستگاه تنفسی دارند. حال ناگهان می‌گویند آیا می‌توانیم سفارش سی هزار دستگاه تنفسی را بدهیم؟»
فرماندار نیویورک گفت احتمالاً اوضاع بخش اورژانس این ایالت بسیار بدتر خواهد شد. فرماندار نیویورک گفت: امیدوارم که به سی هزار دستگاه تنفس نیاز پیدا نکنیم! امیدوارم یک شبه یک تغییر طبیعی در شرایط آب و هوایی اتفاق بیفتد و این ویروس را در سطح دنیا از بین ببرد! این امید من است! احساس من است، آرزوی من است. اما آمار می‌گوید که ما به سی هزار دستگاه نیاز داریم.
گزارشگر افزود: رئیس جمهور حتی به فرماندار میشیگان نیز حمله کرد، فرمانداری که با یکی از کانون‌های شیوع کرونا مقابله می‌کند.
ترامپ گفت: «ما با یک فرماندار زن جوان مشکل بزرگی داریم. شما می‌دانید که در مورد چه کسی صحبت می‌کنم، فرماندار میشیگان.»
گزارشگر افزود: توماس مَسی، از جمهوریخواهان کنگره، قانونگذاران را مجبور کرد به واشنگنتن برگردند و به لایحه او رأی دهند و در نتیجه همه آن‌ها و خانواده هایشان در معرض ویروس قرار گیرند. رئیس جمهور، مَسی را یک «فرد خودنمای درجه سه» توصیف کرد که صرفاً به دنبال تبلیغات است. جان کری وزیر سابق امور خارجه نیز در پیامی توئیتری نوشت: «خبر فوری: آزمایش حماقت مَسی، یکی از اعضای کنگره، مثبت شده و او باید قرنطینه شود تا حماقتش انتشار پیدا نکند! سرانجام، چیزی پیدا شد که من و رئیس جمهور بتوانیم در مورد آن با یکدیگر به توافق برسیم!»