اخبار
نوشتن دیدگاه

وضعیت قرمز نظام بهداشتی و درمانی در غرب

خواب از چشمان مردم نیویورک ربوده شده است
بخش خبری رادیو کانادا در صفحه ئوئیتر خود اعلام کرد نیویورک در حال تبدیل شدن به کانون شیوع بیماری کووید-۱۹ در جهان است و خواب از چشمان هشت میلیون ساکن این شهر ربوده شده است.
این شبکه خبری گفتگو با لوئیگ لوری (Loig Loury) خبرنگار شبکه فرانس انتر را در خصوص اوضاع نیویورک پخش کرد.
لوئیگ لوری در گزارش خود گفت: » مردم نیویورک در قرنطینه خانگی به سر می‌برند. خیابان‌های شهر تقریباً خالی و کسب و کار متوقف شده است. رستوران‌ها نیز از یک هفته پیش تا کنون تعطیل شده است. پرواز‌های اندکی بر فراز شهر نیویورک انجام می‌شود. می‌توان اوضاع شهر را با اوضاع ۱۱ سپتامبر مقایسه کرد. تدابیر محدود کننده‌ای در شهر اتخاذ شده است و مردم مجبور هستند در خانه‌های خود بمانند. فرماندار نیویورک نیز روز گذشته به شهروندان هشدار داد در صورتی که قانون را رعایت نکنند و در خانه‌های خود نمانند، پلیس وارد عمل خواهد شد».
مجری شبکه در ادامه افزود: تصاویری که امروز از طریق نیویورک پست بدست ما رسید پیام مهمی به دولت دونالد ترامپ داد، زیرا در این تصاویر دیده می‌شود پزشکان و پرستاران از کیسه‌های زباله به عنوان لباس محافظ برای خود استفاده می‌کنند. همچنین تجهیزات پزشکی به خصوص دستگاه تنفس مصنوعی در بیمارستان‌های آمریکا به اندازه کافی موجود نیست.
خبرنگار شبکه در پایان این گزارش گفت: «با توجه به اینکه اوج این بیماری در آمریکا نزدیک است، شرایط سختی در بیمارستان‌ها حاکم است چرا که بیمارستان‌ها اشباع شده است. روز گذشته در یکی از بیمارستان‌های نیویورک دست کم ۱۳ نفر بر اثر ابتلا به بیماری کووید-۱۹ جان خود را از دست دادند. ده‌ها هزار دستگاه تنفس مصنوعی برای شهر نیویورک درخواست شده است. این پیام کاملا روشن است. مقامات فدرال و دونالد ترامپ اقدامات لازم برای مقابله با شیوع ویروس کرونا را انجام ندادند. نیویورک در حال تبدیل شدن به کانون شیوع بیماری کووید-۱۹ در جهان است».

لوموند: در یک هفته بیش از 3 میلیون به جمع بیکاران آمریکا افزوده شد
روزنامه فرانسوی زبان لوموند در صفحه توئیتر خود نوشت در پی شیوع ویروس کرونا در آمریکا، در مدت یک هفته بیش از ۳ میلیون نفر دیگر به جمع افراد بیکار این کشور افزوده شد.
به گزارش مونیتورینگ خبرگزاری صدا و سیما‏، شمار جان باختگان بر اثر ابتلا به بیماری کووید-۱۹ در اسپانیا نیز از مرز ۴۰۰۰ نفر گذشت. در لندن نیز بیمارستان‌ها با «سونامی مداوم» بیماران رو به رو شده اند. علت به وجود آمدن این تنش در لندن، پایتخت انگلیس به این علت است که ۳۰، ۴۰ و در برخی مناطق حتی ۵۰ درصد از کادر درمانی در بیمارستان‌ها حضور ندارند.

سونامی کرونا درانگلیس و زمین گیر شدن نظام درمانی این کشور
به گفته نمایندگان پارلمان انگلیس نظام بهداشت و درمان این کشور با کمبود ۱۲۰ هزار نیرو مواجه است و وزارت بهداشت انگلیس برای جبران کمبود نیروی انسانی علاوه بر فراخوان کادر درمانی بازنشسته دانشجویان سال اخر پزشکی و پرستاری را به کار گرفته است.
-شمار افراد آلوده به ویروس کرونا بر اساس امار رسمی دولت انگلیس تا پنج شنبه به بیش از ۱۱ هزار و ششصد نفر رسیده است و نزدیک به ششصد مبتلا به این ویروس نیز جان باختند.

انتقاد یک پزشک از کمبود تجهیزات پزشکی در پاریس
شبکه تلویزیونی ال.ث.ای (LCI) فرانسه با انتشار ویدئویی در صفحه توئیتر خود، اظهارات انتقاد آمیز رئیس بخش فوریت های پزشکی یکی از بیمارستان های مشهور پاریس را در مورد کمبود تجهیزات پزشکی در بیمارستان های فرانسه برای مقابله با شیوع ویروس کرونا پخش کرد.
دکتر فیلیپ ژووَن (Dr. Philippe juvin) رئیس بخش فوریت های پزشکی بیمارستان ژرژ پمیپدو پاریس در گفتگو با این شبکه تلویزیونی از کمبود تجهیزات پزشکی در بیمارستان ها به شدت انتقاد کرد و با توجه به شرایط کنونی در فرانسه با لحنی انتقاد آمیز گفت: در این اوضاع این پرسش را برای خودم مطرح می کنم که ما کمبود چه چیزی را نداریم؟! کیت آزمایش کرونا؟ ماسک؟ دستگاه تنفس مصنوعی؟ الکل ضدعفونی کننده؟ واقعاً ما کمبود چه چیزی را در شرایط کنونی نداریم؟!
الجزیره: آمریکا شرایط بحرانی تر از رکود بزرگ را تجربه می کند
تعداد افراد آلوده به ویروس کرونا در آمریکا از دیگر کشورهای جهان فراتر رفت.
به گزارش شبکه تلویزیونی الجزیره انگلیسی، آمریکا اعلام کرد بیش از ۸۳ هزار و پانصد نفر در این کشور آلودگی شان به ویروس کرونا تایید شده است. به این ترتیب نام آمریکا از نظر تعداد افراد آلوده به این ویروس، بالاتر از چین و ایتالیا قرار گرفت.
شیوع کرونا اقتصاد آمریکا را تحت تاثیر قرار داده است و هفته گذشته سه میلیون و سیصد هزار نفر نام خود را به عنوان بیکار در سامانه‌های دریافت مزایای بیکاری ثبت کردند.
به گزارش خبرنگار الجزیره، تعداد مبتلایان تایید شده به ویروس کووید-۱۹ در آمریکا، اکنون بیش از ۸۳ هزار نفر است که فراتر از آمار چین و ایتالیاست. بیش از ۱۱۰۰ تن در آمریکا بر اثر ابتلا به کوید-۱۹ جان خود را از دست داده اند.
با توجه به نبود واکسن یا درمان دارویی تایید شده، کارشناسان ارشد پزشکی آمریکا می‌گویند اعمال محدودیت‌های اجتماعی، تنها راه مهار سرعت شیوع این عفونت ویروسی است.
دکتر فاوچی کارشناس ارشد بیماری‌های عفونی آمریکا و عضو کارگروه ویژه مقابله با کرونا می‌گوید: وقتی تردد محدود شده و مراکز بازرگانی تعطیل می‌شود، این کار به دو علت صورت می‌گیرد، یکی جلوگیری از گسترش بیشتر ویروس و دیگر اینکه فرصتی فراهم کنیم تا بتوانیم خود را برای بازگشت احتمالی ویروس آماده کنیم.
در نیویورک که بیشترین آمار مبتلایان به کرونا را دارد، بیمارستان‌ها توان پاسخگویی به بیماران را ندارند و این درحالیست که کارشناسان پیش بینی می‌کنند اوضاع بدتری در راه است. در این ایالت نیاز مبرم به دستگاه‌های ونتیلاتور و تنفس مصنوعی برای بیماران و تجهیزات حفاظتی و ماسک برای کادر درمانی، وجود دارد.
یکی از بیمارستان‌های شهر نیویورک، ظرف ۲۴ ساعت، آمار ۱۳ مرگ بر اثر کووید ۱۹ را ثبت کرد.
با این حال دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا، همچنان توصیه «در خانه بمانید» را جدی نمی‌گیرد و می‌گوید خواهان آن است که آمریکایی‌ها برای حفظ اقتصاد کشور به زودی سر کارهایشان برگردند.
مارک هامریک کارشناس شرکت مالی بَنکرِیت (Bankrate) می‌گوید: تعداد افرادی که درخواست دریافت مزایای بیکاری کرده اند، واقعا بی سابقه است. در زمان بحران مالی رکود بزرگ، حداکثر آمار این افراد به حدود هفتصد هزار نفر می‌رسید.

-در سنگال برای مبارزه با شیوع ویروس کرونا وضع اضطراری اعلام شد و کسانی که این وضع را نقض کنند، به شدت تنبیه می‌شوند.
در مواجهه با شیوع ویروس کرونا در جهان که افراد زیادی را آلوده کرده است، بسیاری از کشور‌های آفریقایی اقدامات سختگیرانه ایی برای جلوگیری از گسترش آن در خاک خود در پیش گرفته اند. سنگال وضع اضطراری اعلام کرد که موجب صحنه‌های خشونت باری شده است. شدت خشونت نظامیان با افرادی که این حالت را نادیده می‌گیرند به حدی است که افکار عمومی این کشور را تحت تاثیر قرار داده است.
بر اساس آمار و ارقام رسمی منتشر شده در سنگال تا ۲۶ ماه مارس، ۹۶ نفر در این کشور به این ویروس آلوده شده بودند.
-وزارت بهداشت رژیم صهیونیستی اعلام کرد شمار جان باختگان بر اثر ابتلا به ویروس کرونا به نُه تن افزایش یافت. این در حالی است که شمار افراد مبتلا به این ویروس در اسرائیل، به ۲۶۹۳ تن رسیده است.
-محمد العبد العالی سخنگوی وزارت بهداشت عربستان دیروز در کنفرانس خبری در ریاض گفت: با ثبت ۱۱۲ مورد جدید ابتلا به ویروس کرونا تعداد مبتلایان به این ویروس در کشور به ۱۰۱۲ نفر رسیده است که همه مبتلایان وضعیت پایداری دارند به جز شش نفر که حالشان وخیم است.
-ارتش آمریکا مانور بزرگ نظامی خود را با فیلیپین که قرار بود با حضور هزاران نظامی آمریکایی در ماه مه برگزار شود ، به علت همه گیری ویروس کرونا لغو کرد.
-نیواورلئان بزرگترین شهر ایالت لوئیزیانا هم اکنون سریعترین روند ابتلا به کوید-19 را در جهان دارد و ممکن است کانون بعدی انتشار ویروس کرونا باشد.
-تعطیلی بیش از ۲۰۰ هزار واحد صنفی در ترکیه
وزیر کشور ترکیه اعلام کرد ۲۱۱ هزار و ۳۲۶ واحد صنفی و محل کسب و کار در ترکیه در چارچوب تدابیر مقابله با شیوع کرونا فعالیت خود را متوقف کرده اند.
به گزارش پایگاه اینترنتی روزنامه جمهوریت چاپ ترکیه، سلیمان سویلو وزیر کشور ترکیه روز پنجشنبه در گفتگو با خبرنگاران با اعلام این مطلب گفت: ۱۵۴۲ واحد صنفی که ممنوعیت فعالیت را رعایت نکرده اند تحت پیگرد قرار گرفته اند و پرونده ۲۵۰ واحد صنفی نیز به دادگاه ارجاع شده است.
– موسسه روبرت کخ :شمار موارد آلودگی به ویروس کرونا در آلمان به ۴۲ هزار و ۲۸۸ نفر رسید. شمار جان باختگان بر اثر این ویروس در آلمان نیز به ۲۵۳ نفر رسید.
-رادیو تلویزیون سوئیس (SRF) در ارتباط با شیوع ویروس کرونای جدید در انگلیس اعلام کرد شرایط این کشور ممکن است مانند شرایط ایتالیا و حتی بدتر شود.
-اروپا با دست کم ۲۵۸ هزار و ۶۸ مورد ابتلا که ۱۴ هزار و ۶۴۰ نفر از آن‌ها جان خود را از دست داده اند، بیشتر از دیگر قاره‌ها تحت تاثیر «کووید-۱۹» قرار گرفته است و پیش از آسیا که کانون اولیه شیوع ویروس کرونا در جهان بود، قرار دارد. در آسیا تا به این لحظه، ۱۰۰ هزار و ۹۳۷ نفر به این ویروس مبتلا شدند و از این تعداد، سه هزار و ۶۳۶ نفر جان خود را از دست داده اند.
-وزارت بهداشت ایرلند، آمار کل جان باختگان براثر این بیماری را ۱۹ نفر ا علام کرد.
وزارت بهداشت ایرلند در بیانیه‌ای اعلام کرد، ۲۵۵ مورد ابتلای جدید در این کشور به تایید رسیده است که آمار کل مبتلایان را به هزار و ۸۱۹ نفر افزایش می‌دهد.
آمریکا رتبه اول تعداد مبتلایان به ویروس کرونا
– مقامات بهداشتی فدرال و محلی آمریکا شمار افراد تایید شده آلوده به ویروس کرونا در آمریکا روز جمعه از مرز ۸۲ هزار نفر گذشت.
آمریکا با ۸۲ هزار و ۱۵۳ مورد آلوده از چین که ۸۱ هزار و ۳۴۰ مورد آلوده را ثبت کرده است، پیش گرفت. ایتالیا هم با ۸۰ هزار و ۵۳۹ مورد آلودگی به کانون اصلی شیوع بیماری در اروپا تبدیل شده است.
کووید ۱۹ تاکنون جان دست کم ۱۲۰۶ نفر را در خاک آمریکا گرفته است. این درحالیست که ساختار‌های پزشکی فاقد دستگاه‌های تنفسی، ماسک و آزمایش‌های غربالگری هستند.
شهر‌های نیویورک، کانون اصلی شیوع ویروس در این هفته در آمریکا و نیو اورلئان نگران اشباع خدمات درمان با شمار ناکافی تخت‌های بیمارستانی و پزشک هستند. اندرو کوئومو، فرماندار نیویورک اعلام کرد همه سناریو‌های واقع گرایانه تاکید می‌کنند ظرفیت نظام سلامت پر خواهد شد. وی به کمبود شدید دستگاه‌های تنفسی اشاره کرد که برای حفظ جان بیماران با وضع وخیم حیاتی است.
کوئومو در یک نشست خبری گفت این طور نیست که این تجهیزات در انبار ما پیدا شود. هیچ ذخیره‌ای در کار نیست. وی افزود کارشناسان انتظار دارند مرگ و میر همچنان افزایش یابد.
جان بل ادواردز، فرماندار لوئیزیانا هم اعلام کرد اگر میزان آلودگی به سرعت مهار نشود نیو اورلئان اصلی‌ترین شهر این ایالت تنها تا دوم آوریل دستگاه تنفسی در اختیار خواهد داشت و تا هفتم آوریل دیگر تخت خالی در بیمارستان نخواهد داشت. وی تاکید کرد این یک تئوری ساده نیست. این رویدادی است که اتفاق خواهد افتاد.
حدود ۸۰ درصد بیماران در بخش مراقبت‌های ویژه در لوئیزیانا به دستگاه تنفسی نیاز دارند. این در حالی است که در شرایط عادی ۳۰ تا ۴۰ درصد بیماران این بخش به این دستگاه نیاز دارند.
سنای آمریکا چهارشبنه شب به طرح حمایت اقتصادی ۲ هزار میلیارد دلاری برای مقابله با این بحران بهداشتی رای داد. طبق این طرح قرار است به کارگرانی که کار خود را از دست دادند و صنایعی که تحت تاثیر ویروس کرونا قرار گرفته اند و همچنمین صندوق‌های خرید تجهیزات پزشکی کمک شود.

لغو مراسم زیارت نیمه شعبان در کربلا به علت کرونا
استاندار کربلا روز پنجشنبه از لغو مراسم زیارت جشن نیمه شعبان امسال در شهر کربلا به علت شیوع ویروس کرونا خبر داد.
به گزارش خبرگزاری آناتولی از بغداد، جاسم الخطابی در گفتگوی تلویزیونی با اشاره به لغو مراسم زیارت نیمه شعبان امسال که هر ساله هزاران زائر شیعه برای ادای آیین‌های دینی خود وارد استان کربلا می‌شوند، گفت: به علت وضع خطرناک بهداشتی ناشی از شیوع ویروس کرونا امسال به زائران شیعه اجازه ورود به این استان داده نمی‌شود.
الخطابی در مورد برگزاری مراسم نیمه شعبان و سفر زائران شیعه به این استان افزود: تصمیم ما واضح و روشن است و اجازه برگزاری این مراسم را نخواهیم داد و از پذیرش همه افراد با هر پست و جایگاهی که باشد شدیدا معذوریم، چون استان کربلا به طور کامل مسدود است و به کسی اجازه ورود نمی‌دهیم.
این در حالی است که وزارت بهداشت عراق روز پنجشنبه از ثبت ۳۶ مورد جدید ابتلا به ویروس کرونا در این کشور در ۲۴ گذشته و مرگ هفت نفر دیگر از مبتلایان به این ویروس خبر داد که بر این اساس آمار کل تعداد مبتلایان به ویروس کرونا در عراق به ۳۸۲ مورد و قربانیان هم به ۳۶ تن رسیده است.

– شهر هلسینکی پایتخت فنلاند قرنطینه میشود.
از امروز ورود و خروج به منطقه «نیلند» که پایتخت در آن قرار دارد، ممنوع است و فقط افرادی که قصد بازگشت به شهرهایی که منازلشان در آن قرار دارد ، از قانون قرنطینه مستثنی هستند.
قرنطینه پایتخت تا ۱۹ آوریل اعتبار خواهد داشت و می تواند تمدید شود.
تاکنون سه نفر در فنلاند به واسطه ابتلا به بیماری کووید ۱۹ جان باخته اند و ۸۸۰ نفر تاکنون به ویروس کرونا مبتلا شده اند.
-وزارت مراقبت های بهداشتی ازبکستان از نخستین مورد مرگ بر اثر آلودگی به ویروس کرونا در این کشور خبر داد.
-در پی شیوع ویروس کرونا ، یک بیمارستان صحرایی در یوتبوری کار خود را آغاز کرد.
-این بیمارستان به شکل چادر را ارتش در کنار بیمارستان Östra در این شهر ایجاد کرده است و دارای ۲۰ تخت مجهز به امکانات لازم برای مراقبت‌های ویژه است.
-تعداد مبتلایان به ویروس کرونا در هند از عصر دیروز تاکنون ۱۰ درصد افزایش یافت.
به گزارش خبرگزاری صدا و سیما از دهلی نو، وزارت بهداشت هند اعلام کرد از آغاز شیوع این ویروس تاکنون تعداد مبتلایان در هند به ۷۲۴ نفر رسیده است.
چهل و هفت تن از مبتلایان خارجی هستند. تاکنون شصت و هفت نفر از بیمارستان مرخص شده اند و هفده نفر نیز جان خود را از دست داده اند.
-در پی شیوع ویروس کرونا در سوئد و تعطیلی موقت برخی شرکت ها، درخواست ثبت نام در اداره‌های کار سراسر این کشور افزایش یافته است.
بر اساس آمار رسمی اعلام شده Stockholms handelskammare از تاریخ ۱ مارس تا ۲۲ مارس شمار افرادی که به عنوان جویای کار در اداره‌های کار سراسر سوئد ثبت نام کرده اند ۶۱ درصد نسبت به زمان مشابه در سال گذشته افزایش داشته است.
این آمار در استکهلم ۷۸ درصد است.
افزایش شیوع ویروس کرونا در سوئد و تعطیلی موقت برخی از شرکت ها موجب افزایش بیکاری شده است.
-گروهی از پژوهشگران استرالیایی روز جمعه اعلام کردند آزمایش واکسنی را که طی چند دهه برای مقابله با سل مورد استفاده قرار می گرفت در مقیاس گسترده آغاز کردند تا مشخص شود آیا می تواند به این ترتیب از کادر درمان در بخش های مراقبت از بیماران کرونایی محافظت کند.
پژوهشگران موسسه مرداک در ملبورن اعلام کردند آزمایش واکسن ب ث ژ شامل حدود 4 هزار نفر از کادر درمان در بیمارستان های استرالیا خواهد بود تا ظرفیت آن برای کاهش علائم کووید 19 بررسی شود.
-شرکت خودرو سازی اسکانیا فعالیت‌های خود را تعلیق می‌کند.
به گزارش خبرگزاری صدا وسیما از استکهلم، اسکانیا نوزده هزار نفر از کارمندان خود را در دفتر مرکزی و کارخانه‌ها سوئد، تعلیق (permitterar) می‌کند.
این شرکت اعلام کرد: ما باید برای مقابله با این بحرانی که کرونا ایجاد کرده است، اقدامات لازم را انجام دهیم.
-چین روز جمعه از ۵۵ مورد جدید آلودگی به ویروس کووید ۱۹ خبر داد که ۵۴ مورد آن از خارج از این کشور وارده شده است.
این در حالی است که این کشور آماده می‌شود مرز‌های خود را به طور موقت ببندد و پرواز‌های بین المللی خود را به شدت کاهش دهد.
طبق آمار منتشر شده از سوی مقامات چین، ویروس کرونا تاکنون دست کم ۸۱ هزار و ۳۴۰ نفر را در این کشور آلوده کرده است که ۳ هزار و ۲۹۲ مورد آن به مرگ منجر شده است.
-مقامات بخش بهداشت و درمان پاناما، پاناما از ۱۱۶ مورد جدید آلودگی به ویروس کرونا در این کشور خبر داد. به این ترتیب، شمار -موارد آلودگی به ویروس کرونا در پاناما به ۶۷۴ نفر رسید.
-مقامات بخش بهداشت و درمان تایلند، تایلند از یک مورد جدید مرگ بر اثر آلودگی به ویروس کرونا در این کشور خبر داد. به این ترتیب، شمار جان باختگان بر اثر ابتلا به کووید-۱۹ در تایلند به پنج نفر رسید.
-ارتش آمریکا تمرینات سالانه با فیلیپین را به علت شیوع ویروس کرونا لغو کرد.
-هفته نامه فرانسوی زبان «ماریان» در صفحه توئیتر خود نوشت در پی شیوع ویروس کرونا در فرانسه، هفت اتحادیه اصلی پلیس و نیروهای حفظ صلح در کمیساریای پلیس به وزارت کشور هشدار دادند نیروهای پلیس دیگر بدون ماسک کنترل قرنطینه در کشور را انجام نخواهند داد.
-شبکه تلویزیونی ب. اف. ام ت و (BFMTV) فرانسه با انتشار تصاویری از فرودگاه «اورلی» پاریس، از تعطیلی این فرودگاه خبر داد.
مسافرانی که به صورت انگشت شمار در این فرودگاه حضور داشتند، در گفتگو با خبرنگار شبکه اعلام کردند هرگز فرودگاه اورلی را به این خلوتی ندیده بودند.
-مقامات بخش بهداشت و درمان کره جنوبی، کره جنوبی از ۹۱ مورد جدید آلودگی به ویروس کرونا در این کشور خبر داد. به این ترتیب، شمار موارد آلودگی به ویروس کرونا در کره جنوبی به ۹ هزار و ۳۳۲ نفر رسید.
-وزارت بهداشت نیکاراگوئه, دولت نیکاراگوئه از نخستین مورد مرگ بر اثر آلودگی به ویروس کرونا در این کشور خبر داد.
-ثبت ۸۵ مورد جدید آلودگی به ویروس کرونا درنیوزلند
-دانشگاه جانز هاپکینز در آمریکا اعلام کرد، آمار مرگ ناشی از ویروس کرونا در آمریکا, ۱۲۸۸ نفر و آمار مبتلایان بیش از ۸۵ هزار نفر است.

نظرتان را درباره این مطلب بنویسید

در پایین مشخصاتِ خود را پر کنید یا برایِ ورود رویِ نقشک‌ها کلیک کنید:

نشان‌وارهٔ WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

عکس گوگل

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

درحال اتصال به %s

این وب‌گاه برای کنترل هرزنامه از Akismet استفاده می‌کند. در مورد نحوهٔ پردازش اطلاعات دیدگاه‌های خود بیشتر بدانید.