رسانه ها

مخالفت قاضی انگلیس با درخواست آزادی به قید وثیقه آسانژ

یک خبرنگار و مستندساز انگلیسی فاش کرد، اخیرا وکلای جولیان آسانژ با استناد به وخامت وضعیت سلامتی موکلاشان و ابتلای او به یک اختلال ریوی که باعث آسیب‌پذیری او در برابر ویروس کووید- ۱۹ می‌شود خواستار آزادی او به قید وثیقه شده‌اند اما دادگاه شهر لندن با این درخواست مخالفت کرده است.
وکلای جولیان آسانژ، مدیر وبسایت افشاگر ویکی‌لیکس که انبوهی از اسناد محرمانه متعلق به دولت آمریکا را در سال‌های قبل منتشر کرد، معتقدند این تصمیم قاضی دادگاهی در لندن در مخالفت با آزادی موکلشان به قید وثیقه نشان‌دهنده عدم نگرانی آنها نسبت به جان آسانژ است.

آنها می‌گویند که آسانژ با توجه به اینکه مبتلا به یک اختلال ریوی مزمن است در گروه افرادی که با ریسک بالای مرگ در صورت ابتلا به ویروس کرونای جدید مواجه هستند، قرار می‌گیرد.

کوین گوستولا، روزنامه‌نگار، مستندساز و نویسنده وبسایت «شدوپروف» در یک پادکست رادیویی در خصوص تصمیم قاضی دادگاه لندن در قبال جولیان آسانژ و اینکه زندانیان در انگلیس تقریبا به شکلی اجتناب‌ناپذیر در معرض ابتلای به ویروس کووید- ۱۹ قرار دارند، صحبت کرد.

گوستولا به مجریان این پادکست رادیویی عنوان کرد، ادوارد فیتزجرالد،‌ یکی از وکلای جولیان آسانژ از منبعی شنیده که حدود ۱۰۰ تن از کارمندان زندان بلمارش انگلیس، جایی که آسانژ در آنجا زندانی است، به علت ابتلای به ویروس کووید – ۱۹ در خانه‌هایشان قرنطینه شده‌اند اما وانسا باریتسر، قاضی انگلیسی عنوان کرده که ویروس کووید-۱۹ در این زندان مشکلی درست نکرده است.

در نتیجه این ادعا درخواست وکلای آسانژ برای آزاد شدن وی به قید وثیقه از سوی دادگاه رد شده است. همچنین قاضی مذکور عنوان کرده که «با توجه به شرایط امروز،‌ شیوع جهانی ویروس کرونا نمی‌تواند به خودی خود دلیل موجهی برای آزاد شدن آسانژ باشد و اینکه سوابق رفتاری آسانژ در گذشته نشان می‌دهند که او تا چه میزان ممکن است برای فرار از دادرسی‌های مربوط به استردادش به آمریکا اقدام کند.»

گوستولا تاکید کرد،‌ باید دادگاه مذکور توضیح دهد چطور به این نتیجه رسیده که زندان بلمارش تحت تاثیر ویروس کووید-۱۹ قرار نگرفته است.

وی افزود: آیا آنها در آنجا دست به آزمایش زده‌اند؟ آیا آنها یک بررسی کلی در خصوص علایم ابتلا به بیماری انجام داده‌اند؟ این در حالی است که این مساله به خوبی ثابت شده که تعدادی از افراد ناقل این ویروس ممکن است هیچ علامتی نداشته باشند و بنا بر این هر یک از زندانی‌ها یا کارکنان زندان ممکن است بدون اینکه بدانند ناقل ویروس باشند.