تیتر, سرمقاله

پومپئو: تا کرونا قتل عام می کند, باید به ایران حمله کنیم.

f18


راشا تودی

ترجمه فاطمه سیدی


در حالی که دنیای رسانه فقط سرش در آخور فقط یک موضوع است ، تنش بین ایالات متحده و ایران همچنان در سایه بحران ویروس کرونا افزایش می یابد. جنگ افروزان اطراف پومپئو و گرنل با تمام توان سعی می کنند ایران را درگیر درگیری نظامی با آمریکا کنند.
قتل سرلشکر قاسم سلیمانی و معاون رئیس نیروهای حشد الشعبی (ابو مهدی المهندیس) در اوایل ژانویه در بغداد نتوانست به آن هدفی که واشنگتن دنبال می‌کند یاری رساند. این همان مطلبی بود که کارکنان پنتاگون و مقامات نظامی که میخواهند نامشان ناشناس بمانند به نیویورک تایمز گفتند. آنها می‌گویند تصمیم آمریکا نتیجه عکس داد:
از آن زمان حملات علیه اهداف مرتبط با ایالات متحده در عراق افزایش یافته و منجر به کشته شدن دو عضو نیروهای مسلح ایالات متحده و یک سرباز انگلیسی شده است. اقدامات امنیتی برای حفاظت از جان ژنرال کنت مک کنزی ، فرمانده ارشد فرماندهی مرکزی ایالات متحده (CENTCOM) سخت تر شده است ، از ترس اینکه مبادا وی قربانی یک ترور شود.
واشنگتن در پاسخ به این وضعیت ناگوار ، دو ناو هواپیمابر (USS Dwight D. Eizenhower و USS Harry S. Truman) را برای اولین بار از سال ۲۰۱۲ به خلیج فارس اعزام کرد. ژنرال مک کنزی در یک کنفرانس مطبوعاتی در تاریخ ۱۳ مارس اظهار داشت:
ما ناوهای هواپیمابر را برای مدتی در اینجا نگه خواهیم داشت تا به ایران هشدار دهیم که انتقام جویی منجر به واکنش گسترده‌ی ما خواهد شد.
در کنار این دو ناو هواپیمابر ، نیروهای مسلح ایالات متحده در حال حاضر ده‌ها جنگنده اف ۱۸ را در آبهای گرم خلیج فارس به حالت آماده‌باش نگاه داشته‌اند.
ممکن است یکی از همین جنگنده‌های اف ۱۸ جمعه گذشته واکنش پدافند ضد هوائی ارتش ایران را به چالش کشانده باشد وقتی که به فضای هوایی ایران نزدیک شد و فقط پس از اخطارهای مکرر دیده‌بانی صبور ایران از تحریکات خطرناک خود دست برداشت, در ویدئویی که توسط تلویزیون دولتی منتشر شده است ، یک افسر پدافند ضد هوائی با هشدار به خدمه هواپیمای جنگنده‌ی آمریکائی نسبت به تیراندازی در صورت عدم تغییر مسیر هشدار میدهد:
این هشدار نهایی است.

trump bolton pompeo_000-1982346979..jpg
تو‌گوئی این تحریکات کافی نیست، همانطور که نیویورک تایمز گزارش داد ، بحث و گفتگو با صدای بلند در حضور دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا در مورد چگونگی پیشبرد سیاست های جنگی علیه ایران آغاز شده است. از یک طرف ، تندروی‌های جنگ افروز از جمله وزیر امور خارجه مایک پومپئو و مدیر جدید دبیر اجرایی ریچارد گرنل که از آلمان شناخته شده است (دوست خانم مینا احدی از حزب کمونیست کارگری – مترجم)، و از طرف دیگر افسران ارشد نظامی به درگیری لفظی با یکدیگر مشغولند.
براساس گزارش روزنامه پومپئو و گرنل ، بر حمله مستقیم به اهداف ایرانی – به عنوان مثال قایق های موتوری سپاه – ، پافشاری می‌کنند، بویژه آنها اصرار دارند این عملیات در برهه زمانی و در شرایطی که ویروس کرونا جان هزاران ایرانی را گرفته و هزاران نفر را به آن مبتلا کرده و تمام نیروهای ایران مصروف مقابله با این بیماری است صورت گیرد.استدلال آنها ظاهراً این است که دولت در تهران با توجه به بحران شیوع بیماری همه گیر از این حملات غیرمنتظره ارتش آمریکا دچار وحشت و شوک شده و ما بدینوسیله آنها را مجبور به بازگشت به میز مذاکره خواهیم کرد.
وزیر دفاع ، مارك اسپر و رئیس ستاد مارك میلی حداقل فعلا توانستند مانع به کرسی نشستن این نظر تیم جنگ افروز پومپئو – گرنل شوند. آنها در مقابل این تیم استدلال کرده اند که حمله مستقیم به ایران ، بدون ارائه هیچ مدرکی مبنی بر اینکه این کشور در واقع مسئول حملات موشکی در عراق است ، فقط منجر به این خواهد شد که ایالات متحده در جنگ علیه ایران درگیر شده و در نهایت اینکار موجب پشت کردن نهائی عراق به واشنگتن خواهد شد.


https://wp.me/p1gf1m-QUq