اخبار
نوشتن دیدگاه

فروپاشی نظام‌ بهداشت اروپا زیر فشار کرونا

پایگاه اینترنتی الشرق الاوسط در گزارشی به تاثیر بحران کرونا بر کشور‌های غربی و اروپایی پرداخت و نوشت نظام‌های بهداشتی اروپا زیر فشار شیوع ویروس کرونا فروپاشیده است.
پایگاه اینترنتی الشرق الاوسط در گزارشی از شوقی الریس در مادرید نوشت، اسپانیا همزمان با جهش زیاد در تعداد جانباختگان ناشی از کرونا، دیروز یکی از سخت‌ترین روز‌های خود را از زمان درگیر شدن با این بیماری سپری کرد و بسیار زودتر از حد انتظار (از لحاظ تلفات و آمار مبتلا) به ایتالیا به عنوان کانون شیوع کرونا نزدیک شد. شمار جان باختگان ناشی از کرونا در اسپانیا در بازه زمانی ظهر روز یکشنبه تا اواسط روز دوشنبه به ۴۶۲ نفر افزایش یافت که رشد ۲۶ درصدی را نشان می‌دهد و تا این شمار تعداد کلی جان باختگان به ۲۵۰۰ و شمار مبتلایان به ۲۵ هزار نفر یعنی کمی بیش از نیمی از جمعیت مادرید پایتخت اسپانیا برسد.
همزمان با نزدیک شدن شمار مبتلایان در ایتالیا به ۶۰ هزار نفر و عبور شمار جان باختگان از ۵۵۰۰ نفر، وزارت بهداشت این کشور اعلام کرد ۴۸۰۰ نفر از کادر پزشکی شامل پزشکان، پرستاران و نیرو‌های امداد و خدماتی یعنی ۱۲ درصد از مجموع مبتلایان، به این ویروس مبتلا شده اند و این دو برابر چنین مواردی در چین است.
در اسپانیا اوضاع در مادرید پایتخت نگران کننده است به حدی که وزارت بهداشت این کشور تصمیم گرفت همه مراکز اورژانس بیمارستان‌ها را از صبح روز دوشنبه ببندد و همه آن‌ها را به مرکز پذیرش از مبتلایان به ویروس کرونا تبدیل کند.. فهرستی از زایشگاه‌ها و موارد خطرناکی که نیاز به جراحی فوری دارد تهیه و تدوین شده است.
بیمارستان‌های پایتخت برای کاستن از فشار‌های فزاینده‌ای به بخش‌های مراقبت ویژه که این روز‌ها فراتر از توان خود فعالیت می‌کنند؛ به اجرای درمان‌های آزمایشی روی مبتلایان در مراحل اولیه مبادرت کرده است به خصوص پس از آن که ملاحظه شد تعداد زیادی از مبتلایان که در ابتدا عوارض خفیفی دارند به سرعت حالشان وخیم می‌شود و بر اساس شرایطی که ناگهان برای شان حادث می‌شود نیاز به مراقبت‌های ویژه دارند. متخصصان می‌گویند هدف از این کار تعویق ظهور و بروز عوارض خطرناک برای بیماران است و دارو‌های استفاده شده در این موارد معروف و آزمایش شده است و مدت طولانی از آن‌ها برای درمان بیماری‌های دیگری مانند ایدز، مالاریا و ارتروز استفاده می‌شده است.
دولت اسپانیا با مرحله بسیار سختی دست به گریبان است تا جایی که پدرو سانچز نخست وزیر این کشور خود را در مقابل یک ماموریت تقریبا محال و ناشدنی برای اتخاذ تدابیر لازم با هدف کاهش روند شیوع ویروس کرونا می‌بیند؛ بدون این که آسیبی به بخش اقتصادی این کشور برسد. گزارش‌ها حاکی از آن است که دیدگاه‌های مختلفی در دولت وجود دارد برخی از اتخاذ شدیدترین تدابیر ممکن و محصور کردن چرخ اقتصاد به فعالیت‌های حیاتی و زیربنایی حمایت می‌کنند و برخی دیگر می‌گویند همین تدابیری که برای مقابله با شیوع ویروس در چند روز اینده اتخاذ شده است کفایت می‌کند تا فعالیت اقتصادی کشور به طور کامل مختل و متوقف نشود.
اظهارات سانچز در تازه‌ترین حضور خود که دیروز دوشنبه بود بیشتر همراه با شک و تردید بود تا با یقین زمانی که گفت: ما آماده گوش دادن هستیم، زیرا هدف ما اتخاذ تدابیر بسیار سخت است. وی ابراز امیدواری کرد اواخر این هفته آغاز کاهش شمار مبتلایان باشد. سانچز تاکید کرد دولت در صورتی که اوضاع بهبود نیابد تصمیمات شدیدتری اتخاذ خواهد کرد. اما او به چگونگی و چیستی این تدابیر هیچ اشاره‌ای نکرد.
برخی کارشناسان بر این باورند که تکیه بر نمونه‌های ایتالیایی مبارزه با کرونا همراه با ریسک‌های بزرگی در سایه اوضاع وخیمی است که بحران کرونا در ایتالیا ایجاد کرده است در حالیکه ایتالیا تصمیم گرفت روش کره جنوبی را برای مقابله با کرونا در دستور کار قرار دهد.
سانچز از اتحادیه اروپا خواست همبستگی، همکاری و تلاش مشترک برای مقابله با بحران ویروس کرونا را افزایش دهند و پیشنهاد «طرح مارشال» را داد که مبتنی بر برنامه گسترده‌ای از سرمایه گذاری‌های کلی در این اتحادیه است. وی اعلام کرد از پیشنهاد تصویب «سند‌های کرونا» که برای تصویب مورد حمایت ایتالیا و فرانسه و با مقاومت هلند و آلمان است استقبال می‌کند.

نظرتان را درباره این مطلب بنویسید

در پایین مشخصاتِ خود را پر کنید یا برایِ ورود رویِ نقشک‌ها کلیک کنید:

نشان‌وارهٔ WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

عکس گوگل

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

درحال اتصال به %s

این وب‌گاه برای کنترل هرزنامه از Akismet استفاده می‌کند. در مورد نحوهٔ پردازش اطلاعات دیدگاه‌های خود بیشتر بدانید.